TOMASZ OSSOLIŃSKI ANJA RUBIK
Fot. Marcin Kempski/I LIKE PHOTO
POLSKA MODA

Tomasz Ossoliński otworzył nowe atelier w Warszawie!

Kim jest jeden z najbardziej znanych polskich projektantów?

Marcin Brzeziński 15 listopada 2019 16:15
TOMASZ OSSOLIŃSKI ANJA RUBIK
Fot. Marcin Kempski/I LIKE PHOTO

Znany projektant i mistrz krawiectwa Tomasz Ossoliński otworzył w Warszawie swoje atelier w Alejach Ujazdowskich 24/1. Jeden z najpopularniejszych polskich projektantów mody przyszedł na świat w 1977 roku na Śląsku. Szycia na maszynie nauczyła go babcia. To dzięki niej Tomasz Ossoliński pokochał krawiectwo i po ukończeniu szkoły podstawowej zdecydował się na kontynuowanie edukacji w technikum odzieżowym na katowickiej Dąbrówce Małej.

Kim jest Tomasz Ossoliński: pochodzenie, kariera, inspiracje, Katowice

W młodości jego idolem był projektant Jerzy Antkowiak. Ossoliński miał okazję go poznać na początku lat 90., kiedy prezentował swoją kolekcję przy okazji konkursu organizowanego przez czasopismo Burda.

Zawsze wiedziałem, że chcę robić modę dla mężczyzn. Dziś projektować chcą wszyscy. Ja jako mały chłopiec zdecydowałem się zostać krawcem, a z czasem projektantem. To była wzajemna miłość

wspomina Tomasz Ossoliński.

TOMASZ OSSOLIŃSKI
Fot. Magda Wunsche/Agnieszka Samsel

„Potem wszystko zaczęło się kręcić”, opowiadał w jednym z wywiadów. Dziennikarka TVP w Katowicach Halina Szymura zaprosiła Tomasza Ossolińskiego do prowadzonego przez siebie programu. Gościł w nim cyklicznie, prezentując swoje kolekcje. W co trudno dziś uwierzyć, w wieku 18 lat objął stanowisko głównego projektanta w największych zakładach odzieżowych w Polsce – Bytom S.A. Tam zdobył doświadczenie pod okiem najlepszych krawców oraz konstruktorów. „Myślałem o zagranicznych studiach. Wymarzone Central Saint Martins w Londynie było jednak dla mnie nieosiągalne pod względem finansowym. Dostałem też fajny prezent od losu, bo studiowałem „na żywo”. Praca, którą tak wcześnie zacząłem, okazała się najlepszą szkołą. W tym sensie można powiedzieć, że kształcę się cały czas”, wspominał w wywiadzie dla Wysokich Obcasów.

Tomasz Ossoliński: marka, jakie gwiazdy ubiera projektant?

W 2005 roku projektant powołał do życia markę Tomasz Ossoliński. Zaczął ubierać m.in. Pawła Małaszyńskiego i Andrzeja Chyrę. Jego garnitury pokochała też na przykład aktorka Grażyna Szapołowska. W jego kreacjach wystąpili Polacy nominowani do Oscarów – Hanna Polak, Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz. Na czerwonym dywanie w Cannes w sukni Tomasza Ossolińskiego pojawiła się Grażyna Torbicka.
Tomasz Ossoliński od lat tworzy też kostiumy dla opery i teatru. Pracował przy Traviacie w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz wielu spektaklach Teatru Polonia i Och-Teatru. Słynie z organizacji niezwykłych pokazów mody. Jednym z nich była prezentacja kolekcji Hugenoci z 2008 roku w Teatrze Wielkim, podczas której projektant pokazał film modowy.

Po raz pierwszy pokazałem film modowy, w Polsce nikt nie znał tego gatunku. Zgodziła się w nim wziąć udział wybitna aktorka - Charlotte Rampling. Obraz został zrealizowany z fotografkami Magdą Wunsche i Agnieszką Samsel. Ten pokaz bardzo ludzi zaskoczył. Raz, że samo miejsce było wyjątkowe, a dwa, że to był inny sposób prezentacji kolekcji. Dziś widzę, że do tego pokazu się wraca i cieszę się z tego. Warto było

, opowiada Tomasz Ossoliński.

TOMASZ OSSOLIŃSKI
Fot. Magda Wunsche/Agnieszka Samsel

Tomasz Ossoliński: kariera. Projekt Runway i Stylowy Projekt

Tomasz Ossoliński nie zakończył swojej młodzieńczej przygody z telewizją. Był mentorem uczestników program TVN Project Runway, w którym młodzi projektanci rywalizowali o tytuł najlepszego projektanta w show, nagrodę pieniężną i publikację zdjęć w czołowym magazynie mody i półroczne wsparcie w przygotowaniu własnej kolekcji w firmie odzieżowej. Teraz zaś jest jurorem w programie Stylowy projekt.
Tym razem pod okiem Tomasza Ossolińskiego nie rywalizują projektanci, a styliści - profesjonaliści i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z modą. Tomasz Ossoliński razem z pozostałymi członkami jury ocenia stylizacje przygotowane przez uczestników i to, jak wywiązali się z kolejnych zadań. Najlepszy stylista wygra staż w atelier Tomasza Ossolińskiego i sesję zdjęciową swoich stylizacji w znanym sklepie internetowym.
Tomasz Ossoliński wciąż poszukuje. Na ostatnim KTW Fashion Week znany z szycia na miarę projektant zaprezentował premierową linię ready to wear. I nie jest to jego ostatnie słowo.

Kolekcja Tomasza Ossolińskiego ready-to-wear na jesień/zimę 2019/20.

TOMASZ OSSOLIŃSKI pokaz ready to wear na KTW Fashion Week
Fot. Materiały Prasowe KTW Fashion Week/Paweł Kibitlewski

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.