Te zamki i pałace warto odwiedzić w wakacje!

Xymena Borowiecka 2 lipca 2018 14:44

Zamki, dworki i pałace - królewskie i magnackie posiadłości dziś nie goszczą już koronowanych głów. To muzea, sale bankietowe czy hotele. Są bez wątpienia cennymi pomnikami historii, a co za tym idzie - atrakcjami turystycznymi. Najwięcej znajdziemy ich na Kresach, choć często w opłakanym stanie. W Małopolsce, na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu również ulokowane są dawne majątki polskiej magnaterii. To wyjątkowe symbole bogactwa, a zarazem perły architektury. Które z nich wciąż zachwycają swoją wytwornością i przyciągają rzeszę turystów? Gdzie nakręcono kultowe polskie filmy i seriale - „Trędowata”, "Czarne Chmury" czy „Ogniem i mieczem”? Zobaczcie sami! Oto galeria najlepiej zachowanych polskich zamków, w których mieszkała polska arystokracja!  

1/7
Copyright @Instagram
1/7

Francuski styl w polskim wydaniu - Zamek w Gołuchowie
 

Zamek w Gołuchowie to jedna z największych atrakcji Wielkopolski, a zarazem budowla, która wygląda jak wyjęta z baśni! To symbol francuskiego renesansu z niezwykłą historią.


Perła rodu Leszczyńskich 


Wzniesiono go w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego (starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego) i pierwotnie miał służyć do celów obronnych. Jedynymi pozostałościami są piwnice oraz fundamenty belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież.

W rezydencję magnacką przekształcił go syn Rafała - Wacław Leszczyński. Po burzliwych zmianach właścicieli, w połowie XIX w. został kupiony przez Tytusa Działyńskiego. W 1857 roku Jan Działyński, syn Tytusa, poślubił Izabellę Czartoryską, która poświęciła się przebudowie rezydencji.


Wielkie zmiany Izabelli Czartoryskiej

Izabella sprowadziła z Francji artystów, którzy odrestaurowali obiekt na wzór zamków znad Loary. Powstały wysokie dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski. Księżna Czartoryska rozpoczęła również kolekcjonowanie dzieł sztuki, w tym wspaniałych waz antycznych.

Turyści odwiedzają zamek nie tylko dla wspaniałych wnętrz, ale również spacerów po parku krajobrazowym, otaczającym dawną posiadłość magnacką. Egzotyczne gatunki drzew, roślin, a także... wybieg dla żubrów!

Zamek w Gołuchowie otwarty jest od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00 (od 1 maja do 30 września włącznie 10.00-16.00), w soboty i niedziele 10.00-16.00 (w niedziele od 1 maja do 30 września włącznie w godz. 10.00-18.00).

Wybierzecie się? :)

2/7
Copyright @Instagram
2/7

Zamek w Baranowie Sandomierskim, zwany Małym Wawelem

 

Obecnie jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Europie. Został wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Początkowo, należał do rodziny Baranowskich. Później właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków, który w 1569 roku sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu.

Obecny kształt zamku jest imponującym dowodem wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich. Wspaniała architektura zamku została ukształtowana na wzór królewskiego Wawelu, stąd zamek baranowski nazywany jest Małym Wawelem. 

Na przestrzeni lat, zamek w Baranowie Sandomierskim należał do kolejnych rodów, w tym Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. Ostatni właściciele zamku, rodzina Dolańskich, w latach 1900 - 1907 przeprowadzono generalny remont.

Zamek baranowski zagrał w filmach: "Barbara Radziwiłłówna" i "Klejnot wolnego sumienia", ale najbardziej znany jest z serialu telewizyjnego "Czarne Chmury", w którym wcielił się w siedzibę hetmana Jana Sobieskiego.

Szczególnie atrakcyjną propozycją są Staropolskie Biesiady, które cieszą się renomą wśród bywalców, nie tylko dzięki doskonałej muzyce na żywo, ale przede wszystkim z atrakcyjnego menu. Wybierzecie się na Festiwal Kuchni Dworskiej? :)

3/7
Copyright @Instagram
3/7

Pałac Branickich w Białymstoku

Zaliczany do najpiękniejszych symboli architektury barokowej w Europie. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”.

