Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy

Gabriela Łaskowska 9 lutego 2022 11:27

Na pewno znacie jej smak, zapach... w końcu pizza należy do grupy najpopularniejszych dań na świecie! Doczekała się nawet swojego święta, które obchodzone jest 9 lutego, czyli właśnie dzisiaj. Jednak czy wiecie, że danie to wcale nie powstało we Włoszech? A jej pierwowzór znany był już w starożytności? 

ZOBACZ TEŻ: W Nowym Jorku powstanie muzeum... pizzy!

Międzynarodowy Dzień Pizzy - 9 lutego

Dzisiejszy dzień dla fanów pizzy jest absolutnie wyjątkowy, ponieważ takie święto obchodzone jest tylko raz w roku. Świętują nie tylko Włosi i Amerykanie, których wersje tego dania stały się najpopularniejsze na świecie. Pizza to danie międzynarodowe, które zjeść można w każdym kraju, często w wersji lokalnej, z dodatkami pochodzącymi od lokalnych producentów. W polskich górach serwowana jest np. pizza z oscypkiem, Estończycy zachwycają się swoją pizzą ze śmietaną, zaś na Ukrainie obficie posypują ją koperkiem, narodową przyprawą. 

CZYTAJ TEŻ: Nie tylko pizza! Oto 10 potraw kuchni włoskiej, które warto znać

W czym tkwi sekret pizzy?

To danie niezwykle proste i zdecydowanie w tym tkwi sekret, bowiem nie każdy potrafi przygotować dobre ciasto. Według Włochów, czyli prekursorów pizzy, powinno być ono na tyle wypieczone, aby po ukrojeniu jednego trójkątnego kawałka stało nam w ręku - nie może opadać. Na ten sam aspekt zawsze w restauracjach przed rewolucjami zwracała uwagę sama Magda Gessler. Sekretem jest więc ciasto. Odpowiednie proporcje, składniki, mąka, ale również piec. Nie od dziś wiadomo, że prawdziwy kamienny piec wypieka najlepszą pizzę na świecie!

Przedstawiamy 6 najciekawszych faktów na temat pizzy, o których zapewne nigdy nie słyszeliście!  

1/6
dzień pizzy
Copyright @STOCK ADOBE
1/6

Pizza wcale nie jest współczesnym włoskim daniem. Jej pierwowzór pochodzi ze starożytnej... Grecji! Wówczas był to zwykły placek z mąki i wody z dodatkami, takimi jak kozi ser czy oliwa.

2/6
dzień pizzy
Copyright @STOCK ADOBE
2/6

Podobno w samej Ameryce zjada się ok. 350 kawałków pizzy co sekundę! Nic dziwnego - Amerykanie stworzyli własną wersję pizzy na grubym cieście, z ogromną ilością dodatków. 

3/6
dzień pizzy
Copyright @STOCK ADOBE
3/6

Myślicie, że pizza hawajska pochodzi z Hawajów? Nic bardziej mylnego. Wymyślił ją pewien Grek, pracujący w kanadyjskiej pizzerii... Podobno pizzę hawajską można kochać, albo nienawidzić. Do której grupy należycie Wy?

4/6
Pizza
Copyright @© Vankad/Fotolia.com
4/6

A wiecie ile kilometrów wyniósł najdłuższy dowóz pizzy? Pewien dostawca, w celu dostarczenia zamówienia, pokonał prawie... 17 000 kilometrów! Ktoś musiał być szczególnie głodny!

5/6
dzień pizzy
Copyright @STOCK ADOBE
5/6

Badania mówią, że aż 38% Amerykanów preferuje pizzę w wydaniu wegetariańskim! To rzeczywiście ciekawe, ponieważ ten odsetek społeczeństwa jest dość duży, a jednak Amerykanie słyną z zamiłowania do mięsa.

6/6
Pizza na cieście francuskim
Copyright @©FomaA/Fotolia
6/6

Zgadniecie jaka pizza jest najpopularniejsza w Japonii? Podobno Japończycy najbardziej uwielbiają tę z dodatkiem... majonezu, kalmarów, bekonu i ziemniaków! Odważylibyście się jej spróbować?

TAGI #kuchnia #pizza

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.