Rocznica śmierci Coco Chanel
Fot. East News/Coco Chanel
ZE ŚWIATA MODY

Dziś rocznica śmierci Coco Chanel. Które z rzeczy, jakie wymyśliła zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody?

Marcin Brzeziński 10 stycznia 2018 13:00
Rocznica śmierci Coco Chanel
Fot. East News/Coco Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur, zmarła zaś 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. Zrewolucjonizowała kobiecą garderobę i stworzyła ubrania i dodatki, które do dziś znajdziecie w w kolekcjach jej domu mody kierowanego teraz przez Karla Lagerfelda. Jakie? Zanim się tym zajmiemy przypomnijmy parę faktów z życia wielkiej Coco Chanel. W dzieciństwie Gabrielle 6 lat spędziła wraz z siostrami w sierocińcu w Aubazine, gdzie nauczono ją szyć. W latach 1905–1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy, mimo że… nie potrafiła śpiewać. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Sześć lat później powstał dom mody nazwany jej nazwiskiem. I wtedy zaczęła się rewolucja! Coco Chanel zawdzięczamy to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na pazia lub chłopczycę. Chanel odnosiła wielkie sukcesy zawodowe, jednak jej życie osobiste nie było tak udane. Pomimo głośnych związków, m.in. z księciem Dymitrem Romanowem, od którego otrzymała „perły Romanowów”, czy wielkim kompozytorem Igorem Strawinskim pozostała niezamężna. Być może żaden z jej partnerów nie był w stanie wytrzymać z kobietą tak zabójczo inteligentną i nieskończenie samodzielną? Chanel mawiała na przykład: „Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka” albo „Zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga”. Potrafiła też być bardzo ostra w ocenach, co nie przysparzało jej przyjaciół. Tu wystarczy tylko jeden cytat: „Hollywood to stolica złego smaku… i jest takie pospolite!”. A teraz już przypomnijmy ubrania i dodatki jej pomysłu, które zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody. I wielu, wielu innych…

 

Polecamy też: Pierwszy raz w historii torebkę Chanel będzie reklamować… mężczyzna. Zgadniecie kto?

 

1. Perły i sztuczna biżuteria
Choć trudno w to uwierzyć, perły swoją karierę w XX wieku zawdzięczają właśnie Coco Chanel. Spopularyzowała je na tyle, że stały się znakiem rozpoznawczym gwiazd w rodzaju Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Chanel również była wielką fanką sztucznej biżuterii. Uważała, że jest równie piękna co ta wykonana ze złota i szlachetnych kamieni, ale znacznie tańsza. Karl Lagerfeld także uwielbia perły i sztuczną biżuterię, ale ceny jego projektów… po prostu zwalają z nóg!

2. Mała czarna
Następnym genialnym pomysłem Coco Chanel była mała czarna. Jej kariera zaczęła się od okładki „Vogue’a” z roku 1926 i… nigdy się nie skończyła. Projektantka uważała, że mała czarna sukienka jest najlepszą przyjaciółką każdej kobiety i nigdy jej nie zawiedzie. Mawiała też podobno, że „czerń jest sprawdzonym lekarstwem na zły gust”…

 

Coco Chanel w swoim apartamencie w hotelu Ritz, 1937
Fot. Francois Kollar/Ministere de la Culture, France

Coco Chanel w swoim apartamencie w Hotelu Ritz, 1937 rok.3. Tweedowy kostium
Prawdziwa ikona domu mody Chanel. Zacznijmy jednak do samego materiału. Piękno tweedu Chanel dostrzegła obserwując garderobę swego bliskiego przyjaciela Diuka Westminsteru. Od 1924 roku projektantka zaczęła zamawiać ten materiał w szkockich manufakturach i szyć z niego swoje nieśmiertelne zestawy żakiet plus spódnica. Na wybiegach domu mody Chanel widzieliśmy je do dzisiaj w tysiącach różnych odmian.

4. Kamelia
Coco Chanel zakochała się w tym kwiecie po przeczytaniu „Damy kameliowej” Alexandra Dumasa. Miał on dodatkowo tę zaletę, że był całkowicie bezwonny. Nie mógł więc zakłócać zapachu perfum Chanel No. 5. Skutkiem tego uczucia właścicielki kwiat kamelii stał się jednym z symboli domu mody Chanel. Wykonany z tweedu, filcu, jedwabiu, srebra czy plastiku od dziesięcioleci ozdabia niezliczone ubrania i dodatki z logo Chanel.

5. Pikowana torebka
Pierwszy z pikowanych modeli powstał w 1929 roku. Inspiracja dla jego powstania były torby żołnierskie. Burgundowa wyściółka była zaś wspomnieniem uniformu, który projektantka nosiła w sierocińcu. Ten historyczny egzemplarz nosiło się tylko w ręku. Dopiero w 1955 roku pojawił się model, który można było zarzucić na ramię. Trudno w uwierzyć, ale wcześniej szanująca się kobieta o wyższym statusie społecznym nigdy tak torby nie nosiła! A więc to kolejna rewolucja zapoczątkowana przez Chanel. I trwa do dziś! A wy, jak oceniacie znaczenie projektantki dla współczesnego stylu ubierania? I jak podobają się wam ubrania i dodatki pomysłu Chanel, które wciąż możemy znaleźć w kolekcjach jej domu mody?

 

Rocznica śmierci Coco Chanel
Fot. East News, materialy prasowe

Kultowa, pikowana torba Chanel 2.55 i Coco Chanel w tweedowym kostiumie swojego projektu.

 

Polecamy też: „Gdy miałam wybrać między mężczyznami a sukienkami, wybierałam sukienki”. Historia Coco Chanel

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.