6 czerwca 2016 10:11
1/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
1/8

Regały, których końca nie widać - czyli marzenie każdego bibliofila! W centrum handlowym Star Avenue w regionie Zheijang w Chinach powstała niezwykła księgarnia, dla miłośników książek i pięknych wnętrz.

 Od korytarza galerii handlowej księgarnię Zhongshuge oddziela zwykła szklana witryna, pokryta tekstem w różnych językach. Po jej przekroczeniu zwykły śmiertelnik znajduje się w czytelniczym raju - niezwykłej przestrzeni, pełnej książek i zadziwiających architektonicznych rozwiązań. Wnętrze swoimi rozmiarami zapiera dech w piersiach. 100 metrów kwadratowych powierzchni optycznie powiększają liczne lustra, umieszczone nawet na suficie.

 

 

Złudzenia optyczne godne mistrzów malarstwa

 

- Księgarnia wplata książki w każde możliwe miejsce, z szacunkiem do nich i do wiedzy, którą zawierają. To wszystko dzięki projektowi - mówią architekci z XL-MUSE. Jedno jest pewne, w Zhongshuge książek zmieści się naprawdę dużo.  

 

Tuż przy wejściu znajduje się biała przestrzeń z okrągłymi kolumnami, w które wmontowane są półki na książki. Nieregularne rozmieszczenie kolumn ma przypominać drzewa rosnące w lesie, a lustro z sufitu sprawia, że wydają się dwa razy wyższe niż są w rzeczywistości. Jednak nie chodzi tylko o iluzję przestrzeni. - Lustra na ścianach sprawiają, że powierzchnia wystawiennicza staje się nieograniczona jak prawdziwa natura - podkreślają architekci - Zapraszając do lasu książek, chcemy pokazać czytelnikom, że wiedza jest niezbędna do życia jak tlen, produkowany przez drzewa. W sali ustawiono też ławki w kształcie zygzaków, mające symbolizować kręte strumyki.

 

Polecamy też: Szklana piramida na dziedzińcu paryskiego Luwru zniknęła! Jak to możliwe? Co się stało?

 

Książki i natura

Powiązania z naturą podkreśla obecność światła dziennego, które prześwieca przez szklaną ścianę. To podstawowe źródło światła w pierwszej sali, uzupełniono jedynie lampami na suficie i przy półkach. Drzwiami w przeszklonej ścianie przechodzi się do pokoju zwanego „korytarzem do czytania”, w którym atmosfera jest nieco mroczniejsza, bardziej intymna. Ustawione przy zaokrąglonych ścianach regały z ciemnego drewna mieszczą znaczną część oferty księgarni. Towarzyszą im geometryczne siedzenia, idealne dla bibliofilów chcących poprzeglądać wybrane pozycje. Korytarz prowadzi do głównego pomieszczenia - owalnego pokoju, który w połączeniu ze swoim lustrzanym odbiciem tworzy iluzję godną barokowych mistrzów.

XL-MUSE przygotowało coś też dla najmłodszych. W księgarni znalazło się miejsce przeznaczone dla dzieci, z półkami w kształcie kolejki górskiej, karuzeli, pociągu i nawet pirackiego statku. Jest jeden problem, w tak pełnym atrakcji miejscu, chyba niełatwo skupić się na tym co najważniejsze - czyli czytaniu.

 

Polecamy też: Tego jeszcze nie było! Zobaczcie szczerozłoty bar w jedynym na świecie siedmiogwiazdkowym hotelu w Dubaju!

2/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
2/8

Ławki z pierwszego pomieszczenia księgarni Zhongshuge swoim kształtem miały przypominać kręte strumyki, a kolumny są rozmieszczone nieregularnie jak drzewa w lesie wpisując się w pełną odniesień do natury filozofię projektu studia XL-MUSE.

 

Polecamy też: Gorące źródła, dyskretne wyjścia i bary na dachu. Oto najbardziej wyczekiwane hotele w 2016 roku .

3/8
księgarnia Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
3/8

W księgarni Zhongshuge jest dużo naturalnego dziennego światła.

 

Polecamy też: Dom Jennifer Lopez wystawiony na sprzedaż za 12,5 miliona dolarów: 9 sypialni i własne studio tańca!

 

 

4/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
4/8

W głębi księgarni Zhongshuge znajduje się owalne pomieszczenie zwane "teatrem czytania", w którym można usiąść na wygodnych siedziskach i w spokoju poprzeglądać ofertę księgarni. Lustro umieszczone na suficie sprawia, że wydaje się jeszcze większe, a oferta sklepu jeszcze bogatsza.

 

Polecamy też: Coś pomiędzy kaloryferem a bunkrem. Najmniejsze i najdziwniejsze domy w Japonii.

 

5/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
5/8

To niezwykłe pomieszczenie to pokój przeznaczony specjalnie dla najmłodszych klientów księgarni Zhongshuge.

 

Polecamy też: "Panna młoda z zatoki" pokona konkurencję. Oto najwyższy budynek świata.

6/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
6/8

Połączenie placu zabaw z księgarnią. W takim miejscu chyba niełatwo skupić na czytaniu.

 

Polecamy też: Julia Roberts kupiła drugi dom w Malibu. Nieco nas zaskoczył. Nie tylko ceną

7/8
biblioteka Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
7/8

Twórcy Zhongshuge chcą, by była najpiękniejszą księgarnią świata. Może nie jest tak monumentalna jak Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, ale zachwyca futurystyczną wizją.

8/8
księgarnia Zhongshuge
Copyright @XL MUSE/Shao Feng
8/8

Szanghajskie studio architektoniczne XL-MUSE zadbało, by wnętrze księgarni Zhongshuge było nie tylko piękne ale i praktyczne.

 

Polecamy też: Zielona kuchnia, złote zlewy, meble na zamówienie - tak mieszka Cameron Diaz

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.