Karl Lagerfeld nie żyje
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Karl Lagerfeld! Projektant zmarł w wieku 85 lat…

To wielka strata nie tylko dla świata mody…

Konrad Szczęsny 19 lutego 2019 12:39
Karl Lagerfeld nie żyje
Fot. East News

Karl Lagerfeld nie żyje. Francuski Paris Match podaje, że Karl Lagerfeld zmarł we wtorek 19 lutego w Paryżu. Kreator mody, projektant i fotograf miał 85 lat. Jeszcze wczoraj osoby związane z dyrektorem domu mody Chanel zaprzeczały, że jego stan jest poważny.

Karl Lagerfeld nie żyje. Projektant zmarł w wieku 85 lat

Póki co o śmierci Karla Lagerfelda niewiele wiadomo. Istnieją sprzeczne wersje dotyczące tego, kto podał tę smutną informację jako pierwszy: francuski Paris Match, Closer czy serwis WWD. Wiadomo, że wielki projektant odszedł w Paryżu. O jego złym stanie mówiło się od kilku tygodni, nie pokazał się m.in. na ostatnim pokazie Chanel, co wywołało falę spekulacji na temat stanu jego zdrowia.

Jeszcze wczoraj otoczenie kreatora mody zaprzeczało, jakoby był on w bardzo złym stanie. „Karl dołączył do listy znanych osób, które przedśmiertnie zabił internet plotkami. Wciąż żyje i ma się dobrze, nie wierzcie w to, co czytacie w internecie”, pisano. 

Karl Lagerfeld - najważniejsze wydarzenia z życia, pochodzenie, życiorys

Przyszedł na świat 10 września 1933 roku w Niemczech, jednak w latach 50. opuścił rodzinny kraj i wyjechał w 1953 roku do Paryża wraz z matką. Dwa lata później, w 1955 roku, wygrał czołowy konkurs mody, który zapewnił mu angaż w domu mody Balmain, gdzie miał możliwość współpracy z takimi postaciami ze świata mody, jak Jean Patou, Krizia, Valentino czy Charles Jourdan. Następnie podjął studia z zakresu sztuki, przez co musiał zawiesić na jakiś czas działalność zawodową. Powrócił jednak do tego, co kochał i zyskał angaż w takich domach mody, jak Fendi czy Chloe. Biografowie Karla Lagerfelda uznają zgodnie, że przełom w jego karierze nastąpił w latach 80. W 1983 roku zatrudniono go w domu mody Chanel. Szybko okazało się, że jest osobą wybitnie utalentowaną, wizjonerem, dzięki któremu marka szybko zyskała miano jednej z najważniejszych w świecie mody. Z czasem zyskał w niej pozycję dyrektora kreatywnego

„Gdyby Coco żyła, pewnie byłaby w szoku widząc, jak teraz wygląda jej dom mody. Ale nie miałem wyjścia. Musiałem zrobić coś, aby marka szła z duchem czasu”, podkreślił w jednym z wywiadów. 

Był człowiekiem renesansu. Karl Lagerfeld trudnił się nie tylko projektowaniem mody, lecz także urządzaniem wnętrz, fotografią czy reżyserią kampanii reklamowych. Do działania napędzała go praca, która miała być też dla niego swoistym eliksirem młodości. Czuł się kosmopolitą, nie lubił ram i schematów.

„Nie, nie, nie, jestem obywatelem Europy. Nie jestem Francuzem i nigdy nie chciałem nim być, lubię być tym obcym. Czuję się jak obcy zarówno w Niemczech jak i tu. Nigdy nie chciałem być częścią czegoś, z czego nie mogę uciec. Lubię być outsiderem, jestem całkowicie wolny”, podkreślił  

Kolekcja Kara Lagerfelda i Carine Roitfeld
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?