para na plaży
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Oto 8 rozmów, które mają największe znaczenie w związkach

Te tematy są niezbędne, jeśli chcesz stworzyć dobrą relację!

Paulina Filipowicz 29 kwietnia 2021 17:32
para na plaży
Fot. Adobe Stock

Łączymy się w pary i zakochujemy opierając ocenę partnera przede wszystkim na przebytych wspólnie rozmowach. Niektóre z nich mają większe znaczenie niż inne. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie tematy powinniście poruszyć, aby wiedzieć, czy wasza miłość będzie trwać mimo przeszkód, wyzwań, radości i bólu? Oto 8 rozmów, które mają największe znaczenie w związkach.

Zobacz także: Jak bliskie związki wspomagają naszą odporność?

Oto 8 rozmów, które mają największe znaczenie w związkach

Szczęśliwy związek nie jest, jak zwykliśmy myśleć, wynikiem wielu wspólnych cech parterów. Udana relacja rodzi się z wiedzy, jak zająć się swoimi podstawowymi różnicami w sposób, który wspiera wzajemne potrzeby i marzenia.

Z wypracowaniem sobie sprawnej komunikacji borykają się nie tylko nowe związki, w których zakochani zastanawiają się, co zrobić, żeby ich miłość przetrwała. Zagadnienie to dotyczy również wieloletnich relacji, kiedy partnerzy nie wiedzą, jakie rozmowy podjąć, aby ożywić więź i pasję, które połączyły ich na początku wspólnej drogi.

Zobacz także: Fundamenty szczęśliwego związku. Jak je stworzyć?

Nowe możliwości odkrywania miłości pełnej zrozumienia i zaangażowania na całe życie, można wypracować za pomocą skutecznej komunikacji. Eksperci od relacji miłosnych, doktorzy John i Julie Gottman w swojej książce „Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love” przedstawiają wyniki swoich badań nad trwałością związków. Z publikacji wynika, iż szczęśliwe pary poruszają w swoim życiu 8 kluczowych tematów. Oto one:

1)    Zaufanie i zaangażowanie. Zaufanie to szacunek dla siebie nawzajem i pokazanie partnerowi, że może na ciebie liczyć. Zaangażowanie oznacza akceptację partnera dokładnie takim, jakim jest, pomimo jego wad.
2)    Konflikt. Konflikt zdarza się w każdym związku, a mitem jest wiara w to, że w szczęśliwym związku zawsze będziecie się dogadywać. Konflikt w relacjach może służyć dochodzeniu do wspólnych celów i kompromisów. To również dobra okazja, aby lepiej poznać swojego partnera i rozwinąć głębszą intymność, kiedy rozmawiacie o swoich różnicach i pracujecie nad nimi.
3)    Seks i intymność. Romantyczne, intymne rytuały sprawiają, że związek jest szczęśliwy i pełen pasji. Statystycznie pary, które mówią o seksie, uprawiają więcej seksu i choć mówienie o seksie jest trudne dla wielu osób, jest na to sposób. Im częściej to robisz, tym łatwiej i wygodniej będzie ci poruszać intymne kwestie.
4)    Praca i pieniądze. Kwestie finansowe nie dotyczą tylko pieniędzy. Chodzi również o to, co oznaczają pieniądze dla każdej ze strony związku. Wiedza na temat podejścia drugiej osoby do finansów przyczyni się do rozwiązania konfliktów, które mogą wystąpić w związku z pieniędzmi.
5)    Rodzina. Około 2/3 par odczuwa gwałtowny spadek zadowolenia z relacji wkrótce po narodzinach dziecka i niestety pogłębia się on z każdym kolejnym dzieckiem. Aby uniknąć tego spadku szczęścia w związku, musicie nauczyć się rozmawiać o sprawach rodzinnych bez konfliktów oraz zadbać o sferę seksualną waszej relacji.
6)    Zabawa i przygoda. Zabawa i przygoda są niezbędnymi elementami udanego i radosnego związku. Jeśli ty i twój partner macie różne wizję spędzania wolnego czasu, nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest jednak, abyście szanowali wzajemne potrzeby.
7)    Rozwój i duchowość. Jedyną stałą w związku jest zmiana. Kluczem jest to, w jaki sposób każda osoba w związku dostosowuje się do rozwoju drugiego partnera.
8)    Marzenia. Szanowanie marzeń innych jest sekretnym składnikiem tworzenia miłości na całe życie. Kiedy marzenia są szanowane i dostrzeżone, wszystko inne w związku staje się łatwiejsze.
  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?