Jak powstała scenografia do nowego hitu HBO?

Barbara Łubko 13 marca 2022 11:29

Pamiętacie „Downton Abbey”? Serial o życiu brytyjskiej arystokratycznej rodziny i pracowników pałacu był hitem, odkąd pojawił się w 2010 roku. Jego  twórca Julian Fellowes odpowiada teraz za nowy serial, który niedawno miał swoją premierę na HBO. „Pozłacany wiek” („The Gilded Age”) na podobnej zasadzie pokazuje życie w Nowym Jorku pod koniec XIX wieku. Tytuł nie jest przypadkowy - mianem Pozłacanego Wieku określa się okres w historii Stanów Zjednoczonych, trwający od zakończenia wojny secesyjnej do rozpoczęcia wojny amerykańsko-hiszpańskiej w roku 1898. To czas nasilenia napływu imigrantów do USA oraz gwałtownego rozwoju przemysłu. Nieliczni zbijali fortuny, a dysproporcje między warstwami społecznymi tylko się powiększały.

W „Pozłacanym wieku” śledzimy losy niezwykle bogatej rodziny Rusellów, która wprowadza się do wspaniałego pałacu, tuż obok Central Parku. Mają pieniądze, ale walczą o uznanie „starych” nowojorskich elit. Czy uda im się wkupić w łaski zacnych rodów? Podobno Russellowie są wzorowani na Vanderbiltach, którzy byli uzależnieni od akceptacji rodu Astorów, dzięki której mogli dołączyć do śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku. Sposobem na to jest zaakcentowanie swojej pozycji. Nic więc dziwnego, że w serialu możemy podziwiać zarówno wspaniałe stroje, jak i wnętrza.

ZOBACZ WIĘCEJ: „Euforia” wraca z drugim sezonem na HBO GO. Czego się po nim spodziewać?

Sekrety wnętrz w serialu „Pozłacany wiek” HBO

Sala balowa Russellów to w rzeczywistości pokój muzyczny w The Breakers, pałacu w stylu renesansowym, zbudowanym przez Corneliusa Vanderbilta II i jego żonę Alice. Budynek został zaprojektowany przez architekta Richarda Morrisa Hunta. Wystrój wnętrza został wykonany we Francji, a następnie przewieziony w latach 90-tych XIX wieku do Nowego Jorku.

Wiele scen z filmu powstało w The Marble House, zbudowanym przez Williama K. Vanderbilta i jego żonę Alvę, aby przyćmić The Breakers. Jadalnia w tej posiadłości była wzorowana na Salonie Herkulesa w pałacu w Wersalu, a sala balowa na Sali Lustrzanej.

To, co uderza we wnętrzach z tamtej epoki to wszechobecny przepych - najbogatsi Amerykanie chcieli mieszkać w pałacach, prowadzić iście królewskie życie. Więcej znaczyło lepiej. Pieniądze nie były ograniczeniem, a domy bogatych nowojorczyków miały jasno odzwierciedlać ich status. I tego ducha epoki w serialu „Pozłacany wiek” udało się oddać idealnie.

CZYTAJ TEŻ: HBO GO: premiery filmów i seriali na 2021

Zobacz wspaniałe wnętrza z serialu „Pozłacana epoka” w naszej galerii poniżej.  

1/5
The Gilded Age Pozlacany wiek wnetrza hbo serial dekoracje 5
Copyright @mat. prasowe HBO
1/5

Wnętrza w serialu HBO „Pozłacany wiek”.

2/5
The Gilded Age Pozlacany wiek wnetrza hbo serial dekoracje 2
Copyright @mat. prasowe HBO
2/5

Wnętrza w serialu HBO „Pozłacany wiek”.

3/5
The Gilded Age Pozlacany wiek wnetrza hbo serial dekoracje 4
Copyright @mat. prasowe HBO
3/5

Wnętrza w serialu HBO „Pozłacany wiek”.

4/5
The Gilded Age Pozlacany wiek wnetrza hbo serial dekoracje 6
Copyright @mat. prasowe HBO
4/5

Wnętrza w serialu HBO „Pozłacany wiek”.

5/5
The Gilded Age Pozlacany wiek wnetrza hbo serial dekoracje 3
Copyright @mat. prasowe HBO
5/5

Wnętrza w serialu HBO „Pozłacany wiek”.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.