Nina Ricci
Fot. Keystone/Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Nina Ricci - projektantka, która zmieniła oblicze świata mody

Dziś 140 rocznica jej urodzin. Co jej zawdzięczamy?

Paulina Filipowicz 14 stycznia 2023 11:30
Nina Ricci
Fot. Keystone/Getty Images

Projektanci nie umierają tak długo, jak długo ich nazwiska pozostają markami - mawiała Madame Carven. Ośmielimy się więc stwierdzić, że Nina Ricci wciąż jest obecna wśród nas. Projektantka, która zmieniła oblicze damskiej mody, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku, zmarłą 87 lat później - 28 listopada 1970 roku. Choć od tego czasu minęło już ponad 50 lat, jej dorobek wciąż jest żywy, a dom mody, który stworzyła od podstaw, ciągle uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych marek w historii mody. Jak wyglądało życie i twórczość legendarnej kreatorki?

ZOBACZ TAKŻE: Skandale, morderstwo, groźba bankructwa czyli blaski i cienie imperium Versace!

Nina Ricci - suknie nie dla księżniczek

Maria Nielli, bo tak w rzeczywistości nazywała się Nina Ricci, przyszła na świat 14 stycznia 1883 roku w Turynie. Pochodziła z rodziny szewców, więc tworzenie mody miała we krwi. W wieku 7 lat wraz z bliskimi opuszcza Włochy i osiedla się we Francji, która okaże się jej domem na całe życie. Szybko zaczyna pracę zawodową, gdyż już mając 12 lat zostaje czeladniczką w pracowni krawieckiej. Dwa lata później wyjeżdża do Paryża. Jej niezwykły talent pozwala na niespotykanie szybkie opanowanie umiejętności i w wieku zaledwie 22 lat Nina Ricci zostaje projektantką.

Do 1932 roku pracuje jako główna projektantka dla cenionych domów mody. Przychodzi jednak moment, w którym decyduje się na otwarcie marki pod własnym nazwiskiem. Nina Ricci otwiera swój brand wraz z synem. Ona - główna projektantka i dyrektor kreatywna. On - dyrektor handlowy i specjalista od reklamy. Razem tworzą duet, który szturmem podbija serca Paryżanek.

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. Getty Images

Jej nazwisko staje się marką, którą pokochały mieszczanki. Nina Ricci nie chciała ubierać arystokracji, gwiazd i księżniczek. To wyróżniało ją na tle ówczesnej konkurencji, która skupiona była na tworzeniu dla klasy wyższej. Nina postanowiła wykreować coś nowego, bez kompleksów. Jej styl opierał się na trzech filarach: funkcjonalności, pięknym wykonaniu oraz pewności siebie bez ekstrawagancji. Podstawą szyku w stylu Niny Ricci jest przestrzeganie jednej obowiązkowej zasady: wydobycie całego blasku, jaki jest w prostocie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Składniki stylu Joanny Horodyńskiej. Jak zaczęła się jej przygoda z modą?

nina-ricci-projektantka-ktora-zmienila-oblicze-swiata-mody
Fot. UIG/BE&W

Nina Ricci - królowa prostoty

W latach 50. dom mody Nina Ricci zyskuję międzynarodową sławę, również dzięki przełomowym decyzjom o rozpoczęciu produkcji perfum pod nazwiskiem słynnej projektantki. W tym okresie marka znajduje się w pełnym rozkwicie i osiąga maksimum dochodów. Jednocześnie dusza przedsiębiorstwa, która jak nikt inny zna swoje klientki, ze względu na wiek powoli musi zacząć myśleć o poszukiwaniu godnego następcy.

Nina Ricci moda
Fot. Jim Gray/Getty Images

Nina Ricci umiera 30 listopada 1970 roku. Jej dziedzictwo trwa jednak bez zmian po dzień dzisiejszy. Dom mody Nina Ricci pozostał marką dla kobiety autentycznej, naturalnej, spontanicznej, która ceni sobie wyrafinowaną, lecz charakteryzującą się prostotą formy modę. Kolekcje następców madame Ricci są dokładnie takie, jak ona je sobie wymarzyła - hiperkobiece, proste, ponadczasowe, i na czym zależało jej najbardziej - pełne wdzięku.  

Nina Ricci moda
Fot. Dominique Charriau/WireImage

Nina Ricci moda
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Nina Ricci moda
Fot. Stephen Lovekin/Getty Images
Nina Ricci moda
Fot. Karl Prouse/Catwalking/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.