Wnętrza 2022 mn
Fot. Adobe Stock
WNĘTRZA

Trendy we wnętrzach 2022: Urządzamy się zupełnie inaczej niż przed pandemią

W mieszkaniach musi pojawić się domowe biuro. Kosztem czego?

Oscar Dąbkowski 28 stycznia 2022 17:29
Wnętrza 2022 mn
Fot. Adobe Stock

O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na wystrój mieszkań i domów oraz o tym, jak zmieniło się podejście nasze do urządzania naszej przestrzeni życiowej rozmawiamy z Karolem Smagaczem, projektantem wnętrz.

ZOBACZ: Trendy we wnętrzach 2022 - najmodniejsze kolory w mieszkaniach i domach!

Trendy we wnętrzach 2022: gabinet w domu to konieczność, nie fanaberia

Oscar Dąbkowski: Jak z Twojej perspektywy pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek wystroju i dekoracji wnętrz? Urządzamy się inaczej niż wcześniej?

Karol Smagacz: W zeszłym roku faktycznie mieliśmy sporo pracy. Obawialiśmy się, że przez pandemię ludzie będą blokować swoje inwestycje w jakościowe wykończenia wnętrz. Okazało się jednak, że było inaczej. Sam „klimat” pandemii w większości przypadków niespecjalnie przeszkodził nam w płynności pracy. Fakt, znaczną cześć spotkań z klientami musieliśmy odbyć na Zoomie czy Teamsach, ale klienci chętnie się na to godzili. Spotkania te były nie mniej efektywne, niż te dotychczasowe, na żywo. Nawet przy wyborze materiałów spotykaliśmy się online, a z pomocą przychodziły nam oczywiście sklepy i platformy internetowe.

CZYTAJ TEŻ: Modne wnętrza na zimę 2022: przytulny i nowoczesny styl cozy home

Podczas pierwszego lockdownu ludzie masowo rzucili się na zakupy w sklepach wnętrzarskich i meblowych. Remontowaliśmy i urządzaliśmy się na potęgę, choć nie zawsze z pomocą projektantów wnętrz. Czy mimo to Ty i Twoi koledzy po fachu zauważacie globalny wzrost zainteresowania waszymi usługami?

Ten trend obserwujemy już od kilku lat. Na pewno dotyczy on dużych miast, a także tych bardziej świadomych, zamożnych i wymagających klientów. Dlaczego ludzie częściej i chętniej sięgają po nasze usługi? Po pierwsze, każdy ma swoją pracę i swoje zajęcia. Czasem zdecydowanie lepiej jest oddać część zarobionych przez siebie pieniędzy na specjalistę, niż samemu przez to wszystko przechodzić, mając nawet wizję nowego mieszkania, ale często nie mając wiedzy, jak ją wdrożyć w życie. Dla wielu jest to zresztą droga przez mękę. Szczególnie kiedy trzeba wszystko pomierzyć, rozplanować funkcje, rozmieszczenie włączników, gniazdek, wtyczek, sanitariatów… Nawet w przypadku kawalerek jest tego naprawdę sporo.

Po drugie, rośnie świadomość kliencka. Polacy uczą się, że w niektórych sferach dotyczących naszego życia warto i opłaca się sięgnąć po pomoc specjalistów. Nie możemy się znać na wszystkim. I tak jak coraz chętniej korzystamy z usług trenerów personalnych, dietetyków czy psychoterapeutów, tak też nauczyliśmy się doceniać fachową pomoc w planowaniu i projektowaniu przestrzeni życiowej. Stawiamy na jakość.

Wnętrza 2022
Fot. Adobe Stock

Trendy we wnętrzach 2022: wygoda i estetyka

Jak pandemia zmieniła nasze myślenie o urządzaniu mieszkań? Zaczęliśmy stawiać bardziej na wygodę, komfort, praktyczne rozwiązania niż na kwestie estetyczne?

W przypadku projektowania wnętrz tych dwóch kwestii nie powinniśmy rozdzielać. Tutaj pragmatyzm dopełnia efekt wizualny, i odwrotnie. Kiedy dwa lata temu nagle roku zostaliśmy zamknięci w naszych domach i mieszkaniach, zaczęliśmy dostrzegać ich mankamenty, które przez długi czas pozostawały dla nas niewidoczne, choć przecież składały się na nasz codzienny krajobraz. W końcu mieliśmy czas i okazję się im przyjrzeć, w efekcie czego pewne rzeczy zaczęły nam przeszkadzać, wadzić. Zaczęliśmy zwracać uwagę na jakość, funkcjonalność, dobrze zaprojektowaną przestrzeń; zapragnęliśmy, aby dostarczała nam doznań, których do tej pory nam brakowało. Czas spędzony w domach był doskonałą okazją do zastanowienia się, w jakiej przestrzeni chcemy mieszkań i spędzać życie. A tego życia, na co wskazuje większość badań dotyczących przyszłości rynku pracy, będziemy tam spędzać coraz więcej.

