9 kwietnia 2016 15:15
1/9
Beata Pawlikowska trzyma morele
Copyright @Beata Pawlikowska
1/9

Warzywne przepisy - idealne na wiosnę! Beata Pawlikowska jest miłośniczką zdrowego stylu życia i  wegetariańskiej kuchni. Właśnie wydała książkę z przepisami „Szczęśliwe garnki extra”, a najlepszymi podzieliła się z VIVĄ!


Polecamy też: Beata Pawlikowska pokazuje nam swój dom. I mówi o seksie i czereśniach.


Filozofia pięciu przemian Beaty Pawlikowskiej

W ludzkim organizmie nic nie dzieje się przez przypadek. Wszystko się zmienia i przebiega zgodnie z określonym planem, tak jak w przyrodzie pory roku następują zawsze w takim samym porządku. Gotowanie według filozofii pięciu przemian podąża za nim i w praktyce polega na tym, żeby dodawać składniki w określonej kolejności. Tylko tyle. Chodzi o to, żeby użyć produktów, które pobudzą w odpowiedniej kolejności wszystkie narządy wewnętrzne, dzięki czemu każdy z nich zostanie nakarmiony tym, czego najbardziej potrzebuje.


Jest pięć żywiołów odpowiadających pięciu porom roku:
D – Drzewo, wiosna
O – Ogień, lato
Z – Ziemia, późne lato
M – Metal, jesień
W – Woda, zima.


Każdy z tych żywiołów jest połączony z grupą narządów wewnętrznych:
D – Drzewo, wiosna – wątroba, woreczek żółciowy
O – Ogień, lato – serce, jelito cienkie, układ krążenia
Z – Ziemia, późne lato – śledziona, trzustka, żołądek
M – Metal, jesień – płuca, jelito grube
W – Woda, zima – nerki, pęcherz moczowy.

Każdy produkt, którego używasz do gotowania potrawy, należy do jednego z tych pięciu żywiołów.

 

książka Beaty Pawlikowskiej "Szczęśliwe garnki extra".

 

Książeczka z przepisami podróżniczki została dołączona do najnowszego kwietniowego numeru VIVY! Od 7 kwietnia w kioskach.

 

 

2/9
Bób z ziemniakami i szczypiorkiem, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
2/9

Bób z ziemniakami i szczypiorkiem

 

Składniki

- 0,5 kg świeżego bobu
- 2–3 ziemniaki
- trochę świeżego szczypiorku
 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: Myślisz, że to zbyt proste? Albo że dobre jedzenie musi być bardzo skomplikowane i pracochłonne? Właśnie nie. Najlepsze są proste, naturalne potrawy. Sezonowe warzywa ugotowane w małej ilości wody i bez przypraw. Jeśli koniecznie musisz, możesz dodać trochę nierafinowanej, niewarzonej soli. Ja nie dodaję. Bób myję, zalewam wrzątkiem. W drugim małym garnku gotuję ziemniaki pokrojone w kostkę. Przekładam na jeden półmisek, posypuję szczypiorkiem. I gotowe.

 

Polecamy też: Beata Pawlikowska o nowej wyprawie: "Podobno tam nie można dotrzeć. Mam zamiar to sprawdzić" WIDEO.

3/9
Wiosenna zupa   z groszkiem i kukurydzą, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
3/9

Wiosenna zupa z groszkiem i kukurydzą

 

Składniki
- pęczek młodych warzyw (marchewka, pietruszka, por, seler)
- 1 młoda kukurydza
- garść świeżego zielonego groszku
- 3 młode niewielkie ziemniaki
- pół pęczka naci pietruszki
- 3 liście laurowe
- pół łyżeczki rozmarynu
- 2–3 gałązki świeżego tymianku albo pół łyżeczki suszonego

- ćwierć łyżeczki kurkumy

 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: (O) W niewielkim garnku zagotuj około dwóch szklanek wody. (Z) Dodaj marchewkę i pietruszkę – dobrze umyte, pokrojone w plasterki. Dodaj też seler pokrojony w słupki, opłukany, odsączony z wody groszek i ziemniaki – oskrobane, pokrojone w kostkę. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj liście laurowe, por pokrojony w plasterki, rozmaryn i tymianek. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj szczyptę dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby warzywa były zakryte. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (Z) Dodaj kukurydzę – umytą i przekrojoną na mniejsze kawałki. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. 15 minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie.

 

Warto wiedzieć!

