Miasto kwadrans
Fot. fot. Materiał prasowe
O tym się mówi!

W Grecji powstaje ''miasto-kwadrans''. Na czym polega jego koncepcja?

15 minut będzie w tym projekcie kluczowe

Aleksandra Frankowska 3 czerwca 2024 16:27
Miasto kwadrans
Fot. fot. Materiał prasowe

Niedaleko Aten powstaje właśnie miasto-kwadrans. Jego główną ideą będzie fakt, że wszystko, co najbardziej potrzebne, będzie znajdowała się w odległości najdalej 15 minut. Niezwykły projekt jest już w trakcie realizacji. Co jeszcze o nim wiemy?

Powstaje miasto-kwadrans

Miasto, o którym mowa zostanie zlokalizowane na terenie opuszczonego w 2001 roku lotniska. Lotnisko nazywało się Ellinikon i taką nazwę przyjmie również miasto. Plan zakłada, że w mieście zamieszka około 25 tysięcy osób. Będzie ono pełne zieleni, nowoczesne i bardzo futurystyczne. Za cały projekt odpowiada firma LAMDA Development, a koszt budowy to 8 miliardów euro. 

ZOBACZ TEŻ: Byli małżeństwem przez 25 lat, rozstali się nagle. Jacek Kurski wyjawił, co przelało czarę goryczy

Miasto kwadrans
Fot. fot. Materiał prasowe

Luksus nie dla wszystkich

Mieszkania, które powstaną w tym miejscu, zostały już wystawione na sprzedaż. Zainteresowanie jest ogromne, bo aż 140 jest już zarezerwowanych. A ponieważ miasto będzie miało dostęp do plaży, to właśnie tamta okolica cieszy się największą popularnością. Jak czytamy, ceny za metr wynoszą średnio 7,5 tysiąca euro. Miasto będzie korzystało z nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Sam park, który zostanie wybudowany, będzie miał powierzchnię 2 mln metrów kwadratowych.

Miasto kwadrans
Fot. fot. Materiał prasowe

To jednak nie wszystko. Miasto będzie wyposażone również w inteligentną technologię, czyli czujniki, które pozwalają zarządzać sieciami miejskimi. Będą więc odczytywać dane o jakości powietrza, intensywności ruchu drogowego oraz wykrywać pożary.

Chcielibyście zamieszkać w takim miejscu? 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.