Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska
Ze świata mody

Polska projektantka mody walczy o międzynarodową nagrodę. W jury redaktor naczelna "Vogue'a"

MA 18 grudnia 2015 17:17
Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Polska projektantka Anna Dudzińska walczy o prestiżową, międzynarodową nagrodę The International Woolmark Prize 2015-16. Wraz z dziewięcioma młodymi kreatorami mody z Europy trafiła do finału konkursu i ma szansę na 100 tys. dolarów i zrealizowanie własnej kolekcji.

 

Anna Dudzińska to projektantka z Gdańska, której marka - jak sama to ocenia -  jest użytkową awangardą. Jej znakiem rozpoznawczym są ręcznie wytwarzane ubrania z wełny, a projekty są inspirowane architekturą oraz nowoczesnym wzornictwem w zestawieniu z elementami przyrody. Za swoje strukturalne swetry, które tworzy od trzech lat, zdobyła m.in. wyróżnienie platformy przewidującej trendy w modzie — WGSN oraz nagrodę Muuse dla najbardziej obiecującego młodego projektanta według Vogue Talents.

 

Teraz doceniło ją jury konkursu The International Woolmark Prize, w skład którego wchodzą rekiny branży, m.in. wyrocznia mody i dziennikarka "New York Timesa" Suzy Menkes, redaktor naczelna włoskiego "Vogue'a" Franca Sozzani, czy znany projektant mody Haider Ackermann. To oni wybiorą zwycięzców w dwóch kategoriach - dla projektanta mody męskiej i damskiej. Konkurs po raz pierwszy otworzył się bowiem na modę dla panów i do grona swoich uczestników zaprosił projektantów męskich kolekcji.

 

Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Anna Dudzińska założyła markę, która specjalizuje się w ręcznie wytwarzanych ubraniach z wełny

 

 

Polka rywalizuje z dziewięcioma projektantami z Europy. Wśród finalistów znaleźli się: Mareunrol's z Łotwy, Nair Xavier z Portugalii, Yulia Yefimtchuk z Ukrainy, Magnea z Islandii, Keta Gutmane z Łotwy, Dzhus z Ukrainy, Roshi Porkar z Austrii, duet STEINROHNER z Niemiec i Vahan Khachatryan z Armenii.

 

Jednym z laureatów Karl Lagerfeld

 

Stawka jest wysoka - zwycięzca zgarnie 100 tys. dolarów na zrealizowanie własnej kolekcji, która trafi do sprzedaży w najlepszych punktach handlowych na świecie, m.in. w takich miejscach jak brytyjski Harvey Nichols, amerykański Saks Fifth Avenue, włoski 10 Corso Como, chiński Joyce oraz australijski David Jones. Finał IWP, organizowany przez The Woolmark Company, odbędzie się w lutym 2016 roku, w Nowym Jorku.

 

Ubiegłorocznym zwycięzcą został Rahul Mishra, reprezentujący Indie i Środkowy Wschód. Jednym z pierwszych laureatów konkursu był Karl Lagerfeld, który w 1954 roku wysłał szkic płaszcza i pokonał 200 tysięcy rywali, zajmując pierwsze miejsce.  Jego projekt zrealizował sam Pierre Balmain i zafascynowany jego talentem zatrudnił go jako swojego asystenta.

 

Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Marka Dudzinska istnieje od trzech lat

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.