Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska
Ze świata mody

Polska projektantka mody walczy o międzynarodową nagrodę. W jury redaktor naczelna "Vogue'a"

MA 18 grudnia 2015 17:17
Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Polska projektantka Anna Dudzińska walczy o prestiżową, międzynarodową nagrodę The International Woolmark Prize 2015-16. Wraz z dziewięcioma młodymi kreatorami mody z Europy trafiła do finału konkursu i ma szansę na 100 tys. dolarów i zrealizowanie własnej kolekcji.

 

Anna Dudzińska to projektantka z Gdańska, której marka - jak sama to ocenia -  jest użytkową awangardą. Jej znakiem rozpoznawczym są ręcznie wytwarzane ubrania z wełny, a projekty są inspirowane architekturą oraz nowoczesnym wzornictwem w zestawieniu z elementami przyrody. Za swoje strukturalne swetry, które tworzy od trzech lat, zdobyła m.in. wyróżnienie platformy przewidującej trendy w modzie — WGSN oraz nagrodę Muuse dla najbardziej obiecującego młodego projektanta według Vogue Talents.

 

Teraz doceniło ją jury konkursu The International Woolmark Prize, w skład którego wchodzą rekiny branży, m.in. wyrocznia mody i dziennikarka "New York Timesa" Suzy Menkes, redaktor naczelna włoskiego "Vogue'a" Franca Sozzani, czy znany projektant mody Haider Ackermann. To oni wybiorą zwycięzców w dwóch kategoriach - dla projektanta mody męskiej i damskiej. Konkurs po raz pierwszy otworzył się bowiem na modę dla panów i do grona swoich uczestników zaprosił projektantów męskich kolekcji.

 

Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Anna Dudzińska założyła markę, która specjalizuje się w ręcznie wytwarzanych ubraniach z wełny

 

 

Polka rywalizuje z dziewięcioma projektantami z Europy. Wśród finalistów znaleźli się: Mareunrol's z Łotwy, Nair Xavier z Portugalii, Yulia Yefimtchuk z Ukrainy, Magnea z Islandii, Keta Gutmane z Łotwy, Dzhus z Ukrainy, Roshi Porkar z Austrii, duet STEINROHNER z Niemiec i Vahan Khachatryan z Armenii.

 

Jednym z laureatów Karl Lagerfeld

 

Stawka jest wysoka - zwycięzca zgarnie 100 tys. dolarów na zrealizowanie własnej kolekcji, która trafi do sprzedaży w najlepszych punktach handlowych na świecie, m.in. w takich miejscach jak brytyjski Harvey Nichols, amerykański Saks Fifth Avenue, włoski 10 Corso Como, chiński Joyce oraz australijski David Jones. Finał IWP, organizowany przez The Woolmark Company, odbędzie się w lutym 2016 roku, w Nowym Jorku.

 

Ubiegłorocznym zwycięzcą został Rahul Mishra, reprezentujący Indie i Środkowy Wschód. Jednym z pierwszych laureatów konkursu był Karl Lagerfeld, który w 1954 roku wysłał szkic płaszcza i pokonał 200 tysięcy rywali, zajmując pierwsze miejsce.  Jego projekt zrealizował sam Pierre Balmain i zafascynowany jego talentem zatrudnił go jako swojego asystenta.

 

Projekty Anny Dudzińskiej
Fot. Anna Dudzińska

Marka Dudzinska istnieje od trzech lat

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.