Uniwersytet w dworskim stylu

 

Dziedzictwo hetmana jest kontynuowane przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który od 1950 roku jest właścicielem rezydencji. Pałac stanowi główną siedzibę białostockiej uczelni, która prowadzi systematyczne prace remontowo-konserwatorskie zmierzające do przywrócenia rezydencji XVIII-wiecznej świetności.

Poprzez liczne inicjatywy takie jak Noc Muzeów, Dni Otwarte UMB, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Europejskie Dni Dziedzictwa, a także zorganizowanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, pałac spełnia funkcje naukowo-dydaktyczne oraz wpisuje się w życie kulturalne miasta.

4/7
Copyright @Instagram
4/7

Zamek w Pieskowej Skale - jurajski skarb!


Istna perła architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1315 roku. Od 1542 roku, zamek był w posiadaniu Hieronima Szafrańca. Dekadę póżniej zamek oddziedziczył stryjeczny brat Hieronima - Stanisław, który dokonał przebudowy gotyckiego zamku w stylu renesansowym, wzorując się na wawelskiej rezydencji. W latach 1655-57 zamek zajęli Szwedzi, którzy dokonali w jego wnętrzach dużych zniszczeń. 


Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze.

 

Przy samym Zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi oraz malownicza Dolina Prądnika - serce Ojcowskiego Parku Narodowego.

Musicie się tam wybrać!

5/7
Copyright @Instagram
5/7

Zamek w Łańcucie

Słynie z wyjątkowych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej i rozbudowanej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Został zbudowany przez ród Pileckich w drugiej połowie XVI wieku. Rozbudowa, według projektu Macieja Trapoli, nastąpiła w latach 1629-1641, gdy właścicielem obiektu był wojewoda Stanisław Lubomirski. Stąd często stosowana nazwa Zamek Lubomirskich w Łańcucie. Zamek został wtedy otoczony potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, które uchroniły go przed zdobyciem przez Szwedów w 1655 i Węgrów w 1657 roku.

W zamku kręcono sceny do dwóch znanych polskich filmów fabularnych: Trędowata (1976) i Hrabina Cosel (1968). Plenery pojawiają się także w filmie Pałac (1980).

6/7
Copyright @Instagram
6/7

Zamek w Krasiczynie - idealne miejsce na... ślub!


Przez wiele stuleci zamek był w posiadaniu różnych, polskich rodów magnackich, m.in. Krasickich, Modrzewskich, Mniszchów- Potockich, a od 1835 roku Sapiehów. 



Goszczono tutaj wiele orszaków królewskich, towarzyszących królowi Zygmuntowi III WazieWładysławowi IV, Janowi Kazimierzowi i Augustowi II. Wizerunki tych władców (wraz z innymi panującymi w naszym kraju) przedstawiono na dziedzińcu zamkowym, przy użyciu dekoracji sgraffitowej. 
 

Dziś, zamek w Krasiczynie to wyjątkowe połączenie pięknej architektury z funkcjonalnym zapleczem hotelarsko-konferencyjnym. Krajobraz oraz niepowtarzalna sceneria renesansowej budowli, otoczonej 14,5 -hektarowym parkiem stwarzają wyjątkowe warunki do wypoczynku.


Zwiedzanie zamku odbywa się tutaj z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest wejście na Wieżę Zegarową. Uwaga! Starszy tutaj podobno Biała Dama!

7/7
Copyright @Instagram
7/7

Zamek w Wiśniczu - historyczna podróż kulinarna

 

Powstanie datuje się na drugą połowę XIV wieku.  Z początku, zamek pełnił funkcję rezydencji obronnej. Fundatorem warownej siedziby był Jan Kmita, sprawujący urząd starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. 

Miejsce silnie związane z polską tradycją sztuki kulinarnej. Od XVII wieku, olbrzymią popularnością wśród szlachty cieszyło się Compedium kuchmistrza księcia Lubomirskiego - Stanisława Czernieckiego, spisane na zamku w Wiśniczu i wydane w Krakowie, które do XIX wieku doczekało się dwudziestu wydań.
 

Mimo, że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu wystawione są fotografie obrazujące wygląd sprzed lat. Znajdują się tutaj XIX- i XX-wieczne meble, oraz makiety różnych zamków. Do zwiedzania udostępniona jest również sala balowa, sala plafonowa z pozłacanym sufitem, sala akustyczna (wykorzystywana dawniej jako miejsce spowiedzi), kaplica zamkowa oraz krypta z ekspozycją sześciu sarkofagów.

To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii! :)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.