black friday
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Skąd się wziął Black Friday? Piątek po Święcie Dziękczynienia nie zawsze kojarzony był z zakupami...

Poznaj historię dnia wielkich przecen!

Aleksandra Charzewska 23 listopada 2018 12:20
black friday
Fot. Adobe Stock

Black Friday, czyli Czarny piątek to zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych przez konsumentów dni w roku. Największe święto rabatów i zakupów już dziś! To idealny moment żeby odświeżyć swoją szafę, kosmetyczkę, kupić kilka gadżetów do domu, a także kupić świąteczne prezenty dla bliskich. Czarny Piątek wypada w dzień po amerykańskim święcie Dziękczynienia, jednak nie do końca wiadomo dlaczego. Teorii, jak powstał ten dzień i skąd się wzięła jego nazwa jest kilka!

Black Friday – historia święta zakupów

Niektórzy znawcy amerykańskiej popkultury uważają, że Czarny Piątek powstał na skutek organizowanych z okazji święta Dziękczynienia parad. Były one zawsze bardzo spektakularne, a kończyły się specjalną platformą z wizerunkiem Świętego Mikołaja, który symbolizował nadchodzące Boże Narodzenie. Z biegiem czasu parady zaczęły być postrzegane przez rynek jako świetna okazja do promocji, dlatego od XX wieku były sponsorowane przez duże domy handlowe, które w ich trakcie prezentowały swoje prezentowe propozycje. Następnego dnia (czyli w piątek) oczywiście można było je kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Inna teoria nie ma nic wspólnego z pardami, ale również odwołuje się do najbardziej zaangażowanych w to święto –właścicieli sklepów, którym bardzo zależało na szybkiej promocji swojej bożonarodzeniowej oferty. Żeby nie zaczynać jeszcze przed świętem Dziękczynienia, co byłoby bardzo nietaktowne, postanowili zachęcać rabatami od razu po nim, w piątek.

Niektórzy historycy utożsamiają Black Friday z finansami, a dokładniej z kryzysową sytuacją, która zapanowała na amerykańskim rynku złota w 1869 roku. Po tym, jak cena tego surowca osiągnęła bardzo wysoką wartość rząd postanowił szybko ją skorygować. To posunięcie z kolei spowodowało ich gwałtowny spadek i krach na finansowym rynku.

Black Friday - skąd się wzięła nazwa?

Jedna z teorii pochodzenia nazwy tego dnia zupełnie nie kojarzy się zakupami. Niektórzy historycy uważają, że czarny piątek ma powiązanie z masowymi zwolnieniami pracowników. Niektórzy z nich wykorzystywali długi weekend na podjęcie nowej kariery, inni zaś masowo brali zwolnienia chorobowe, żeby dodatkowo przedłużyć sobie ten świąteczny okres. Wtedy określenie „Black Friday” zostało użyte do opisania tego zjawiska w branżowym dzienniku.

Sformułowania „Black Friday” w latach 60. używali policjanci, którzy w piątek kontrolowali sytuację na drogach. Wracający po świątecznych obiadach kierowycy, którzy często byli jeszcze pod wpływem alkoholu stanowili duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W związku z tym, a także z ogromnymi korkami tworzącymi się w piątek po święcie Dziękczynienia, policjanci musieli pracować szczególnie długo i uważnie.

Niektórzy twierdzą, że nazwa „Black Friday” dotyczy księgowania dochodów właścicieli sklepów. Ujemne przychody w specjalnych księgach odnotowywano na czerwono, zyski oznaczano kolorem czarnym. W większości przypadków przychody pojawiały się dopiero w okresie przedświątecznego szaleństwa, które rozpoczynało się już w piątek. 

black friday
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.