Torba chanel 2.55 jak rozpoznać oryginał od podróbki
Fot. IMAX TREE/FREE
ZE ŚWIATA MODY

Poznaj sekrety najsłynniejszej torebki świata, 2.55 Chanel!

Czy wiecie, czemu służyła zapinana na suwak kieszonka?

Marcin Brzeziński 31 marca 2020 18:14
Torba chanel 2.55 jak rozpoznać oryginał od podróbki
Fot. IMAX TREE/FREE

Zdradzamy tajemnice jednej z najsłynniejszych torebek świata, czyli 2.55 Chanel! Ale zanim się tym zajmiemy przypomnijmy parę faktów z życia wielkiej projektantki. Gabrielle Bonheur Chanel znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur. W dzieciństwie mała Gabrielle spędziła kilka lat wraz z siostrami w sierocińcu w Aubazine. Tam nauczyła się szycia i kroju. W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka, mimo że nie potrafiła śpiewać. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Sześć lat później powstał dom mody nazwany jej nazwiskiem. I wtedy zaczęła się rewolucja! Coco Chanel zawdzięczamy to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na chłopczycę. Do klasyki mody przeszły jej tweedowe kostiumy, koszulki w paski i kilka kultowych dodatków. W tej dziedzinie oprócz biżuterii z pereł i ozdobnych kwiatów kamelii chyba najsłynniejszym dziełem Chanel jest chyba torebka o nazwie 2.55.

Rewolucyjny łańcuszek w torebce Chanel 2.55

Nie była to pierwsza torebka zaprojektowana przez Coco Chanel. Pionierski model powstał już w 1929 roku. Pikowanie czarnej skóry nawiązywało do strojów jeździeckich, a wyściółka w kolorze burgunda była zaś wspomnieniem uniformu, który projektantka nosiła w sierocińcu. Ten historyczny egzemplarz można było trzymać tylko w ręku. Dopiero w lutym 1955 roku - stąd nazwa 2.55 - pojawił się model, który można było zarzucić na ramię bo wzbogacono go o pasek. Był nim słynny metalowy łańcuszek (później wpleciono w niego skórzany rzemyk). Torba noszona na ramieniu to dziś oczywista sprawa. Ale warto sobie uzmysłowić, że w połowie XX wieku i wcześniej szanująca się kobieta o wyższym statusie społecznym tak torby nie nosiła! A więc to kolejna rewolucja zapoczątkowana przez Coco Chanel!

Torba chanel 2.55 jak rozpoznać oryginał od podróbki
Fot. IMAX TREE/FREE

Najbardziej pożądana torebka świata

Torebka 2.55 szybko stała się prawdziwym przebojem Chanel i nieśmiertelnym symbolem statusu oraz francuskiego szyku. I równie szybko zaczęła być kopiowana i podrabiana. Nic dziwnego, bo kupienie tego modelu to dziś wydatek zaczynający się od ponad czterech tysięcy euro! Z powodu istnej powodzi falsyfikatów przed nabyciem używanego egzemplarza 2.55 warto zaś zajrzeć na którąś ze specjalistycznych stron poświęconych powstającym co sezon edycjom kultowej torebki. Tu możemy się dowiedzieć na przykład, czym różnią się rodzaje zamków używanych w długiej już przecież historii modelu 2.55 i gdzie znaleźć numer seryjny. Bogactwo dostępnych modeli może nas bowiem zaskoczyć. Przez lata rynku pojawiały się się różne wersje torebki 2.55: w rozmaitych kolorach, rozmiarach i sporym wyborze materiałów i skór. W lutym 2005 roku kierujący domem mody Chanel Karl Lagerfeld wypuścił na rynek dokładną kopię pierwszej wersji torebki aby uczcić 50. rocznicę jej powstania. Nazwał ją Reissue 2.55.

Torba chanel 2.55 jak rozpoznać oryginał od podróbki
Fot. IMAX TREE/FREE

Tajemnicza kieszonka w Chanel 2.55

Na koniec pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie, czemu służyła zamykana na suwak kieszonka po wewnętrznej stronie klapki torebki. Otóż podobno Coco Chanel przechowywała w niej adresowane do siebie listy miłosne. A było ich wiele i od wielu adresatów. Jednak pomimo głośnych romansów m.in. z księciem Dymitrem Romanowem, od którego otrzymała „perły Romanowów”, czy wielkim kompozytorem Igorem Strawinskim pozostała niezamężna. Być może żaden z jej partnerów nie był w stanie wytrzymać z kobietą tak zabójczo inteligentną i nieskończenie samodzielną? Coco Chanel mawiała na przykład: „Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka” albo

Zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga

W tym ostatnim z pewnością zawsze pomoże torebka Chanel 2.55!

Coco Chanel
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.