kąpiel na depresję
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Dziś jest Blue Monday! Jak sobie poradzić z zimową chandrą?

Wypróbuj nasze sposoby na najbardziej depresyjny dzień w roku

Gabriela Łaskowska 21 stycznia 2019 09:32
kąpiel na depresję
Fot. STOCK ADOBE

Czujesz, że energia z Ciebie uchodzi i że coraz ciężej wstaje Ci się z łóżka? Większość osób teraz przez to przechodzi. Dlaczego? W najbliższy poniedziałek, 21 stycznia, przypada najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli Blue Monday. 

Jak sobie poradzić z chandrą i pogorszeniem nastroju? Przedstawiamy aż 10 prostych i sprawdzonych sposobów, które z pewnością pomogą Ci przetrwać ten trudny okres! Wypróbuj je i zapomnij o zimowej chandrze! 

Sposoby na Blue Monday

Długi spacer

Jeśli pogoda na to pozwoli, wybierz się na spokojny i długi spacer. Jeśli nie chcesz spędzać czasu samotnie, możesz poprosić przyjaciół, by Ci towarzyszyli. Przebywanie pośród ludzi na świeżym powietrzu z pewnością wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie. 

Ulubiony film

Kto nie lubi spokojnych wieczorów w piżamie, popcornem w misce i z ulubionym filmem? Pamiętaj o chwili dla siebie, zapomnij o zmartwieniach i włącz komedię, którą od dawna planowałeś obejrzeć! Zwróć jednak uwagę na to, aby tematyka filmu nie zdołowała Cię jeszcze bardziej!

Relaksująca kąpiel

Nic tak nie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie, jak pielęgnacja ciała w przyjemnej aurze. Pobudź wszystkie zmysły dodając do ciepłej wody pachnące olejki, dookoła wanny ustaw świeczki i włącz cicho relaksującą muzykę. Domowe spa na pewno poprawi Ci humor!

Dobre jedzenie

Jedzenie nie jest tylko koniecznością. Jest również ogromną przyjemnością! Ważne jest tylko to, co spożywamy. Postaw na ulubione, ale lekkie przekąski. Słodki smak owoców z pewnością pozwoli zapomnieć o chandrze. 

Aktywność fizyczna

Wykonywanie treningu powoduje wydzielanie w naszym organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Redukują one uczucie stresu i bólu. Jeśli jednak nie ćwiczyć regularnie, lepiej zdecyduj się na lekkie ćwiczenia rozciągające. W innym wypadku możesz narazić się na kontuzję. 

Hygge

Mówi się, że Duńczycy, to jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. Ich filozofia szczęścia, hygge, od dłuższego czasu podbija świat. Polega ona na szukaniu szczęścia w prostych, codziennych rzeczach. Przemień swoje mieszkanie w świątynie spokoju, zadbaj o porządek i oddaj się po południowym przyjemnościom, jak czytanie książki z kubkiem gorącej czekolady lub aromatycznej herbaty. 

Zieleń w mieszkaniu

Rośliny w domu nie tylko sprawią, że wnętrze będzie przytulniejsze. Samo patrzenie na nie poprawi Ci nastrój! Kolor niebieski i zielony wpływają na nas uspokajająco, dlatego otaczaj się nimi. Przyjemny i delikatny zapach kwiatów dodatkowo nas uspokoi i pozytywnie nastroi na przeżycie tego dnia! 

Zmiana aranżacji mieszkania

Drobne zmiany bardzo pozytywnie na nas wpływają. Jeśli nie jesteś gotowy na większe rewolucje w mieszkaniu, wystarczy, że zmienisz poszewki od poduszek, odświeżysz doniczki na kwiatki i ozdobisz ściany nowymi obrazami lub zdjęciami z podróży.

Więcej światła

Nic tak nie dołuje człowieka, jak brak słońca. W okresie zimowym zdecydowanie każdy z nas odczuwa jego brak, dlatego zadbaj o więcej oświetlenia w mieszkaniu. Odsłoń okna, zapal lampkę, ustaw na półkach świeczki i rozświetl swój dzień! 

Bądź offline

Tego dnia powinniśmy skupić się na sobie. Dlatego postaraj się jak najmniej korzystać z social mediów. Jeśli nie możesz wyciszyć i odłożyć telefonu na cały dzień, zrób to chociaż na kilka godzin. Zastanów się na co miałeś od dawna ochotę, ale brakowało Ci czasu.

Poniedziałek może być dodatkowo ciężki, ze względu na panującą pogodę. Przewiduje się, że cały dzień będzie zachmurzony, a temperatury wahać się będą w okolicy -1 stopnia Celsjusza. Mimo wszystko, mamy nadzieję, że zdecydujecie się wypróbować nasze sposoby na chandrę i zwyciężycie walkę z Blue Monday!  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?