Fundamenty szczęśliwego związku
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Fundamenty szczęśliwego związku. Jak je stworzyć?

Poznaj skuteczną teorię udanego związku!

Paulina Filipowicz 26 kwietnia 2021 14:31
Fundamenty szczęśliwego związku
Fot. Adobe Stock

Jeśli chcemy zbudować szczęśliwą i zdrową relację, potrzebujemy wyznaczyć stabilne i wspierające fundamenty. Z pomocą w tej kwestii przychodzi nauka profesora Johna Gottmana, który przez ponad cztery dekady wykonywał obszerne badania nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństw. Gottman na ich podstawie opracował teorię o nazwie „The Sound Relationship House”. Koncepcja ta głosi, że zdrowe i bezpieczne związki są jak dom. Jak opisał Gottman, stabilna relacja ma ściany i poziomy, na których para buduje solidną więź. Jak wygląda w praktyce „dom zdrowej relacji”? Oto przegląd piętro po piętrze.

Fundamenty szczęśliwego związku
Fot. Mat.prasowe

Piętro 1: budowanie „Mapy miłości”

Jako fundament, na pierwszym poziomie, Gottman proponuje stworzyć wspólną „Mapą miłości”, która będzie podstawowym przewodnikiem po wewnętrznym świecie partnera. Na tym etapie kluczowe jest dobre poznanie swojej drugiej połówki. Tworzenie „Map miłości” oznacza zadawanie właściwych pytań. Wiedza na temat potrzeb, historii, planów, przyzwyczajeń, lęków, obaw i marzeń w związku jest fundamentem, na którym można budować kolejne etapy. W idealnej relacji partnerzy znają się lepiej niż ktokolwiek inny.

Piętro 2: Dziel się sympatią i podziwem

Dzielenie się sympatią i podziwem brzmi banalnie, jednak zastanówmy się, jak często w rzeczywistości jesteśmy skłonni komplementować drugą osobę. Jak podkreśla Gottman, to szczególnie istotne, by w relacji nie zapominać o docenianiu partnera czy partnerki. W zdrowych związkach obie strony potrafią podać wielkie i małe powody, dla których kochają swoją drugą połówkę.

Piętro 3: Zwracanie się w potrzebie

Kiedy potrzebujesz uwagi, wsparcia lub pocieszenia, prawdopodobnie zwracasz się do swojego partera czy partnerki. Kiedy oboje zwracacie się do siebie nawzajem i pomagacie sobie obustronnie, tworzycie bezpieczną przestrzeń, w której możecie swobodnie wyrazić siebie i swoje potrzeby.

Piętro 4: Pozytywna perspektywa

Pozytywna perspektywa według profesora Gottmana polega na postrzeganiu partera w sposób pełen empatii i ciepła. Pary pozostające w zdrowych związkach widzą w sobie to, co najlepsze i nie spieszą się z obrazą lub krytyką. Wiara w to, że jesteście w tej samej drużynie, wzmacnia związek i wzmacnia każdego z was od wewnątrz.

Piętro 5: Zarządzanie konfliktami

Ponieważ nie możesz uniknąć konfliktu, kluczowe jest, aby wiedzieć, co robić, gdy nieuchronnie się on ujawni. W pierwszym kroku zajmujemy się samymi faktami. Mówimy o tym, co się wydarzyło, bez oceniania, krytyki i nadawania znaczenia sytuacji. W drugim etapie przedstawiamy nasze uczucia, emocję i potrzeby.  To właśnie niezaspokojone potrzeby są źródłem konfliktów, dlatego warto o nich mówić. To one są również głównym źródłem tego, jak się czujemy. W tym ostatnim kroku przedstawiamy, czego oczekujemy od drugiej strony w związku z sytuacją. Nie jest to żądanie, ale prośba o konkretne działanie.

Piętro 6: Spełnij marzenia

Szczęśliwy związek to ten wspierający na każdej płaszczyźnie. John Gottman przypomina o znaczeniu marzeń, które są motywatorem do działania i sprawiają, że czujemy satysfakcję z życia. W relacji powinno się zadbać nie tylko o bezpieczną przestrzeń na wyrażanie swoich planów i marzeń, ale parter powinien również wspierać w ich realizacji. Wspólnie dużo łatwiej jest dojść do celu.

Piętro 7: Stwórzcie wspólne znaczenie

Wierzchołek schematu „Sound Relationship House” wygląda podobnie, jak jego podstawa, czyli „Mapa miłości”. W tym przypadku chodzi jednak o budowanie wewnętrznego świata jako para. Zastanówcie się, jakie wasze zwyczaje, rytuały, marzenia czy tradycje są waszym elementem wspólnym, który wyraża to, kim jesteście jako zespół.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.