Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe
MODNE MIEJSCE

Restauracja czy apteka? Oto kolejne dzieło największego skandalisty w świecie sztuki Damiena Hirsta!

Marcin Brzeziński 15 czerwca 2016 15:14
Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

W Londynie trwają pokazy mody męskiej na wiosnę-lato 2017. Ale nie samymi pokazami człowiek żyje! Modny (i głodny) tłum dziennikarzy, kupców i fashionistów obojga płci szuka więc w stolicy Wielkiej Brytanii atrakcyjnych miejsc na lunch oraz kolację. A jednym z najmodniejszych i najbardziej obleganych jest nowa restauracja artysty Damiena Hirsta. Lokal nosi nazwę Pharmacy 2 i umiejscowiony jest nad Newport Street Gallery w Vauxhall. Hirst osobiście zadbał o wystój lokalu, który nawiązuje do tematyki farmaceutyczno-medycznej. Na szczęście nie on odpowiada za kartę restauracji. To zadanie przypadło uznanemu szefowi kuchni Markowi Hixowi, twórcy ponad dziesięciu restauracji o nazwie HIX i prowadzącemu popularny program BBC „Great British Menu”.

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Wnętrze restauracji  „Pharmacy 2" zaprojektowanej przez artystę Damiena Hirsta.

 

Polecamy też: Co z restauracją w najbardziej luksusowym hotelu w Paryżu zrobił wielki projektant Philippe Starck? Zobaczcie sami!

Najdroższy żyjący artysta - Damien Hirst

Damien Hirst jest jednym z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych współczesnych artystów. A przy okazji z pewnością najdroższym. Jego twórczość raz po raz budzi uzasadnione pytanie, czy to jeszcze sztuka, a może już tylko czysty marketing. Do najbardziej znanych prac Hirsta należy cykl „Historia naturalna” („Natural History”), na który składają się wypreparowane zwierzęta zanurzone w formalinie i umieszczone w szklanych gablotach. Praca „Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej” („The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living”) - pod tą nazwą krył się wypreparowany ponad czterometrowy żarłacz tygrysi -  została sprzedana w 2004 roku za 8 milionów dolarów. W czerwcu 2007 roku w galerii White Cube w Londynie została wystawiona rzeźba Hirsta zatytułowana „Na miłość boską” („For the Love of God”). Była to wykonana z platyny czaszka ludzka inkrustowana brylantami. Kamienie ważyły ponad 1106 karatów, największy z nich miał 52 karaty. Nazwa rzeźby była podobno cytatem z wypowiedzi matki artysty, która oglądając jedną z jego poprzednich prac miała powiedzieć: „Na miłość boską, co wymyślisz następnym razem?”. Cena wywoławcza pracy wynosiła 100 milionów dolarów. Za ile w rzeczywistości ją sprzedano pozostaje tajemnicą… Niektórzy uważają, że cała ta historia z brylantową czaszką była jedynie sprytną rynkową mistyfikacją mającą zapewnić pracy Hirsta tytuł „najdroższego dzieła sztuki w historii”.

 

Damien Hirst
Fot. East News

Damien Hirst z „najdroższym dziełem sztuki w historii” - platynową czaszką ludzką inkrustowaną brylantami ( 2007).

 

Polecamy też: Największy brylant świata idzie pod młotek! Czy będzie to najdroższy kamień w historii? Wyceniono go na...

 

Słodko-gorzka pigułka

Restauracja Pharmacy 2 nie jest pierwszą przygodą artysty z gastronomią. W 2004 zbankrutowała pierwsza Pharmacy, którą Hirst otworzył w Notting Hill. Wspólnicy Hirsta zostali z niczym, a on sam sprzedał wypożyczony do restauracji wystrój swojego autorstwa za kilka milionów funtów. Możemy więc być pewni, że Damien Hirst poradzi sobie w każdej sytuacji. Tego samego możemy życzyć również sobie i… klientom jego Pharmacy 2!

Pharmacy 2, Newport St, Londyn SE11 6AJ

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Motywem przewodnim wystroju restauracji „Pharmacy 2" są kolorowe... tabletki.

 

Polecamy też: Zobaczcie kultową torebkę Lady Dior w limitowanej edycji stworzonej przez kontrowersyjnego artystę!

 

Nowa restauracja Pharmacy 2 w Londynie, którą zaprojektował artysta Damien Hirst
Fot. Materiały prasowe

Szefem kuchni restauracji "Pharmacy 2" został Mark Hix, którą prowadzi popularny program BBC „Great British Menu”.

 

Polecamy też: 13 tysięcy metrów kwadratowych poświęconych... winu. Muzeum wina La Cité du Vin we Francji robi wrażenie!

 

Zobaczcie restaurację na filmie!

Redakcja poleca

REKLAMA

sss

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.