Festiwal w Wenecji

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to jedna z najstarszych i najważniejszych imprez w historii kina. Po raz pierwszy odbył się w 1932 roku na tarasie hotelu Excelsior na Weneckim Lido. Zaprezentowano wówczas jedynie te filmy, które zostały uznane za klasyczne. Był to m.in. „Forbidden” Franka Capry oraz „Frankenstein” Jamesa Whale’a.
Druga edycja festiwalu została (po raz pierwszy na światową skalę!) opisana w kolorowych magazynach. Była to głównie zasługa czeskiego filmu „Ekstaza”, gdzie po raz pierwszy w historii kina pokazano kobietę przeżywającą orgazm.
Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji jest Złoty Lew – otrzymuje go najlepszy film spośród tych wyselekcjonowanych w konkursie głównym. Nagroda została wprowadzona w 1949 roku i początkowo nazywano ją Złotym Lwem Świętego Marka (uskrzydlony lew znajdowała się na fladze Republiki Weneckiej). Oprócz Złotego jest też Srebrny Lew, którego otrzymuje reżyser jednego z filmów, które zostały wytypowane w konkursie głównym. Aktorki i aktorzy konkurują o tzw. Puchar Volpi, czyli nagrody aktorskie.
Choć Festiwal Filmowy w Wenecji to przede wszystkim święto kina, równie silne emocje, jak prezentowane filmy, budzą także kreacje gwiazd na czerwonym dywanie.

Najnowsze

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.