Chorwacja
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

Jak zmieni się turystyka w Chorwacji od stycznia 2023?

Już za kilka miesięcy kuny zostaną zastąpione przez euro

Aleksandra Frankowska 5 sierpnia 2022 17:27
Chorwacja
Fot. Adobe Stock

W Chorwacji szykują się spore zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Już od września 2022 będzie można obserwować przygotowania mieszkańców całego kraju do wejścia do strefy euro. Dotychczasowa waluta kuna będzie całkowicie wygasać. Jak może to wpłynąć na turystykę?

ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w Chorwacji? Oto 12 miejsc, w których się zakochasz!

Chorwacja wchodzi do strefy euro i zmienia walutę

Już od 5 września w Chorwacji we wszystkich punktach usługowych i sklepach, konieczne będzie podawanie cen zarówno w kunach, jak i w euro. Będzie to przygotowanie do zmian, które wejdą w życie oficjalnie od 1 stycznia 2023 roku. Chorwacja po latach dołączy do strefy euro, tak jak braje bałtyckie oraz Słowacja. Mieszkańcy nie obawiają się zmian, ponieważ 70% turystów odwiedzających ich kraj posługuje się właśnie euro.

Turystyka w Chorwacji kwitnie

Coraz więcej nowoczesnych autostrad, most łączący Peljesac z lądową częścią Chorwacji, rozbudowana oferta hotelowa i piękne plaże sprawiają, że Chorwacja znajduje się w rozkwicie, jeśli chodzi o turystykę. Tylko rok temu odwiedziło ją 14 milionów turystów, w tym 1 milion Polaków. Chorwacja to świetna baza wypadowa, zarówno samochodem, jak i samolotem. Noclegi nie są bardzo drogie, a piękna pogoda i czysta woda to coś znacznie lepszego, niż wakacje nad Bałtykiem.

Kuna i Euro jeszcze w 2023 roku

Odejście od kun nie nastąpi z dnia na dzień. W 2023 roku w Chorwacji funkcjonować będą jednocześnie dwie waluty. Wszystko po to, aby Chorwaci mogli oswoić się z euro, ale również pozbyć się kub, które jeszcze mają w swoich zasobach finansowych. Nie ma więc obaw, jeśli i Wy macie do wydania kuny – warto zaplanować się urlop w Chorwacji, aby wydać je przed końcem 2023 roku.

CZYTAJ TEŻ: Podróże 2022: Poznaj najbardziej instagramowe miejsca na świecie

Czy euro podniesie ceny?

Patrząc na inne kraje, takie jak Słowacja czy kraje bałtyckie, które również weszły do strefy euro, nie ma co obawiać się drastycznych zmian cen. Chorwacja jest przygotowana na zmianę i nie wprowadza paniki, bo to mogłoby być najgorsze zarówno dla mieszkańców, jak i gości przybywających tutaj na urlop. Oswajanie z walutą to najlepszy pomysł, a jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.