Musée du Louvre, Muzeum Luwr
Fot. East News
Ze świata sztuki

Szklana piramida na dziedzińcu paryskiego Luwru zniknęła! Jak to możliwe? Co się stało?

Marcin Brzeziński 30 maja 2016 15:12
Musée du Louvre, Muzeum Luwr
Fot. East News

Olbrzymia szklana piramida, która od 1986 roku stała na dziedzińcu paryskiego Luwru zniknęła! Przyznajmy, że budowla ta nigdy nie miała zbyt dobrej prasy. Projekt amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia Ieoh Ming Pei odsądzano wręcz od czci i wiary zarzucając, że bezpowrotnie niszczy tak ważne dla światowej kultury miejsce jakim jest Musée du Louvre. Krytyka, krytyką, ale jak możliwe, że ta potężna budowla rozpłynęła się bez śladu, a zamiast niej można oglądać niewidoczny zwykle fragment fasady pałacu? Za cudowne zniknięcie piramidy odpowiada artysta skrywający się się pod pseudonimem JR. Zbudował on ogromny trójkątny ekran i pokrył go czarno-białą fotografią fasady pałacu. Jego instalacja przysłoniła kontrowersyjną piramidę i wywoła złudzenie optyczne u wchodzących na dziedziniec Luwru. Podobne zabawy zapewniły JR międzynarodową sławę. Jego instalacje można było oglądać od Nowego Jorku po Szanghaj. Więcej zaskakujących (nie tylko rozmiarami) prac artysty możecie znaleźć na stronie www.jr-art.net. A piramida Luwru pozostanie niewidzialna do 27 czerwca! Może warto to zobaczyć?

 

Muzeum Luwr z instalacją artysty JR
Fot. Materiały prasowe

Szklana piramida przykryta zdjęciem fasady Luwru.

 

Polecamy też: W Marrakeszu powstanie Muzeum Yves Saint Laurent. Wiemy, jak będzie wyglądało!

 

Artysta JR na tle muzeum w Luwrze
Fot. East News

Artysta JR na tle swojej instalacji na dziedzińcu paryskiego Luwru.

 

Polecamy też: Niesamowita przemiana budynku Fundacji Louis Vuitton! Jej autorem jest artysta, który już pracował z tym domem mody!

 

Zobaczcie film jak powstawała instalacja artysty JR przed Luwrem.

TAGI #muzeum

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.