Fortepian Szpilmana sprzedany 2020
Fot. DESA UNICUM
O tym się mówi!

Fortepian Władysława Szpilmana sprzedany za 1,3 miliona złotych!

Rekordowa kwota na polskiej aukcji!

Aleksandra Frankowska 24 września 2020 13:28
Fortepian Szpilmana sprzedany 2020
Fot. DESA UNICUM

Ten historyczny moment zapadnie na długo w pamięci kolekcjonerów sztuki! Fortepian Władysława Szpilmana został najdrożej zlicytowanym instrumentem muzycznym w historii aukcji w Polsce! O ogromnym sukcesie aukcyjnym mówi się na całym świecie. Zebrano aż 2,5 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na popularyzację twórczości wybitnego polskiego pianisty.

Fortepian Szpilmana sprzedany za 1,3 miliona złotych

Za instrument muzyczny, na którym grał polski pianista, nabywca zapłacił aż 1,3 miliona złotych. Fortepian Steinway pochodzący z 1940 roku znajdował się w domu Szpilmana aż do momentu jego śmierci. Potem wystawiony został na aukcji DESA Unicum, wraz z innymi pamiątkami, które po sobie pozostawił.

Pamiątki Szpilmana na aukcji 2020

Wśród przedmiotów, które poddane zostały licytacji znalazł się również kieszonkowy zegarek Omega (sprzedany za 250 tys. złotych) oraz pióro Mont Blanc (sprzedane za 90 tys. złotych). Pianista miał je ze sobą w getcie warszawskim, zawsze nosząc je blisko i nie odstępując ich na krok. Cena wszystkich wylicytowanych pamiątek po Szpilmanie znacznie przewyższyła ich wartość. Oznacza to, że jego postać ma ogromne znaczenie dla historii Polski! Zlicytowany został również rękopis suity Życie maszyn. Jego cena wyniosła aż 142 tys. złotych. Łącznie, na aukcji można było licytować około 50 przedmiotów, które przekazali synowie pianisty.

Ogromne zainteresowanie aukcją pamiątek Szpilmana

Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum potwierdził, że nikt nie spodziewał się aż tak ogromnego zainteresowania aukcją.

Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich, i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy. Wierzymy, że sukces licytacji otwiera nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym. 

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.