Sadzonki warzyw w domu
Fot. Adobe.Stock.com
kuchnia

Domowa uprawa awokado? A może mały warzywniak? To prostsze niż myślisz!

Koniec z polowaniem na warzywa i owoce w sklepach…

Redakcja VIVA! 15 maja 2021 14:30
Sadzonki warzyw w domu
Fot. Adobe.Stock.com

Pandemia uświadomiła nam, że dobrze jest nie być uzależnionym od godzin otwarcia sklepów, w których w ostatnim roku często musieliśmy stać w długich kolejkach do wejścia… Świeże owoce i warzywa to podstawa diety, warto więc pomyśleć nad… domową uprawą warzyw i owoców. Nigdy nie posadziłeś żadnej rośliny? Teraz jest dobry czas, żeby wreszcie spróbować. Od czego zacząć? Wystarczy, że w lodówce masz resztkę warzyw z ostatnich zakupów…

Zobacz także: Kuchnia 2021: Przepisy na szybkie i pożywne sałatki z makaronem!

Domowa uprawa warzyw i owoców - jak to zrobić?

Oczywiście nie jest to aż tak banalne. Wyhodowana roślina z jedzenia, które masz pod ręką, niekoniecznie będzie wyglądać lub smakować tak samo. Jeśli nasiona będą pochodziły z nieekologicznie uprawianych warzyw czy owoców, prawdopodobnie nie wydadzą żadnych owoców. Jedzenie, które wyhodujesz z resztek, może nie być idealne, na pewno warto jednak podjąć wysiłek - choćby dla samej satysfakcji!

Na początek znajdź w mieszkaniu lub na balkonie dobrze nasłonecznione miejsce. Warzywa i owoce potrzebują od 12 do 16 godzin światła słonecznego dziennie - dobrym przykładem będą tu pomidory.

Sadzonki warzyw w domu
Fot. Adobe.Stock.com

Jakie warzywa i owoce można wyhodować z resztek?

Ziemniaki

Weź co najmniej jedną czwartą ziemniaka i upewnij się, że ma dwoje „oczu” - tam, gdzie wychodzą kiełki - a następnie posadź ten kawałek w ziemi.

Mięta, bazylia i kolendra

Szklankę pełną wody przykryj folią i wbij w nią dziurę. Następnie włóż łodygę mięty do dziurki. Powinien wyrosnąć za kilka dni, a następnie można go przesadzić do gleby.

Możesz zastosować ten sam proces w przypadku bazylii i kolendry, chociaż formowanie się korzeni może potrwać nieco dłużej (2-4 tygodnie). Pamiętaj, aby zmieniać wodę co kilka dni.

Pomidory

Jeśli masz organicznego pomidora, możesz zasadzić jego nasiona. Pamiętaj tylko, że pomidory wymagają mocnego nasłonecznienia.

Por

Świetna opcja do uprawy w pomieszczeniu. Włóż biały koniec korzenia pora w słoiku z wodą i umieść na słonecznym parapecie, a zielona część liścia będzie odrastać po odcięciu. Często zmieniaj wodę.

Arbuz

Najlepiej byłoby uprawiać nasiona w domowej szklarni przez kilka tygodni, a następnie przesadzić do ziemi. Potem będziesz potrzebować około 80 dni, żeby móc cieszyć się pysznymi arbuzami.

Awokado

Po umyciu i wysuszeniu pestki awokado zawieś ją w słoiku z wodą za pomocą wykałaczek. Jeśli zostanie umieszczona w słonecznym miejscu, a warunki są odpowiednie, może zaowocować za… kilka lat. Przynajmniej będziesz mieć ładną roślinę!

Sadzonki warzyw w domu
Fot. Adobe.Stock.com

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.