Biedronka
Fot. East News
O tym się mówi

Groźna bakteria w bardzo popularnym produkcie z Biedronki - informuje Główny Inspektorat Sanitarny!

Czy Ty również go kupiłaś?

Redakcja VIVA! 10 czerwca 2020 14:32
Biedronka
Fot. East News

W jednej partii serka zakopiańskiego z popularnej sieci sklepów Biedronka, wykryta została bakteria Listeria monocytogenes - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt został już wycofywany ze sklepów. Jak precyzuje GIS, chodzi o serek zakopiański marki Światowid z gór w 200-gramowym opakowaniu. Bakteria została wykryta w partii o następującym numerze i zarazem dacie minimalnej trwałości: 14.07.2020. Producentem jest SM Mlekovita. GIS informuje, że bakterie Listeria monocytogenes zostały wykryte w jednej z pięciu próbek partii Serka zakopiańskiego poddanych urzędowej kontroli żywności. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w 2020 r. przez Mlekovitę i zleconych do zewnętrznego niezależnego laboratorium przez właścicieli Biedronki nie wykazały obecności tej bakterii w żadnej z kontrolowanych partii serka.

Do czego może prowadzić spożycie jedzenia z bakterią isteria monocytogenes?

Spożycie jedzenia z bakterią listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Jest ona groźna głównie dla kobiet w ciąży (może się skończyć nawet obumarciem płodu albo chorobą dziecka) i osób starszych (im z kolei grozi zapalenie opon mózgowych, mózgu i sepsa). W przypadku innych grup najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia.

Listeria monocytogenes to bakteria wywołująca listeriozę. Jest niebezpieczna - 20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią. Listeria jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Najczęstszą przyczyną zakażenia listerią jest żywność, przede wszystkim mięso i wędliny, ale także nabiał! - czytamy na poradnikzdrowie.pl

Listeria: źródła zakażenia

  • mleko niepasteryzowane
  • surowe i gotowane mięso
  • fermentowane surowe kiełbasy
  • surowe i wędzone ryby
  • sery (brie, camembert czy sery pleśniowe)
  • tarte żółte sery
  • pasztety z mięsa, jarzyn lub ryb
  • gotowe sałatki
  • lody

Biedronka
Fot. East News, Adobe.Stock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.