Oto rzeczy, które zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody

Marcin Brzeziński 10 stycznia 2020 15:29

Coco Chanel rewolucjonizowała kobiecą garderobę i stworzyła ubrania i dodatki, które do dziś znajdziecie w kolekcjach jej domu mody. Jakie? Zanim się tym zajmiemy przypomnijmy parę faktów z życia wielkiej Coco Chanel.

Coco Chanel. Kariera i życie prywatne

W dzieciństwie Gabrielle 6 lat spędziła wraz z siostrami w sierocińcu w Aubazine, gdzie nauczono ją szyć. W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy, mimo że… nie potrafiła śpiewać. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Sześć lat później powstał dom mody nazwany jej nazwiskiem. I wtedy zaczęła się rewolucja!

„Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka”

Coco Chanel zawdzięczamy to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na pazia lub chłopczycę. Chanel odnosiła wielkie sukcesy zawodowe, jednak jej życie osobiste nie było tak udane.

Życie osobiste Coco Chanel

Pomimo głośnych związków, m.in. z księciem Dymitrem Romanowem, od którego otrzymała „perły Romanowów”, czy wielkim kompozytorem Igorem Strawinskim pozostała niezamężna. Być może żaden z jej partnerów nie był w stanie wytrzymać z kobietą tak zabójczo inteligentną i nieskończenie samodzielną? Coco Chanel mawiała na przykład: „Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka” albo „Zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga”. Potrafiła też być bardzo ostra w ocenach, co nie przysparzało jej przyjaciół. Tu wystarczy tylko jeden cytat: „Hollywood to stolica złego smaku… i jest takie pospolite!”. A teraz już przypomnijmy ubrania i dodatki jej pomysłu, które zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody. I wielu, wielu innych...  ZOBACZ ZDJĘCIA

1/5
Anja Rubik na pokazie  Chanel na jesień/zimę 2016/17
Copyright @East News
1/5

1. Perły i sztuczna biżuteria
Perły swoją karierę w XX wieku zawdzięczają właśnie Chanel. Spopularyzowała je na tyle, że stały się znakiem rozpoznawczym Audrey Hepburn i Grace Kelly. Coco również była wielką fanką sztucznej biżuterii. Uważała, że jest równie piękna co ta wykonana ze złota i szlachetnych kamieni, ale znacznie tańsza.

2/5
Pokaz Chanel haute couture na wiosnę 2017
Copyright @East News
2/5

2. Tweedowy kostium
Prawdziwa ikona domu mody Chanel. Zacznijmy jednak do samego materiału. Piękno tweedu Chanel dostrzegła obserwując garderobę swego bliskiego przyjaciela Diuka Westminsteru… Od 1924 roku projektantka zaczęła zamawiać ten materiał w szkockich manufakturach i szyć z niego swoje nieśmiertelne zestawy żakiet plus spódnica. Na wybiegach domu mody Chanel widzieliśmy je do dzisiaj w tysiącach różnych odmian.

3/5
Coco Chanel
Copyright @East News
3/5

3. Mała czarna
Następnym genialnym pomysłem Coco Chanel była mała czarna. Jej kariera zaczęła się od okładki „Vogue’a” z roku 1926 i… nigdy się nie skończyła. Projektantka uważała, że mała czarna sukienka jest najlepszą przyjaciółką każdej kobiety i nigdy jej nie zawiedzie. Mawiała też podobno, że „czerń jest sprawdzonym lekarstwem na zły gust”…

4/5
Okulary Chanel z kolekcji „Bijou” na wiosnę - lato 2016
Copyright @Materały prasowe
4/5

4. Kamelia
Coco Chanel zakochała się w tym kwiecie po przeczytaniu „Damy kameliowej” Alexandra Dumasa. Miał on dodatkowo tę zaletę, że był całkowicie bezwonny. Nie mógł więc zakłócać zapachu perfum Chanel No. 5… Skutkiem tego uczucia właścicielki kwiat kamelii stał się jednym z symboli domu mody Chanel. Wykonany z tweedu, filcu, jedwabiu, srebra czy plastiku od dziesięcioleci ozdabia niezliczone ubrania i dodatki z logo Chanel.

5/5
Torebka Chanel Classic Flap
Copyright @East News
5/5

5. Pikowana torebka
Pierwszy z pikowanych modeli powstał w 1929 roku. Inspiracja dla jego powstania były torby żołnierskie. Burgundowa wyściółka była zaś wspomnieniem uniformu, który projektantka nosiła w sierocińcu. Ten historyczny egzemplarz nosiło się tylko w ręku. Dopiero w 1955 roku pojawił się model, który można było zarzucić na ramię. Trudno w uwierzyć, ale wcześniej szanująca się kobieta o wyższym statusie społecznym nigdy tak torby nie nosiła! A więc to kolejna rewolucja zapoczątkowana przez Chanel. I trwa do dziś! A wy, jak oceniacie znaczenie projektantki dla współczesnego stylu ubierania? I jak podobają się wam ubrania i dodatki pomysłu Chanel, które wciąż możemy znaleźć w kolekcjach jej domu mody?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.