nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W
ZE ŚWIATA MODY

Nina Ricci - projektantka, która zmieniła oblicze świata mody!

Co jej zawdzięczamy?

Paulina Filipowicz 14 stycznia 2021 13:29
nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W

Projektanci nie umierają tak długo, jak długo ich nazwiska pozostają markami - mawiała Madame Carven. Ośmielimy się więc stwierdzić, że Nina Ricci wciąż jest obecna wśród nas. Projektantka, która zmieniła oblicze damskiej mody, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku. Choć od tego czasu minęło prawie 140 lat, jej dorobek wciąż jest żywy, a dom mody, który stworzyła od podstaw, ciągle uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych marek w historii mody. Jak wyglądało życie i twórczość legendarnej kreatorki?

Nina Ricci: biografia projektantki

Maria Nielli, bo tak w rzeczywistości nazywała się Nina Ricci, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku w Turynie. Pochodziła z rodziny szewców, więc tworzenie mody miała we krwi. W wieku 7 lat wraz z bliskimi opuszcza Włochy i osiedla się we Francji, która okaże się jej domem na całe życie. Szybko zaczyna pracę zawodową, gdyż już mając 12 lat zostaje czeladniczką w pracowni krawieckiej. Dwa lata później wyjeżdża do Paryża. Jej niezwykły talent pozwala na niespotykanie szybkie opanowanie umiejętności i w wieku zaledwie 22 lat Nina Ricci zostaje projektantką.

Do 1932 roku pracuje jako główna projektantka dla cenionych domów mody. Przychodzi jednak moment, w którym decyduje się na otwarcie marki pod własnym nazwiskiem. Nina Ricci otwiera swój brand wraz z synem. Ona - główna projektantka i dyrektor kreatywna. On - dyrektor handlowy i specjalista od reklamy. Razem tworzą duet, który szturmem podbija serca Paryżanek.

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. Getty Images

Jej nazwisko staje się marką, którą pokochały mieszczanki. Nina Ricci nie chciała ubierać arystokracji, gwiazd i księżniczek. To wyróżniało ją na tle ówczesnej konkurencji, która skupiona była na tworzeniu dla klasy wyższej. Nina postanowiła wykreować coś nowego, bez kompleksów. Jej styl opierał się na trzech filarach: funkcjonalności, pięknym wykonaniu oraz pewności siebie bez ekstrawagancji. Podstawą szyku w stylu Niny Ricci jest przestrzeganie jednej obowiązkowej zasady: wydobycie całego blasku, jaki jest w prostocie.

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W

W latach 50. dom mody Nina Ricci zyskuję międzynarodową sławę, również dzięki przełomowym decyzjom o rozpoczęciu produkcji perfum pod nazwiskiem słynnej projektantki. W tym okresie marka znajduje się w pełnym rozkwicie i osiąga maksimum dochodów. Jednocześnie dusza przedsiębiorstwa, która jak nikt inny zna swoje klientki, ze względu na wiek powoli musi zacząć myśleć o poszukiwaniu godnego następcy.

Nina Ricci umiera 30 listopada 1970 roku. Jej dziedzictwo trwa jednak bez zmian po dzień dzisiejszy. Dom mody Nina Ricci pozostał marką dla kobiety autentycznej, naturalnej, spontanicznej, która ceni sobie wyrafinowaną, lecz charakteryzującą się prostotą formy modę. Kolekcje następców madame Ricci są dokładnie takie, jak ona je sobie wymarzyła - hiperkobiece i pełne wdzięku.  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.