Instagram
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Instagram będzie walczył z nierealistycznym obrazem ludzkiego ciała!

Jakie zmiany czekają na influencerów?

Aleksandra Frankowska 17 stycznia 2022 11:27
Instagram
Fot. Adobe Stock

XXI wiek sprawił, że w Internecie każdy może wyglądać jak chce. Przykładem są konta influencerów na Instagramie, którzy namiętnie korzystają z pomocy Photoshopa oraz filtrów, które zmieniają kształt ich ciała, ale również rysów twarzy. Instagram chce walczyć z tym zjawiskiem, aby przeciwdziałać problemom z akceptacją własnego ciała, które często prowadzą do licznych zaburzeń psychicznych, ale również do samobójstw.

ZOBACZ TEŻ: (Nie) jem, więc jestem. Jak wspierać osoby z zaburzeniem odżywiania?

Instagram walczy z fałszywymi zdjęciami

Zdjęcia na profilach influencerów, ale nie tylko, przepełnione są obrazami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Gdyby jednak mowa była jedynie o kolorach, które podkręcone dają nierealny efekt tego, jak np. morze wygląda  rzeczywistości, może nie byłoby tak źle. Chodzi jednak o coś więcej. O kształt ludzkiego ciała. Zdjęcia poprawiane masowo w Photoshopie, Lightroomie oraz te z nałożonymi filtrami mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne odbiorców.

W Wielkiej Brytanii, jeden z członków parlamentu dr Luke Evans, przedstawił projekt ustawy o nazwie Body Image Bill. Jego intencją jest fakt, że jeśli ktoś publikuje na Instagramie zdjęcie z ingerencją programów do obróbki, powinien umieścić na nich taką informację.

Edytowane obrazy komercyjne nie reprezentują rzeczywistości i pomagają utrwalać wypaczone poczucie tego, jak wyglądamy z prawdziwymi konsekwencjami dla osób cierpiących na problemy z postrzeganiem własnego ciała, które widziałem na własnej skórze, będąc lekarzem rodzinnym. Ustawa wymagałaby od reklamodawców, nadawców i wydawców wyświetlania zastrzeżenia w przypadkach, gdy wizerunek ludzkiego ciała lub jego części został cyfrowo zmieniony w celach komercyjnych - mówi dr Luke Evans

Czy uda się wprowadzić zmiany na Instagramie?

Niecodzienny pomysł byłego lekarza i obecnego posła spotkał się z dość dużą aprobatą. Po jego stronie stanęła również organizacja charytatywna z Wielkiej Brytanii o nazwie Beat.

CZYTAJ TEŻ: Skąd się biorą w twojej głowie złe sny i koszmary?

Mamy nadzieję, że wprowadzenie tej ustawy pomoże uczynić media społecznościowe bardziej przejrzystym miejscem i zmniejszy presję, aby spróbować osiągnąć idealne ciało - powiedział Tom Quinn.

Jak media społecznościowe pokazują nasze ciało

Kompleksy, depresja, głodzenie się, próby samobójcze. Nierealna wizja ludzkiego ciała właśnie w ten sposób wpływa odbiorców kont instagramowych. Ci, którzy publikują zdjęcia przerobione w graficznych programach nie zdają sobie sprawy, jak negatywny wpływ mają na inne osoby. Według badania Girlguiding z 2020 roku aż 54% badanych dziewcząt przyznało, że reklamy z Internetu powodują w nich frustrację i presję, że powinny zmienić coś w swoim wyglądzie. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?