Wiosna To jedyny moment, kiedy kukurydza naprawdę dobrze smakuje. Później, kiedy jest jej więcej, wydaje się być mniej smaczna i mniej strawna. Dlatego jeśli jem kukurydzę, to tylko świeżą (nigdy z puszki ani mrożonki) i tylko na wiosnę.

 

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Risotto sezonowe, mus kokosowy i granola owocowa. Plus jadalne kwiaty. Kochamy wege!

 

 

 

 

 

4/9
Zupa z młodej kapusty, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
4/9

Zupa z młodej kapusty

 

Składniki
- pęczek młodych warzyw (marchewka, pietruszka, por, seler)

- kawałek młodej kapusty
- 3 młode niewielkie ziemniaki
- pół pęczka naci pietruszki
- 2 kulki ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- pół łyżeczki suszonego lubczyku albo kilka liści świeżego
- 3 gałązki świeżego tymianku
- ćwierć łyżeczki kurkumy
 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska(O) W niewielkim garnku zagotuj około dwóch szklanek wody. (Z) Dodaj marchewkę, pietruszkę i seler starte na tarce na grubych oczkach. Dodaj też ziemniaki pokrojone w kostkę. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, por pokrojony w plasterki, lubczyk i tymianek. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj szczyptę dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby warzywa były zakryte. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (Z) Dodaj dość drobno pokrojoną kapustę. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. 20 minut.

 

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Minestrone – mediolański przysmak, królowa włoskich zup.

 

5/9
Majowy barszcz z fasolą i kolendrą, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
5/9

Majowy barszcz z fasolą i kolendrą

 

Składniki
Poprzedniego dnia wieczorem zalej fasolę gorącą wodą i zostaw na noc.
- 8 łyżek suszonej białej fasoli (mała fasola najszybciej się ugotuje)
- 4 nieduże buraki
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- pół selera
- 1 por
- 2 nieduże ziemniaki
- kilka gałązek naci pietruszki
- pół pomidora
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- kilka kulek czarnego pieprzu
- pół łyżeczki kurkumy
- świeża kolendra

 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: (O) W dość dużym garnku zagotuj mniej więcej dwie szklanki wody. (O) Buraki obierz, umyj, zetrzyj na tarce na grubych oczkach, dodaj do wody. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (Z) Marchewkę, pietruszkę i seler obierz, umyj, zetrzyj na tarce na grubych oczkach, dodaj do wody. Dodaj też ziemniaki – obrane, pokrojone w kostkę. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i por pokrojony w plasterki. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj opłukaną, odcedzoną fasolę i ćwierć łyżeczki dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki oraz drobno pokrojonego pomidora. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby przykrywała warzywa. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. pół godziny, aż fasola będzie miękka. Podawaj ze świeżą kolendrą.

 

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Awokado z krewetkami i eskalopki z tuńczyka z sosem paprykowym - wykwintne smaki na weekend!

 

 

 

6/9
Kasza jaglana z cukinią, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
6/9

Kasza jaglana z cukinią

 

Składniki
- 8 łyżek kaszy jaglanej
- pół niedużej cukinii
- pół pęczka pietruszki
- pół dobrego malinowego małego pomidora
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- szczypta tymianku
- ćwierć łyżeczki kurkumy
- garść suszonych nasion dyni
- świeża kolendra
- kilka listków świeżej bazylii i rozmarynu

 

Sposób przygotowania

Beata Pawlikowska: (O) W niewielkim garnku zagotuj około szklanki wody. (Z) Cukinię umyj i pokrój razem ze skórką na dość grube plastry (ok. pół centymetra), a te plastry jeszcze na ćwiartki, dodaj do wody. Dodaj też opłukaną kaszę jaglaną. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i tymianek. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj szczyptę dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki oraz drobno pokrojonego pomidora. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby było jej ok. 1 centymetra ponad kaszę. Wymieszaj, gotuj pod przykryciem przez co najmniej minutę. (Z) Dodaj nasiona dyni. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. 20 minut, aż kasza spuchnie i wchłonie wodę. (M) Pod koniec gotowania dodaj posiekane liście bazylii i świeżego rozmarynu. Wymieszaj, gotuj jeszcze przez chwilę. Podawaj ze świeżą kolendrą.

 

Polecamy też: Co dobrego dla miłości? Przepisy nie tylko na walentynki.

