Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe
MODNE MIEJSCE

Restauracja czy apteka? Oto kolejne dzieło największego skandalisty w świecie sztuki Damiena Hirsta!

Marcin Brzeziński 15 czerwca 2016 15:14
Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

W Londynie trwają pokazy mody męskiej na wiosnę-lato 2017. Ale nie samymi pokazami człowiek żyje! Modny (i głodny) tłum dziennikarzy, kupców i fashionistów obojga płci szuka więc w stolicy Wielkiej Brytanii atrakcyjnych miejsc na lunch oraz kolację. A jednym z najmodniejszych i najbardziej obleganych jest nowa restauracja artysty Damiena Hirsta. Lokal nosi nazwę Pharmacy 2 i umiejscowiony jest nad Newport Street Gallery w Vauxhall. Hirst osobiście zadbał o wystój lokalu, który nawiązuje do tematyki farmaceutyczno-medycznej. Na szczęście nie on odpowiada za kartę restauracji. To zadanie przypadło uznanemu szefowi kuchni Markowi Hixowi, twórcy ponad dziesięciu restauracji o nazwie HIX i prowadzącemu popularny program BBC „Great British Menu”.

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Wnętrze restauracji  „Pharmacy 2" zaprojektowanej przez artystę Damiena Hirsta.

 

Polecamy też: Co z restauracją w najbardziej luksusowym hotelu w Paryżu zrobił wielki projektant Philippe Starck? Zobaczcie sami!

Najdroższy żyjący artysta - Damien Hirst

Damien Hirst jest jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych współczesnych artystów. A przy okazji z pewnością najdroższym. Jego twórczość raz po raz budzi uzasadnione pytanie, czy to jeszcze sztuka, a może już tylko czysty marketing. Do najbardziej znanych prac Hirsta należy cykl „Historia naturalna” („Natural History”), na który składają się wypreparowane zwierzęta zanurzone w formalinie i umieszczone w szklanych gablotach. Praca „Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej” („The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living”) - pod tą nazwą krył się wypreparowany ponad czterometrowy żarłacz tygrysi -  została sprzedana w 2004 roku za 8 milionów dolarów. W czerwcu 2007 roku w galerii White Cube w Londynie została wystawiona rzeźba Hirsta zatytułowana „Na miłość boską” („For the Love of God”). Była to wykonana z platyny czaszka ludzka inkrustowana brylantami. Kamienie ważyły ponad 1106 karatów, największy z nich miał 52 karaty. Nazwa rzeźby była podobno cytatem z wypowiedzi matki artysty, która oglądając jedną z jego poprzednich prac miała powiedzieć: „Na miłość boską, co wymyślisz następnym razem?”. Cena wywoławcza pracy wynosiła 100 milionów dolarów. Za ile w rzeczywistości ją sprzedano pozostaje tajemnicą… Niektórzy uważają, że cała ta historia z brylantową czaszką była jedynie sprytną rynkową mistyfikacją mającą zapewnić pracy Hirsta tytuł „najdroższego dzieła sztuki w historii”.

 

Damien Hirst
Fot. East News

Damien Hirst z „najdroższym dziełem sztuki w historii” - platynową czaszką ludzką inkrustowaną brylantami ( 2007).

 

Polecamy też: Największy brylant świata idzie pod młotek! Czy będzie to najdroższy kamień w historii? Wyceniono go na...

 

Słodko-gorzka pigułka

Restauracja Pharmacy 2 nie jest pierwszą przygodą artysty z gastronomią. W 2004 zbankrutowała pierwsza Pharmacy, którą Hirst otworzył w Notting Hill. Wspólnicy Hirsta zostali z niczym, a on sam sprzedał wypożyczony do restauracji wystrój swojego autorstwa za kilka milionów funtów. Możemy więc być pewni, że Damien Hirst poradzi sobie w każdej sytuacji. Tego samego możemy życzyć również sobie i… klientom jego Pharmacy 2!

Pharmacy 2, Newport St, Londyn SE11 6AJ

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Motywem przewodnim wystroju restauracji „Pharmacy 2" są kolorowe... tabletki.

 

Polecamy też: Zobaczcie kultową torebkę Lady Dior w limitowanej edycji stworzonej przez kontrowersyjnego artystę!

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Szefem kuchni restauracji "Pharmacy 2" został Mark Hix, którą prowadzi popularny program BBC „Great British Menu”.

 

Polecamy też: 13 tysięcy metrów kwadratowych poświęconych... winu. Muzeum wina La Cité du Vin we Francji robi wrażenie!

 

Zobaczcie restaurację na filmie!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.