Wnętrza 2022
Fot. Adobe Stock

No właśnie, porozmawiajmy o pracy zdalnej i trendach wnętrzarskich z nią związanych. Zdarzyło Ci się, że pod wpływem któregoś lockdownu klienci zaczęli zmieniać zamówione koncepcje? Dodawali np. niezbędne teraz niemal dla każdego miejsce do pracy?

Owszem, z tą sytuację mieliśmy do czynienia niemal za każdym razem. To mocny i już w sumie stały trend w urządzaniu wnętrz. Także na rok 2022. Od zeszłego roku prawie w każdym mieszkaniu projektujemy od razu gabinet, niezależnie od tego, jaki ma ono metraż. Czasem jest to osobny pokój, czasem gabinet ten jest otwarty lub półotwarty. Oswajamy się z myślą, że nadal będziemy dużo pracować z domu i w związku z tym chcemy sobie zapewnić do tego odwodnią przestrzeń. Niektórzy klienci zdecydowali się nawet zamienić pokój dla potencjalnego dziecka właśnie na domowe biuro. To widoczna tendencja, która zapewne zostanie z nami na stałe.

Jaki powinien być ten idealny domowy gabinet?

Niezależnie od rozmiarów i umiejscowienia, powinien być jasny, wygodny, dobrze wyciszony. Musi być gotowy na to, by gościć nas przez kilka godzin dziennie. Ma być swoistą „jaskinią do pracy”, więc dobrze też, żeby był przyjemny dla oka.

Biuro
Fot. Adobe Stock

Jak do nowych wymagań i oczekiwań klientów dostosowali się producenci mebli, dodatków, materiałów? Widać w tej kwestii jakieś widoczne zmiany? Nowe trendy albo rozwiązania?

Oferta sklepów czy dostawców materiałów wykończeniowych niespecjalnie się zmieniła. Na pewno jednak klienci zaczęli bardziej interesować się pewnymi produktami. Chcemy mieć wygodną sofę czy kanapę, bo spędzamy na niej więcej czasu. Ale też znacznie lepiej dopasowane krzesło do pracy czy biurko. Swoisty boom przeżywają te z regulowaną wysokością. Na taki model namawiam każdego mojego klienta. A to choćby dlatego, że w dobie pracy i nauki zdalnej często z jednego domowego biurka korzystają wszyscy domownicy - tak dorośli, jak i lądujące co i rusz na nauce zdlanej dzieci. Dlatego też warto zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu, niezależnie od tego, czy będziemy modyfikować ją elektrycznie czy mechanicznie.

Trendy we wnętrzach 2022: musi być eko

A jak się ma się w tej kwestii ekologia? Zdarzają Ci się klienci, którzy proszą, aby ich mieszkania były urządzone w sposób jak najmniej inwazyjny dla planety? Zdaje się, że trend eko cały czas mocno się trzyma.

Zdarzają się, choć wciąż są to dość rzadkie przypadki. Nie zmienia to faktu, że my jako projektanci często proponujemy czy sugerujmy im takie rozwiązania. Klienci nie muszą w końcu znać wszystkich trendów rządzących rynkiem wystroju wnętrz. To raczej nasza rola i odpowiedzialność.

Moja pracownia podchodzi do nich z dużą powagą. Klientom proponujemy zatem często wybranie eko-tynków czy farb, energooszczędnego oświetlenia, ergonomicznych sprzętów AGD, stylowych mebli retor z drugiej ręki czy użycie dużej ilości roślin. Nieraz oni sami chcą korzystać z mebli, które gromadzili przez wiele lat, kupili na targach staroci lub odziedziczyli. W ten sposób udaje nam się połączyć tradycję z nowoczesnością, co często daje najciekawszy efekt. I właśnie w takim duchu będziemy się urządzać zarówno w roku 2022, jak i kolejnych.

Wnętrza 2022
Fot. fot. mat. pras. karolsmagacz.pl

------

Karol Smagacz - architekt prowadzący pracownię Karol Smagacz Interior Designer, która specjalizuje się w projektowaniu eleganckich wnętrz i jedynych w swoim rodzaju mebli. Uczestnik pierwszej polskiej edycji show Polsatu „Design Dream - Pojedynek na wnętrza”. Projektowaniem wnętrz zajmuje się od 2014 roku. Swój warsztat doskonalił w topowych warszawskich pracowniach z największą liczbą zrealizowanych projektów w Polsce. W swojej pracy chętnie wykorzystuje zaskakujące kombinacje materiałów oraz meble vintage i bardzo dużo żywych roślin. 

Wnętrza 2022
Fot. fot. mat. pras. karolsmagacz.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.