Podobno Bóg wybrał to miejsce na raj dla pierwszych ludzi. Polański kręcił tu swoich „Piratów”!

Elżbieta Pawełek 6 maja 2023 18:30

Łagodny klimat, bajkowe krajobrazy, ciepłe morze.  Wszędzie czyściutkie plaże, otoczone palmami, czasem ukrytymi wśród skał. Seszele leżą poza zasięgiem cyklonów, więc silne wiatry docierają tu rzadko. Średnia temperatura powietrza przez cały rok nie przekracza 30 st. C. Jeśli dodać do tego, że Seszele zamieszkują bardzo przyjaźni, wiecznie uśmiechnięci Kreole, będący potomkami francuskich kolonizatorów, to gdzie będzie nam lepiej?

ZOBACZ TEŻ: Szukasz idealnego miejsca na urlop? Zajrzyj na stronę ITAKA x VIVA!

Od strony wody Seszele prezentują się okazale: granitowe skały porośnięte gajem palmowym, pełne urody laguny, niewielkie zatoki. Archipelag Seszeli, składający się z ponad stu  wysp rozsianych po Oceanie Indyjskim, jest dziś jednym z najlepszych turystycznych kierunków na Ziemi, gdzie nic i nikt nie zakłóci nam błogiego spokoju.  Niezależnie w jakim hotelu się zatrzymamy, z pewnością będzie on blisko kameralnej plaży. Niezależnie, kiedy tam pojedziemy, będą to wakacje marzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Podróże - czym kusi nieziemska Malta?


Seszele dla miłośników przyrody


Dla miłośników przyrody największą atrakcją będą z pewnością żyjące tutaj gigantyczne żółwie i krokodyle różańcowe, bytujące w słonej wodzie, prócz tego rzadkie okazy ptaków  i ponad 70 gatunków endemicznych roślin, w tym palmy coco de mer, osiągające 30 metrów wysokości. Po ich owoce, orzechy przypominające …pośladki kobiece, ściągały niegdyś galeony z samej Europy. Miały cudowną moc leczniczą. W 1908 r. płacono za nie około 50 centów za sztukę. Dziś można je kupić na targu za 300 dolarów, lecz nie można ich wywieźć.


Seszele, raj żeglarzy


Na stronie internetowej Turystycznej Organizacji Seszeli można było przeczytać, że  "Bóg stworzył Seszele z myślą o żeglarzach". Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego okazują się dla nich idealnym akwenem, a Seszele świetnie się zwiedza z pokładu jachtu czy motorówki. Oto kilka ciekawych miejsc na naszym kursie. 


Seszele - Mahe i nieziemskie, dzikie plaże


Rejs można zacząć od Mahé, największej wyspy Seszeli, na której znajduje się stolica kraju Victoria. W samym miasteczku,  z górującą nad nim wieżą  zegarową, będącą kopią londyńskiego Big Bena, nie ma zbyt wiele do zwiedzania. Wszędzie sklepy, urzędy, małe lokale, gdzie kręci się jakiś interes i bazar Sir Selwyn-Clarke, noszący nazwisko dawnego brytyjskiego gubernatora wyspy. Za to wokół Mahé rozsiane są urokliwe wysepki, np. L'Ilot, gdzie warto zacumować i wybrać się na podbój lokalnych knajpek z pyszną kreolską kuchnią. Płynąc wzdłuż zachodniego brzegu Mahé natrafimy na najbardziej dzikie plaże: Grand Anse, Petit Anse, Takamaka i Intendance. Krystalicznie czysta woda jest idealna do pływania.


Seszele -  Praslin, tropikalny gaj


Praslin jest drugą po Mahe największą wyspą Seszeli. Nazywana jest też Wyspą Palm, bo właśnie rosną unikatowe palmy coco de mer. Znajduje się tutaj niesamowita dolina Mai, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. A także najpiękniejsze plaże, zajmujące pierwsze miejsca w światowych rankingach:  Anse Lazio, Anse Georgette i Côte d'Or, skąd łatwo dopłynąć na małe wysepki takie jak The Sisters, Félicité, czy  Cocos.


Seszele -  La Digue, tam, gdzie czas się zatrzymał


Sąsiadująca z wyspą Praslin sprawia wrażenie, jakby czas na niej dawno się zatrzymał. Cały transport odbywa się przy pomocy wozów ciągniętych przez woły lub rowerów. Ale właśnie na La Digue znajdziemy Anse Source d'Argent, jedną z najczęściej fotografowanych plaż na świecie,  wygrywającą wszystkie konkursy i uchodzącą za najpiękniejszą na świecie. Można tu zwiedzić również cmentarz pierwszych osadników i wspaniałą kreolską willę.


Seszele -   Bird i Denis, w oazach koralowców


Obie wyspy, oddalone na północ od Mahe o 50 mil morskich, powstały z koralowców.  Można na nich podziwiać kolonie ptaków morskich, gniazda żółwi i malownicze złote plaże. Są tu również doskonałe miejsca do wędkowania, nurkowania, snorkelingu i dla wszystkich amatorów pływania w krystalicznie czystych wodach Oceanu Indyjskiego. Jakiś czas temu reklamowano wyspy pod hasłem: Seszele, inny świat. Miały spełniać podróżnicze marzenia, ale rzeczywistość przerosła marzenia. Okazała się dużo piękniejsza.


 Tekst: Elżbieta Pawełek

1/4
podroze Seszele
Copyright @Adobe Stock
1/4

Wakacje na Seszelach

2/4
wakacje Seszele
Copyright @Adobe Stock
2/4

Wakacje na Seszelach

3/4
Copyright @
3/4

Wakacje na Seszelach

4/4
Copyright @
4/4

Wakacje na Seszelach

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.