Fot. Instagram
ZE ŚWIATA MODY

Vetements w kontrowersyjny sposób krytykuje branżę mody!

Zobaczcie niezwykłą instalację kultowej marki

Sabina Zięba 12 lutego 2018 18:00
Fot. Instagram

Choć marka Vetements została utworzona zaledwie 4 lata temu, już jest nazywana największym modowym fenomenem naszych czasów. Firmę założył dyrektor kreatywny Balenciagi, Demna Gvasalia oraz jego młodszy brat, Guram. Ich pracownia jest nie tylko multikulti, ale też multipłciowa, multiseksualna i multiduchowa. Stawiają na zróżnicowanie. Projekty Vetements idealnie odzwierciedlają globalną atmosferę, dzięki czemu mogą się z nimi utożsamiać ludzie z całego świata. Teraz po raz kolejny zwrócili na siebie uwagę kontrowersyjną instalacją w jednym ze sklepów, która zmusza wszystkich do refleksji... Jaką?

Polecamy też: Balenciaga znów zaskakuje swoją kampanią! Zobaczcie, jak modelki w popłochu... uciekają przed paparazzi!

Witryna Vetements x Harrods

Kilka dni temu marka Vetements zajęła cztery okna w luksusowym londyńskim domu towarowym, jakim jest Harrods. Wspólnymi siłami postanowili stworzyć tam specjalną witrynę, która zwraca uwagę społeczeństwa na problem... nadprodukcji ubrań! Sam Guram Gvasali podkreśla: „Moda jest drugim (po naftowym) przemysłem powodującym najwięcej zanieczyszczeń, a nadprodukcja to jeden z problemów najbardziej zagrażających środowisku w dzisiejszych czasach. Ponad 30% towaru wyprodukowanego przez marki nigdy się nie sprzedaje i trafia na wysypiska śmieci. W szybkim świecie moda również jest szybka. Wspieramy ideę zwolnienia tempa. Chcemy zachęcić do kupowania mniej, ale produktów wyższej jakości, które posłużą dłużej”. Instalacja została wykonana wspólnie z pracownikami centrum handlowego - 4000 z nich dla wsparcia projektu przekazało używane rzeczy, które zajmują niepotrzebne miejsce w ich szafach. Powstały z nich góry ubrań, które wzbudzają wielkie zainteresowanie przechodniów.

Fot. Instagram


Co ciekawe, każdy może dołączyć do akcji – w zamian za oddanie niepotrzebnego ubrania, otrzymuje się ekskluzywną opaskę wykonaną z przetworzonych plastikowych butelek. Natomiast 2 marca, po zakończeniu instalacji, używane elementy garderoby dostanie NSPCC, czyli organizacja charytatywna wspierająca dzieci w Wielkiej Brytanii. Vetements planuje uczestniczyć w zwiększaniu świadomości lokalnych społeczności na całym świecie poprzez stworzenie 50 innych witryn jeszcze w tym roku.
 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.