popcorn ciekawostki 2
Fot. Adobe Stock
KUCHNIA

Oto 7 ciekawostek na temat popcornu, o których na pewno nie wiecie!

Filmowy wieczór z popcornem będzie teraz smakował inaczej…

Gabriela Łaskowska 24 kwietnia 2022 17:31
popcorn ciekawostki 2
Fot. Adobe Stock

Popcorn znany jest od tysięcy lat! Jednak początkowo nie był wykorzystywany jedynie jako pożywienie. Aztekowie używali go do robienia m.in. biżuterii lub jako ważny element religijnych rytuałów. Dzięki XVI-wiecznym podróżnikom popcorn dotarł do Ameryki i Europy, gdzie od razu zyskał ogromną popularność. Obecnie ten prosty przysmak sprzedawany jest nie tylko w kinach, ale też w większości sklepów i to w różnych smakach. Przedstawiamy 7 ciekawostek na temat tej pysznej przekąski, o których pewnie nie wiecie.

ZOBACZ TAKŻE: Magiczny drink? Nie! Matcha naprawdę działa!

Popcorn znany był już w V wieku p.n.e.

Jednak wtedy jego przeznaczenie było inne niż obecnie. Na samym początku prażonej kukurydzy używano jako koraliki, którymi ozdabiano naszyjniki. Był to również istotny element religijnych rytuałów

W XIX-wiecznej Ameryce popcorn często podawano… na śniadanie!

Była dodawana do zupy lub mleka zamiast płatków owsianych. 

Podczas II wojny światowej słodycze były wysyłane do żołnierzy za granicę 

Doprowadziło to do utrudnionej dostępności do nich na sklepowych półkach. Popcorn zaczęto traktować jako zastępnik słodkości. Dzięki temu jego sprzedaż wzrosła aż trzykrotnie.

Kiedy powstała pierwsza maszyna do popcornu?

Ta słona przegryzka kojarzy się nam głównie z kinem. Jednak pewnie niewielu wie, że maszyna do jej przyrządzenia powstała przed kinem! Już w 1885 roku Cretors zaprezentował jej pierwowzór.

Popcorn nie jest tak niezdrowy

Tak naprawdę posiadają dużo właściwości zdrowotnych. Są źródłem błonnika, wpływają korzystnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i zawierają bardzo mało kalorii. 

CZYTAJ TEŻ: Bezglutenowe love… Oto zdrowy i pyszny deser!

Każdego roku Amerykanin spożywa prawie 50 kg popcornu!

Wow, to dopiero niesamowita liczba! Jesteśmy ciekawi, jak to wygląda w Polsce.. biorąc pod uwagę pandemię i seanse domowe - być może jesteśmy bliscy?

W latach 50. popularność popcornu chwilowo spadła

Do tej pory był spożywany jedynie w kinie. Gdy widownia przeniosła się do swoich domów przed telewizory, liczba osób odwiedzających kino znacznie spadła. Nie trwało to jednak długo. Wkrótce kultura jedzenia popcornu przeniosła się do wnętrza domów.  

TAGI #kuchnia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.