Wszystko pochodzi z materiałów z recyklingu

Sabina Zięba 5 czerwca 2018 08:00

Podczas dorocznego WantedDesign Manhattan, fińską Restaurację Nolla na kilka dni przemianowano na Zero Waste Bistro, czyli najbardziej ekologiczny lokal na świecie! Za przygotowanie tej koncepcji odpowiedzialny był Fiński Instytut Kulturalny z Nowego Jorku oraz Carlos Henriques, Luka Balac oraz Albert Franch Sunyer (Portugalczyk, Serb i Hiszpan), którzy kilka lat temu spotkali się w Finlandii i porzucili swoje wyuczone zawody, by zająć się gotowaniem w najlepszych fińskich restauracjach. To właśnie tam zauważyli, że średniej wielkości lokal każdego tygodnia wytwarza ponad tonę odpadów. Rocznie jest ich aż około 70 000 kilogramów!

Z tego powodu postanowili stworzyć restaurację całkowicie bazującą na recyklingu. Mottem przedsięwzięcia zostało: „Refuse, reduce, reuse, and recycle at the last instances”, czyli „Zrezygnuj, zredukuj, użyj ponownie, a jeśli nie da się inaczej, odzyskaj”. Dotyczy to zarówno kuchni, jak i mebli, zastawy, wody czy energii elektrycznej. Pomysł zaprezentowali w Nowym Jorku jako Zaro Waste Bistro i okrzyknięto go... przyszłością branży gastronomicznej!

W Zero Waste Bistro część jadalna została stworzona m. in. z wykorzystaniem Duratu, czyli tworzywa sztucznego produkowanego przy użyciu surowców po recyclingu i całkowicie nadającego się do przetworzenia. Ściany wyłożono panelami powstałymi z zużytych kartonów na mleko oraz soki, z kolei naczynia zrobiono z Sulapacu, bazującego na drewnie z odzysku oraz biometariałach podlegających biodegradacji.

Niestety projekt ma charakter tymczasowy i nie zadomowi się na długo w Nowym Jorku. Ma jedynie zmusić społeczeństwo do zastanowienia się nad problemem marnotrawstwa w kuchni. Zobaczcie te niezwykłe wnętrza w naszej galerii!  

1/7
Copyright @Facebook
1/7

Zero Waste Bistro

2/7
Copyright @Facebook
2/7

Zero Waste Bistro

3/7
Copyright @Facebook
3/7

Zero Waste Bistro

4/7
Copyright @Facebook
4/7

Zero Waste Bistro

5/7
Copyright @Facebook
5/7

Zero Waste Bistro

6/7
Copyright @Facebook
6/7

Zero Waste Bistro

7/7
Copyright @Facebook
7/7

Carlos Henriques, Luka Balac oraz Albert Franch Sunyer, czyli założyciele Zero Waste Bistro.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.