Marta Żmuda Trzebiatowska, Viva! 23/2015
Fot. Marlena Bielińska/MOVE
O tym się mówi!

Marta Żmuda Trzebiatowska opowiedziała o swojej nadwadze i odchudzaniu dzieci!

Aktorka nie szczędziła ostrych słów!

Aleksandra Frankowska 8 lutego 2021 12:27
Marta Żmuda Trzebiatowska, Viva! 23/2015
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Marta Żmuda Trzebiatowska to jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. Rzadko odnosi się do spraw politycznych, jednak na słowa ministra Czarnka dotyczącego odchudzania dziewczynek po nauce zdalnej, nie pozostała obojętna. Jej poruszający wpis na Instagramie dotyczył również prywatnej historii i nadwagi z którą zmagała się jako dziecko.

Marta Żmuda Trzebiatowska oburzona słowami ministra edukacji

Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych minister Przemysław Czarnek mówił o programie wsparcia dla dzieci do walki z otyłością. Zwrócił też uwagę, że problem dotyczy przede wszystkim dziewczynek. Sprawa bardzo poruszyła Martę Żmudę-Trzebiatowską, która na swoim Instagramie podzieliła się prywatną historią, która miała dla niej ogromne znaczenie.

Żmuda-Trzebiatowska walczyła z nadwagą jako dziecko

Aktorka w swoim poście odniosła się do przeszłości, kiedy jako dziecko była szykanowana za większa tuszę niż jej koleżanki.

Wiecie, że w szkole podstawowej byłam najgrubsza w klasie? Mimo że miałam rozszerzony WF, codziennie treningi, to i tak byłam większa niż moje koleżanki. Do liceum dojeżdżałam autobusem, do pobliskiego miasta i kiedyś jeden kolega (...) w tym autobusie, podczas drogi do szkoły, rzucił z tylnego siedzenia w moją stronę jakiś niewybredny komentarz na temat mojej tuszy... Szalenie się zawstydziłam, oczy wszystkich zwróciły się w moim kierunku, a na twarzach kolegów i koleżanek malował się ironiczny uśmiech. Wiecie, liceum to jest ten wiek, kiedy taka uwaga (dziś powiedziałabym błahostka) potrafi głęboko zranić i zostać w głowie na zawsze... Tak było ze mną, sam fakt, że pamiętam to uczucie do dziś... Nawet teraz jak to piszę... Widzę siebie sprzed lat, jak stoję w tym autobusie i jest mi tak bardzo przykro i nikt nie staje w mojej obronie, tylko wszyscy mają dobrą „bekę” z genialnego żartu klasowego śmieszka - napisała Marta Żmuda Trzebiatowska.

Aktorka opisała, że przykre uwagi kolegów sprawiły, że zaczęła się odchudzać w bardzo nieracjonalny sposób. Mdlała z wyczerpania, stresowała się – co miało ewidentny wpływ na jej zdrowie psychiczne i fizyczne.

Nie róbmy tego nastolatkom. Niech będą zdrowe, zdrowo się odżywiają, ruszają - dbajmy o to jako rodzice, nauczyciele, przyjaciele, ale niech każda wie, że nie musi być „idealną wersją siebie”, nie każda musi być chuda, by być piękna, mądra, ważna, że nasza siła tkwi w różnorodności. Nie pokazujmy w mediach społecznościowych wyprasowanych, wyretuszowanych zdjęć, bo świat tak nie wygląda i robimy tym młodym dziewczynom krzywdę. Budujmy ich świadomość, mówmy, że warto o siebie dbać: ćwiczyć, zdrowo jeść, ale to nie musi być celem w naszym życiu - zaapelowała Marta Żmuda Trzebiatowska.

Wiedzieliście, że aktorka, która może pochwalić się przepiękną figurą, zmagała się kiedyś z otyłością? 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.