STYL ŻYCIA

Kim naprawdę był Święty Mikołaj? Poznaj jego historię!

Skąd pochodzi ulubieniec wszystkich dzieci?

Gabriela Łaskowska 6 grudnia 2018 13:17
Święty Mikołaj historia prawdziwa
Fot. STOCK ADOBE

Nie ma z pewnością na świecie osoby, która nie kojarzyłaby Świętego Mikołaja. Staruszek, z długą białą brodą i czerwoną czapką, zakończoną białym pomponikiem, jest jedną z najbardziej popularnych postaci w kulturze masowej. Każdego roku wyrusza w podróż dookoła świata na swych ogromnych saniach, napędzanych przez gromadę reniferów, by wręczyć każdemu dziecku świąteczne prezenty. Takiego Świętego Mikołaja dziś znamy i w takiego wierzymy. Wizja ta niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą historią związaną z tą postacią. Kim naprawdę był Święty Mikołaj i jak to się stało, że zna go cały świat?

Kim naprawdę jest Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj, to tak naprawdę Mikołaj z Miry. Pochodził Patary, czyli miasta leżącego na terenie obecnej Turcji. Źródła podają, że żył on na przełomie III i IV wieku. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny, a w dodatku był jedynakiem. Mógł więc pozwolić sobie na luksusowe życie. Wolał jednak wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową pomagając biednym i potrzebującym. Był osobą wyjątkowo pobożną i wrażliwą na cierpienie innych ludzi. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, który bez namysłu postanowił rozdać potrzebującym. Jego troskliwość i dobre serce sprawiły, że został biskupem Miry. Zmarł w połowie IV wieku, 6 grudnia.

Legendy związane ze Świętym Mikołajem

Zapamiętany został jako cudotwórca i osoba niezwykle odważna. Po świecie krąży wiele legend, związanych z jego osobą. Jedna mówi, że udało mu się uratować pewnych rybaków od śmierci, którzy przebywali na morzy w trakcie sztormu, dzięki… modlitwie! Podobno dokonał cudu i wskrzesił trzech zamordowanych ludzi, niemogących opłacić noclegu w hotelu. Inne historie ukazują go, jako postać niezwykle empatyczną w stosunku do dzieci. Mówi się, że często obdarowywał je drobnymi prezentami, jak książkami, słodyczami czy orzechami. Czasami wrzucał je przez otwarte okno, a innym razem wkładał do butów lub skarpetek - właśnie stąd wzięła się tradycja chowania prezentów do zawieszonych nad kominkiem skarpet.

Święty Mikołaj dzisiaj

Od zawsze Święty Mikołaj uważany jest za cudotwórcę. Nie ma drugiego świętego, który tak długo i wyraźnie istniałby w świadomości społeczeństwa. Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, stał się inspiracją do powstania znanego nam Świętego Mikołaja, ulubionej postaci dzieci… i nie tylko!

Popularność Świętego Mikołaja doprowadziła do tego, że obecnie na świecie znajdują się tysiące kościołów pod jego wezwaniem! Święty jest patronem nie tylko osób ubogich i dzieci, ale również rybaków, marynarzy, rolników i mieszczan.

Dziś nie mówi się już zbyt wiele o prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Z ust do ust przekazywana jest legenda baśniowej postaci, żyjącej w Laponii i obdarowującej dzieci pięknymi prezentami. Jego współczesny wizerunek rozpowszechniony został w 1930 roku, dzięki reklamie Coca-Coli! Mimo że, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Święty Mikołaj, podróżujący saniami z reniferami, nie istnieje, to nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tej postaci.

W końcu Boże Narodzenie to czas magiczny, w którym mogą dziać się magiczne rzeczy…  

Wideo

Odkryj kulisy sesji zdjęciowej "Zostań twarzą Kinder Bueno"!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.