jak amerykanie dekorują domy na święta
Fot. STOCK ADOBE
MAGICZNE ŚWIĘTA

Im więcej, tym lepiej, czyli jak Amerykanie dekorują swoje domy na święta?

Te wnętrza robią wrażenie!

Gabriela Łaskowska 16 grudnia 2018 16:32
jak amerykanie dekorują domy na święta
Fot. STOCK ADOBE

Święta to czas wyjątkowy. Nie tylko ze względu na spotkania rodzinne i przygotowywanie przepysznych wigilijnych potraw. Jest to okres, w którym każdy dom wygląda bardzo odświętnie. Wyciągamy wtedy wszystkie ozdoby świąteczne z piwnicy, którymi dekorujemy wnętrza. Nic nie jest w stanie tak stworzyć świątecznego klimatu, jak stojąca choinka, błyszczące bombki i kolorowe prezenty. Dla niektórych aranżowanie swojego domu na święta, to bardzo ważny moment w roku.

Mowa tu głównie o Amerykanach, którzy są niedościgniętymi mistrzami w kwestii tworzenia dekoracji świątecznych. Dekorują oni swoje domy nie tylko wewnątrz, ale również zewnątrz. Kierują się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Setki światełek, kolorowe wieńce i figurki reniferów przed drzwiami… zobacz jak w Ameryce przystraja się domy na Święta!

Światełka

Dekoracje świąteczne w amerykańskich domach już z daleka rzucają się w oczy. Domy są całe obwieszone kolorowymi światełkami, dookoła stoją duże podobizny Świętego Mikołaja z reniferami. Amerykanie traktują to trochę jak zawody - kto zrobi bardziej niezwykłe dekoracje. Gdy zapada zmrok i wszystkie lampki zapalają się, tworzy się niesamowita aura. Światło, odbijane od śniegu, 

Wieniec

Podchodząc bliżej zauważamy ozdobny wieniec, powieszony na drzwiach wejściowych. Najczęściej stosuje się do nich naturalnych, świeżych świerkowych gałązek, które dekoruje się bombkami, wstążkami i szyszkami. Czasami przyczepia się do niego dzwoneczek, który dzwoni za każdym razem, gdy ktoś wchodzi. Nie jest to więc uczta wyłącznie dla naszego wzroku. Otaczające nas odgłosy dzwonków, utworów świątecznych i zapachy choinki oraz wypieków bożonarodzeniowych, pozwalają na odczuwanie świątecznej atmosfery wszystkimi zmysłami. 

Skarpety świąteczne

Po przekroczeniu progu zostajemy zasypani dekoracjami. Od samego wejścia czuć świąteczną atmosferę. Wszystkie okna i balustrady obwieszone są girlandami. Na kominku zawsze wiszą skarpety na prezenty. Są one chyba najpopularniejszym symbolem świątecznym, który kojarzy się z Ameryką. Według tradycji, to właśnie w nich Mikołaj zostawia prezenty. Najczęściej są w kolorze białym lub czerwonym, z nadrukowaną lub naszytą postacią Świętego Mikołaja. 

Choinka

Najważniejszym świątecznym akcentem w każdym domu jest oczywiście choinka. Najczęściej stawia się na żywe i jak najbardziej okazałe. W tym przypadku również doskonale widać podążanie za zasadą „im więcej, tym lepiej”. Drzewko obwieszone jest zawsze wieloma dekoracjami. Mimo to, nie mamy wrażenia, że tworzy się na niej bałagan. Dekoracje są wyjątkowo dobrze dobrane, pod względem kolorystycznym, jak i stylistycznym. Z reguły choinka sięga prawie do sufitu. Dlatego najczęściej jest dominującą dekoracją w całym domu. Co ciekawe, w niektórych domach jest tradycja ubierania kilku choinek. Najczęściej rozstawione one są po różnych pomieszczeniach. Dzięki temu klimat świąt czuć wszędzie, nieważne czy oglądasz właśnie telewizję w salonie czy przygotowujesz obiad w kuchni. 

To, co również różni tradycję amerykańską od polskiej, to kwestia prezentów pod choinką. Są one nie tylko miłym gestem wobec naszych bliskich. Traktuje się je również jako dekorację wnętrza, dlatego bardzo ważny jest sposób ich zapakowania. Paczki zawsze zapakowane są w ładny papier i obwiązane dekoracyjnymi wstążkami. Pod choinką leżą nawet kilka dni! Jeśli ktoś nie ma dużej cierpliwości i nie potrafiłby patrzeć przez tydzień na prezenty, wiedząc, że nie może ich jeszcze otworzyć, zamiast prawdziwych prezentów może położyć pod choinką puste pudełka zapakowane w świąteczny papier. 

Pod choinką, oprócz zapakowanych prezentów, często można znaleźć… zabawkowe pociągi na torach! Na początku XX wieku ogromną popularnością cieszyły się kolejki. Był to jeden z najczęściej wybieranych prezentów dla dzieci w tamtym czasie. Po rozpakowaniu prezentów maluchy, chcąc od razu móc pobawić się zabawkami, które dostały, układały kolejkę koło choinki. Tradycja tak dobrze się przyjęła, że obecnie specjalnie kładzie się pod drzewkiem tory z pociągami. 

Kwiaty

Stoły, parapety i kominki często dekorowane są również bukietami kwiatów. I nie chodzi tu o gwiazdę betlejemską. O dziwo często wybierane są tulipany czy róże, które mało kojarzą się ze świętami. Są za to zazwyczaj w kolorze czerwonym, co w połączeniu z zielonymi łodygami i liśćmi, pozwala idealnie wpasować się w świąteczne aranżacje.

Amerykańskie domy zawsze zachwycają świątecznymi dekoracjami. Każdy centymetr wnętrza jest dokładnie zaplanowany, dzięki czemu nie czujemy, jakby panował tam chaos. Zwraca się również dużą uwagę na jakość i wyjątkowość dekoracji. Wnętrza aranżuje się w ten sposób, by wszystko wyglądało spójnie. Nie każdy chciałby mieć w swoim domu aż taki przepych. Nie można jednak zaprzeczyć, że wnętrza wyglądają bajecznie. 

jak amerykanie dekorują swoje domy na święta
Fot. STOCK ADOBE

jak amerykanie dekorują swoje domy na święta
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?