Blue Monday 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Dzisiaj wypada Blue Monday 2023! Wiemy jak przetrwać ten poniedziałek…

Kto wymyślił najbardziej depresyjny dzień w roku?

Marta Roszewska 16 stycznia 2023 10:30
Blue Monday 2020
Fot. Adobe Stock

Niebieski Poniedziałek czyli Blue Monday to podobno najbardziej depresyjny poniedziałek w roku. W 2023 roku przypadł na 16 stycznia. Jak go przetrwać i czuć się dobrze, skąd się wziął pomysł na Blue Monday? Historia tej nazwy sięga 2004 roku, kiedy znany psycholog brytyjski Cliff Arnall, związany z Cardiff University, posłużył się specjalnym wzorem matematycznym i określił, kiedy przypada najbardziej przygnębiający dzień w roku. Następnie określił ten dzień mianem Blue Monday. Od tego czasu cały świat używa tego określenia i szuka sposobów, żeby poradzić sobie ze złym samopoczuciem.

ZOBACZ TEŻ: Horoskop tygodniowy! Co szykują dla Ciebie gwiazdy w dniach od 17 do 23 stycznia?

Jak policzono kiedy wypada Blue Monday?

W obliczeniach, których się podjął psycholog Cliff Arnall, naukowiec wziął pod uwagę sporo czynników środowiskowych, które mogą przyczynić się do naszego złego samopoczucia tego właśnie dnia:

  1. Meteorologia i klimat mają ogromny wpływ na określenie Blue Monday: krótki dzień oraz małe nasłonecznienie, które mają oczywiście ogromny wpływ na nasz stan ducha oraz stan fizyczny.

  2. Psychologicznie jest to moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że mamy sporo postanowień noworocznych, których możemy zwyczajnie nie dotrzymać i nie zrealizować, a to wpędza nas w stan zwątpienia i rezygnacji.

  3. Czynnikiem ekonomicznym jest przede wszystkim sytuacja finansowa, która po wydatkach świąteczno-noworocznych jest zazwyczaj bardzo niekorzystna. Blue Monday 2020 w Polsce, przypada właśnie dzisiaj. Jak się czujecie w ten "wyjątkowy" poniedziałek?

Blue Monday 2023  w poniedziałek 16 stycznia

W poniedziałek 16 stycznia 2023 niestety pogoda nas nie rozpieszcza. W większości województw w Blue Monday 2023 jest pochmurno. Cieszymy się, że Warszawie pojawiło się trochę słońca. Czy jest jakiś sposób, żeby przetrwać Blue Monday?

Jak przetrwać Blue Monday 2023?

Każdy sposób na poprawę nastroju jest dobry. Pomyśl w pierwszej kolejności, o tym, by stworzyć w swoim domu miłą atmosferę i otoczyć się bliskimi ludźmi. Możesz również zaplanować wyjście do kina na ciekawy film lub poczytać interesującą książkę. Dobrym sposobem na przetrwanie Blue Monday 2023, jest również dobra kuchnia. Może warto wybrać się z bliską osobą na kolację lub ugotować coś dobrego w domu. Pamiętaj, że wszystko jest w twoich rękach. Nie daj się dopaść depresyjnemu klimatowi Blue Monday 2023 i z uśmiechem w duchu stawiaj mu czoła. Powodzenia! 

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.