7/9
Brokuły pod migdałowymi płatkami, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
7/9

Brokuły pod migdałowymi płatkami

 

Składniki

- ćwierć brokułu
- trzy niewielkie ziemniaki
- garść płatków migdałowych

 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: Ziemniaki umyj, ugotuj w całości i ze skórką w niewielkiej ilości wody. Brokuł umyj, podziel na cząstki i ugotuj w wodzie w drugim garnku. Możesz dodać szczyptę soli (ja nie dodaję). Na suchej patelni upraż płatki migdałowe. Prażenie polega na tym, żeby na suchej patelni bez żadnego tłuszczu opiekać płatki, często je mieszając, aż zaczną smakowicie pachnieć i nabiorą złotego koloru. Odsącz brokuły, odparuj ziemniaki, ułóż je na półmisku i obficie posyp migdałowymi płatkami.
PS Jeśli jesteś nowy w kuchni: „odsącz brokuły” = wyjmij je z garnka i połóż na sitku, żeby odciekły z wody; „odparuj ziemniaki” = dokładnie wylej wodę z garnka, w której ziemniaki się gotowały, a potem na krótko (kilkadziesiąt sekund) postaw ten garnek z ziemniakami z powrotem na piec, żeby odparowała resztka wody, jaka została na dnie, a ziemniaki wyschły.

 

Polecamy też: Wielkie żarcie z... Maciejem Nowakiem. Wielkanoc na opak - filmowa zapowiedź świątecznej sesji

 

8/9
Groszek z ziemniakami i orzechami pecan, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
8/9

Groszek z ziemniakami i orzechami pecan

 

Składniki
- namoczony wcześniej na noc zielony groszek
- 3 ziemniaki
- 1 marchewka
- 3 różyczki brokułu
- kilka gałązek naci pietruszki
- ćwierć pomidora
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- ćwierć łyżeczki mielonego pieprzu
- płaska łyżeczka kminu rzymskiego
- czubek łyżeczki gałki muszkatołowej
- ćwierć łyżeczki kurkumy
- garść nasion słonecznika
- garść orzechów pecan

 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: (O) W garnku zagotuj około półtorej szklanki wody. (Z) Dodaj marchewkę pokrojoną w plasterki i ziemniaki pokrojone w kostkę oraz opłukany i odsączony groszek. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, kmin rzymski i gałkę. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj szczyptę dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki oraz drobno pokrojonego pomidora. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i jeśli potrzeba, trochę gorącej wody. Powinno jej być ok. 1 cm powyżej warzyw, żeby zmieścił się jeszcze brokuł. Wymieszaj, gotuj pod przykryciem przez co najmniej minutę. (Z) Dodaj brokuł – umyty i pokrojony na małe kawałki i nasiona słonecznika. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. 20 minut. Podawaj z orzechami pecan.

 

Polecamy też: „Jedzenie jest seksem”. Zapraszamy na ucztę z Maciejem Nowakiem. Będzie smakowicie i z humorem!

 

9/9
Ziemniaki z kalafiorem i kolendrą, Kuchnia z Beatą Pawlikowską
Copyright @Edipresse Książki
9/9

Ziemniaki z kalafiorem i kolendrą 

 

Składniki
- 4 niewielkie ziemniaki
- 1 marchewka
- ćwierć niedużego kalafiora
- kilka gałązek naci pietruszki
- 2 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- ćwierć łyżeczki suszonego tymianku
- świeża kolendra
- ćwierć łyżeczki kurkumy

 

Sposób przygotowania
Beata Pawlikowska: (O) W niewielkim garnku zagotuj około dwóch szklanek wody. (Z) Dodaj obrane ziemniaki pokrojone w kostkę i marchewkę pokrojoną w plasterki. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (M) Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i tymianek. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (W) Dodaj szczyptę dobrej nierafinowanej soli. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (D) Dodaj umytą i posiekaną nać pietruszki. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (O) Dodaj kurkumę i tyle gorącej wody, żeby warzywa były zakryte. Wymieszaj, gotuj przez co najmniej minutę. (Z) Dodaj kalafiora podzielonego na małe kawałki. Wymieszaj, gotuj na małym ogniu jeszcze ok. 20 minut, od czasu do czasu mieszając, żeby kalafior równo się ugotował. Podawaj ze świeżą kolendrą.

 

Polecamy też: "Moja kochana, jestem z ciebie dumna!". Tak Beata Pawlikowska bawiła się na sesji dla "Vivy!"

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.