nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W
ZE ŚWIATA MODY

Nina Ricci - projektantka, która zmieniła oblicze świata mody!

Co jej zawdzięczamy?

Paulina Filipowicz 10 lipca 2021 18:30
nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W

Projektanci nie umierają tak długo, jak długo ich nazwiska pozostają markami - mawiała Madame Carven. Ośmielimy się więc stwierdzić, że Nina Ricci wciąż jest obecna wśród nas. Projektantka, która zmieniła oblicze damskiej mody, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku. Choć od tego czasu minęło prawie 140 lat, jej dorobek wciąż jest żywy, a dom mody, który stworzyła od podstaw, ciągle uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych marek w historii mody. Jak wyglądało życie i twórczość legendarnej kreatorki?

Zobacz także: Skandale, morderstwo, groźba bankructwa czyli blaski i cienie imperium Versace!

Nina Ricci: biografia projektantki

Maria Nielli, bo tak w rzeczywistości nazywała się Nina Ricci, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku w Turynie. Pochodziła z rodziny szewców, więc tworzenie mody miała we krwi. W wieku 7 lat wraz z bliskimi opuszcza Włochy i osiedla się we Francji, która okaże się jej domem na całe życie. Szybko zaczyna pracę zawodową, gdyż już mając 12 lat zostaje czeladniczką w pracowni krawieckiej. Dwa lata później wyjeżdża do Paryża. Jej niezwykły talent pozwala na niespotykanie szybkie opanowanie umiejętności i w wieku zaledwie 22 lat Nina Ricci zostaje projektantką.

Do 1932 roku pracuje jako główna projektantka dla cenionych domów mody. Przychodzi jednak moment, w którym decyduje się na otwarcie marki pod własnym nazwiskiem. Nina Ricci otwiera swój brand wraz z synem. Ona - główna projektantka i dyrektor kreatywna. On - dyrektor handlowy i specjalista od reklamy. Razem tworzą duet, który szturmem podbija serca Paryżanek.

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. Getty Images

Jej nazwisko staje się marką, którą pokochały mieszczanki. Nina Ricci nie chciała ubierać arystokracji, gwiazd i księżniczek. To wyróżniało ją na tle ówczesnej konkurencji, która skupiona była na tworzeniu dla klasy wyższej. Nina postanowiła wykreować coś nowego, bez kompleksów. Jej styl opierał się na trzech filarach: funkcjonalności, pięknym wykonaniu oraz pewności siebie bez ekstrawagancji. Podstawą szyku w stylu Niny Ricci jest przestrzeganie jednej obowiązkowej zasady: wydobycie całego blasku, jaki jest w prostocie.

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W

W latach 50. dom mody Nina Ricci zyskuję międzynarodową sławę, również dzięki przełomowym decyzjom o rozpoczęciu produkcji perfum pod nazwiskiem słynnej projektantki. W tym okresie marka znajduje się w pełnym rozkwicie i osiąga maksimum dochodów. Jednocześnie dusza przedsiębiorstwa, która jak nikt inny zna swoje klientki, ze względu na wiek powoli musi zacząć myśleć o poszukiwaniu godnego następcy.

Nina Ricci umiera 30 listopada 1970 roku. Jej dziedzictwo trwa jednak bez zmian po dzień dzisiejszy. Dom mody Nina Ricci pozostał marką dla kobiety autentycznej, naturalnej, spontanicznej, która ceni sobie wyrafinowaną, lecz charakteryzującą się prostotą formy modę. Kolekcje następców madame Ricci są dokładnie takie, jak ona je sobie wymarzyła - hiperkobiece i pełne wdzięku.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?