dzień popcornu
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA 2021

Przedstawiamy 7 ciekawostek na temat popcornu, o których na pewno nie wiecie!

Obchodzimy dziś Dzień Popcornu!

Gabriela Łaskowska 19 stycznia 2021 12:27
dzień popcornu
Fot. STOCK ADOBE

Popcorn znany jest od tysięcy lat! Jednak początkowo nie był wykorzystywany jedynie jako pożywienie. Aztekowie wykorzystywali go do robienia m.in. biżuterii lub jako ważny element religijnych rytuałów. Dzięki XVI-wiecznym podróżnikom popcorn dotarł do Ameryki i Europy, gdzie od razu zyskał ogromną popularność. Obecnie przysmak ten sprzedawany jest w większość sklepów w dziesiątkach różnych smakach! 

Obchodzimy dziś Dzień Popcornu! Przedstawiamy 7 ciekawostek na temat tej pysznej przekąski, o których pewnie nie wiecie!

Popcorn znany był już w V wieku p.n.e.!

Jednak wtedy jego przeznaczenie było inne niż obecnie. Na samym początku prażonej kukurydzy używano jako koraliki, którymi ozdabiano naszyjniki. Był to również istotny element religijnych rytuałów

W XIX-wiecznej Ameryce popcorn często podawano… na śniadanie!

Była dodawana do zupy lub mleka zamiast płatków owsianych. 

Podczas II wojny światowej słodycze były wysyłane do żołnierzy za granicę 

Doprowadziło to do utrudnionej dostępności do nich na sklepowych półkach. Popcorn zaczęto traktować jako zastępnik słodkości. Dzięki temu jego sprzedaż wzrosła aż trzykrotnie!

Kiedy powstała pierwsza maszyna do popcornu?

Ta słona przegryzka kojarzy się nam głównie z kinem. Jednak pewnie niewielu wie, że maszyna do jej przyrządzenia powstała przed kinem! Już w 1885 roku Cretors zaprezentował jej pierwowzór.

Wiklinowy talerz popcornu.
Fot. ©Andrey Starostin/Fotolia

Popcorn nie jest tak niezdrowy

Tak naprawdę posiadają dużo właściwości zdrowotnych. Są źródłem błonnika, wpływają korzystnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i zawierają bardzo mało kalorii. 

Każdego roku Amerykanin spożywa prawie 50 kg popcornu!

Wow, to dopiero niesamowita liczba! Jesteśmy ciekawi, jak to wygląda w Polsce.. biorąc pod uwagę pandemię i seanse domowe - być może jesteśmy bliscy?

W latach 50. popularność popcornu chwilowo spadła

Do tej pory był spożywany jedynie w kinie. Gdy widownia przeniosła się do swoich domów przed telewizory, liczba osób odwiedzających kino znacznie spadła. Nie trwało to jednak długo. Wkrótce kultura jedzenia popcornu przeniosła się do wnętrza domów.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.