Czego nie wolno przewozić samolotem
Fot. Fotolia, East News
PODRÓŻE

Czego nie możemy przewozić w samolocie? Oto 5 prostych zasad!

Marta Roszewska 27 grudnia 2017 20:00
Czego nie wolno przewozić samolotem
Fot. Fotolia, East News

Niby wszyscy wiemy jakie zasady obowiązują na lotniskach, ale często okazuje się jednak, że mamy w bagażu podręcznym przedmiot, którego przewożenie nie jest zgodne z przepisami. Może nasz krótki przewodnik rozwieje wszystkie wątpliwości i będzie pomocnym wstępem do sylwestrowej podróży.

Zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach często są niejasne dla podróżnych. Choć większość pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń dotyczących przewozu płynów czy niebezpiecznych przedmiotów, wciąż można zawahać się wrzucając do bagażu podręcznego nożyczki lub zapalniczkę. Okazuje się, że w wielu przypadkach wątpliwości mogą być uzasadnione.

1. Baterie, zapałki, zapalniczka

Przedmioty mogące wzbudzić wątpliwości podczas kontroli bezpieczeństwa, podróżni przyzwyczajeni są przewozić raczej w bagażu nadawanym niż w podręcznym. Należy jednak pamiętać o wyjątkach od tej zasady. Zapalniczkę oraz zapałki spakować można jedynie do bagażu pokładowego, o czym warto wiedzieć, aby uniknąć dodatkowej kontroli i konfiskaty zabronionych przedmiotów. Takie same zasady dotyczą przewozu baterii litowo-jonowych – maksymalnie dwie sztuki pasażerowie mogą przewieźć jedynie w bagażu kabinowym.

2. Co z nożyczkami?

Pomimo przekonania, że na pokład samolotu nie można wnieść żadnych ostrych przedmiotów, w bagażu podręcznym dozwolone są nożyczki. Jednak ich ostrze nie może być dłuższe niż 6 cm. Podobnie, wbrew licznym wątpliwościom, w kosmetyczce mogą znaleźć się pilniczki oraz cążki do paznokci i skórek.

3. Kule w bagażu podręcznym?

Wszelkie wyposażenie sportowe będzie przewożone w luku bagażowym. Jedynie kule do kręgli uznane zostały na tyle bezpieczne, by podróżować ze swoim właścicielem. Od decyzji kontrolera natomiast zależeć będzie, czy sportowcy na pokład wniosą rakiety oraz spadochron. Niestety, właściciele tego ostatniego mogą zostać poproszeni o rozłożenie sprzętu, a tym samym powinni zapomnieć o szybkiej odprawie, nawet podróżując jedynie z bagażem podręcznym.

4. Zwierzęta na pokładzie

Większość przewoźników pozwala podróżować ze zwierzętami na pokładzie. Pod warunkiem, że będzie to pies lub kot o wadze do 8 kg. Większe zwierzaki będą musiały spędzić lot w klimatyzowanych lukach pod pokładem. Sprawy komplikują się przy rasach uznawanych za niebezpieczne. Niektórym z nich może zostać odmówione przekroczenie granicy. Jak można przeczytać w warunkach przewozu zwierząt na stronie Lufthansy, definitywny zakaz wstępu do Niemiec mają psy ras: Bulterier, Amerykański pitbulterier, Staffordshire terier oraz Staffordshire bulterier. Szczególnie wrażliwe na podróż samolotem będą z kolei rasy z zadartym nosem. Dlatego właściciele pekińczyka czy buldoga powinni zastanowić się nad lotem z ukochanym pupilem, ponieważ podróż może kosztować zwierzaka dużo stresu.

5. Co z alkoholem?

Przewóz alkoholu do niektórych z krajów może pociągnąć za sobą poważne problemy z lokalnym prawem. Konsekwencją przywozu niedozwolonej substancji może być nawet kara więzienia, o czym nie powinni zapominać pasażerowie jadący do Libii, Kuwejtu oraz Iranu.

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.