ślubne tiary rodziny królewskiej
Fot. Getty Images
O tym się mówi

Wielka Brytania. Oto najdroższe klejnoty brytyjskiej monarchii

Ich cena zwala z nóg!

Marta Cieplak 5 stycznia 2022 14:30
ślubne tiary rodziny królewskiej
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II dysponuje ogromną kolekcją drogocennej biżuterii i kamieni szlachetnych. I choć sama na co dzień zazwyczaj nosi jedynie naszyjniki z pereł, to na oficjalne i wyjątkowo ważne uroczystości zakłada klejnoty warte miliony, a nawet setki milionów złotych. Z kolekcji królowej korzystają oczywiście także inne członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej – księżna Kate, księżniczka Eugenia czy Beatrice. Nosiły ją także Meghan Markle i Lady Di. Która biżuteria jest najdroższa?

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania. Dlaczego królowa Elżbieta II zawsze nosi perły?

Najdroższa biżuteria królowej Elżbiety

Kolekcja królowej jest ogromna, ale my przyglądamy się kilku najdroższym egzemplarzom, które można podziwiać tylko przy naprawdę wyjątkowych okazjach, np. podczas królewskich ślubów.

Diamentowa Tiara Bandeau Królowej Marii warta ponad 10 mln złotych

Tę tiarę w stylu Art Deco można było podziwiać m.in. podczas ślubu Meghan Markle i księcia Harry'ego. Składa się z diamentów i platyny. Jest podzielona na 11 sekcji przeplatanych diamentami.

tiara Meghan Markle
Fot. Getty Images

Tiara Królowej Marii z frędzlami – ponad 25 mln złotych

Ta tiara słynie nie tylko z oryginalnego wzornictwa, ale także z faktu, że to właśnie ten element biżuterii królowa Elżbieta II wybrała na swój ślub z księciem Filipem w 1947 roku. Składa się ona z diamentów osadzonych w złocie i srebrze, które zostały wymodelowane w 47 stopniowanych, zwężających się pręcików, oddzielonych 46 wąskimi kolcami. Diamenty te były pierwotnie częścią naszyjnika, który królowa Wiktoria podarowała królowej Marii z okazji jej ślubu.

Co ciekawe, tiara została skonstruowana w taki sposób, że po delikatnej przebudowie można ją nosić także jako naszyjnik. 

Ostatnio w tej właśnie tiarze można było podziwiać księżniczkę Beatrice.

Biżuteria rodziny królewskiej
Fot. Getty Images

Szmaragdowa tiara kokoshnik - ponad 50 mln złotych

To jedna z najdroższych tiar w kolekcji królowej. Na swój ślub założyła ją księżniczka Eugenia w 2018 roku. Została wykonana przez słynnym dom jubilerski Boucheron i składa się z diamentów i szmaragdów osadzonych w platynie. Największy z nich ma ponad 93 karaty i jest czwartym najdroższym kamieniem na świecie.

tiara ze ślubu Eugenii
Fot. Getty Images

Diamentowa broszka Williamson - ponad 100 milinów złotych

Broszka Williamson jest trzecim najdroższym klejnotem królewskim świata. I ma niezwykle ciekawą historię. Sam różowy diament został zaprezentowany królowej w dniu jej ślubu. Była nim tak zauroczona, że poprosiła dom jubilerski Cartier o wymyślenie godnego go projektu. W ten sposób powstała broszka w kształcie kwiatu z pięcioma płatkami i dwoma listkami. Do tego elementu biżuterii wykorzystano ponad 200 mniejszych diamentów.

Królowa zakłada ją tylko na wyjątkowe okazje – m.in. na srebrną rocznicę swojego panowania, a także przy okazji ślubu swojego pierworodnego syna.


ZOBACZ TAKŻE: Biżuteria, która księżna Kate dostała od Karola ma wyjątkowe znaczenie!

Najdroższa broszka królowe Elżbiety II
Fot. Getty Images

Naszyjnik Nizama z Hajdarabadu - ponad 220 mln złotych 

Naszyjnik Nizama to zdecydowanie najdroższy element całej królewskiej kolekcji biżuterii. Był to prezent ślubny dla księżniczki Elżbiety od Nizama z Hyderabadu, a więc ówcześnie jednego z najbogatszych ludzi na świecie. I do dziś klejnot ten jest największą i najdroższą ozdobą brytyjskiej monarchii.

Jego cena wynika z faktu, że składa się on z ponad 50 dużych rozmiarów brylantów osadzonych w platynie. Sama królowa nosi go dość często, ale użycza go również księżnej Kate. Czyżby oznaczało to, że ma do niej wyjątkową słabość? 

najdroższy naszyjnik królowej Elżbiety II
Fot. Getty Images

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa