Jak powstało modowe imperium LV?

Barbara Łubko 27 lutego 2023 12:30

Jeden z najbardziej znanych domów mody, który od dziesięcioleci nieprzerwanie jest symbolem luksusu. Louis Vuitton to przykład marki, która została stworzona z pasji i determinacji, a mądrze rozwijana przez kolejne lata zyskała na stałe ważne miejsce w historii mody. Marka powstała w 1854 roku, kiedy Louis Vuitton  otworzył w Paryżu własny warsztat, produkujący kufry podróżne. Sklep znajdował się przy 4 Rue Neuve-des-Capucines w Paryżu i był oficjalnym początkiem działalności Louis Vuitton.

Jednak ta historia ma swój prawdziwy początek w małej miejscowości Anchay na wschodzie Francji. To tu w 1821 roku urodził się Louis Vuitton. Jego ojciec był rolnikiem, matka modystką. Kiedy Louis miał 10 lat, zmarła jego rodzicielka, a ojciec ożenił się ponownie. W 1835 roku, 14-letni chłopak postanowił zmienić swoje życie i rozpoczął dwuletnią podróż do Paryża. Przebył pieszo 470 kilometrów, podejmując po drodze różne prace. Kiedy dotarł do stolicy, los się do niego uśmiechnął i otrzymał możliwość terminowania w dobrze prosperującym warsztacie produkcji kufrów Monsieur Maréchal. Tu Vuitton spędził 17 lat i zyskał reputację jednego z najlepszych rzemieślników. Kiedy w 1852 roku Napoleon III został cesarzem Francji, jego żona, Eugenie de Montijo, zatrudniła Louisa Vuittona jako swojego osobistego wytwórcę kufrów. Dzięki temu mógł niedługo później otworzyć własny warsztat, a jego nazwisko stało się sławne. Jak dalej potoczyły się losy marki Louis Vuitton?

ZOBACZ TAKŻE: Życie Patricka-Louis Vuitton, praprawnuka legendarnego projektanta

Louis Vuitton - historia francuskiego domu mody

W swoim własnym warsztacie zaczął tworzyć własne kreacje i projekty. Zaczął używać płótna zamiast skóry, dzięki czemu kufry stały się wodoodporne i bardzo wytrzymałe. W 1858 r. firma zyskała jeszcze większą popularność dzięki wprowadzeniu na rynek kufrów prostokątnych. Było to rewolucyjne jak na tamte czasy, ponieważ dzięki temu kufry można było ustawiać jeden na drugim, w przeciwieństwie do "normalnych" kufrów z zaokrąglonym dnem. Ze względu na popularność wszystkich projektów Louis Vuitton, firma często padała ofiarą plagiatów. Aby temu zaradzić, Louis zaczął stosować w swoich projektach beżowe i brązowe paski. Jednak plagiaty nie przestały się pojawiać. W 1888 roku powstał słynny wzór szachownicy „Damier Canvas”, wraz z zastrzeżonym logo z napisem „marque L. Vuitton déposée”.

Monogram Canvas - kolejny symbol Louis Vuitton

Po śmierci Louis Vuittona w 1892 roku, firmę przejął jego syn Georges Vuitton. Georges doskonale poradził sobie z trudnym zadaniem, jakim było z jednej strony utrzymanie statusu marki, a z drugiej rozwinięcie firmy. Jednym z najważniejszych dzieł Georges'a jest wzór-logo Monogram Canvas, z diamentami, okręgami i kwiatami. Został zastrzeżony w 1896 roku. To Georges Vuitton wprowadził markę na światowe rynki (wcześniej istniał jedynie butik w Londynie). Był też odpowiedzialny za wprowadzenie innowacyjnych zamków do kufrów. W 1914 roku otworzył ogromny salon marki na Polach Elizejskich w Paryżu, który stał się największym sklepem z artykułami podróżniczymi na świecie. Zmarł w 1936 roku, a stery firmy przejął jego syn Gaston Vuitton.

CZYTAJ TEŻ: Butik Louis Vuitton w Seulu robi piorunujące wrażenie!

Louis Vuitton - kufry podróżne to tylko początek. Kiedy powstały ikoniczne torebki?

Marka cały czas się rozwijała, a jednym z kluczowych elementów było wprowadzenie do kolekcji Louis Vuitton torebek i innych akcesoriów. Jedną z pierwszych stworzonych toreb była duża torba podróżna Keepall z 1930 roku. W 1932 roku do sprzedaży weszła, tak popularny dziś model Speedy. To właśnie ta torba była pierwszą torebką przeznaczoną do codziennego użytku. Po wojnie Louis Vuitton rozszerzył swoją kolekcję o portmonetki i portfele. W 1970 roku Gaston Vuitton zmarł, a firmę przejął jego zięć, Henry Racamier, który dalej rozwijał brand. W 1987 roku Louis Vuitton, Moet & Chandon oraz Hennessy postanowiły połączyć siły i stworzyły konglomerat dóbr luksusowych LVMH. Ten moment był niezwykle istotny dla dalszego rozwoju samego Vuittona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ta futurystyczna kampania Louis Vuitton robi wielkie wrażenie

Projektanci, którzy odmienili dom mody Louis Vuitton: Jacobs, Ghesquière, Abloh

Marc Jacobs pierwszym dyrektorem kreatywnym Louis Vuitton

W 1997 roku Louis Vuitton powołał swojego pierwszego dyrektora kreatywnego. Został nim amerykański designer Marc Jacobs. Wcześniej pracował dla Balenciagi i liczono, że wprowadzi brand w świat wielkiej mody. Zatrudniono go do projektowania zarówno męskich, jak i damskich kolekcji. Jacobs nie próżnował.

Poszerzył znacznie ofertę marki. W 2001 roku pojawiła się pierwsza biżuteria, a w 2002 roku kolekcja zegarków. To Jacobs wprowadził linię Monogram Multicolor, jak również kolekcje Monogram Vernis i Damier Graphite. To dzięki niemu Louis Vuitton pokochały gwiazdy. To on zatrudnił je też do kampanii reklamowych. Warto tu wspomnieć choćby słynną kampanię z udziałem Madonny z 2009 roku.

Monogram LV - nowe podejście Marca Jacobsa

W 2003 roku Jacobs nawiązał współpracę przy tworzeniu monogramu z japońskim artystą Takashim Murakami. W swojej pierwszej serii Murakami przerobił monogram na biało z wielokolorowymi logotypami i postaciami oraz na różowo z motywami kwiatów wiśni. W 2004 i 2005 roku dodał do tego nadruki prawdziwych wiśni i dżinsy.  Jacobs odpowiedzialny był też za współpracę ze Stephenem Sprousem, który stworzył graffiti z monogramem Vuittona. Po raz pierwszy w historii monogram został unowocześniony. Wiosną 2007 roku pojawiła się denimowa torba, wiosną 2010 roku - torby w kolorach ombré, a jesienią 2010 roku - torby ozdobione cekinami. To wszystko zasługa Jacobsa.

Kolejni projektanci Louis Vuitton - Nicolas Ghesquière, Kim Jones, Virgil Abloh

Marc Jacobs ustąpił ze stanowiska dyrektora kreatywnego Louis Vuitton w 2013 roku i skupił się na rozwijaniu własnego domu mody. Stanowisko dyrektora kreatywnego w Louis Vuitton zostało obsadzone przez trzech różnych projektantów: Nicolas Ghesquière (zdjęcie poniżej) przejął projektowanie kolekcji damskich, Kim Jones - kolekcję męską, a Darren Spaziani został wyznaczony do kierowania luksusowymi wyrobami skórzanymi.

CZYTAJ TEŻ: Pokazy mody: Louis Vuitton na wiosnę/lato 2022. Zaproszenie na wielki bal

Pierwsza kolekcja Nicolasa Ghesquière'a wzbudziła zachwyt, inspiracjami stylem lat 70. Natomiast kluczem do sukcesu kolekcji w kwestii akcesoriów była nowa torba Petite Malle, stylizowana na kultowe kuferki Vuittona. Ghesquière, podobnie jak wcześniej Jacobs też eksperymentował z monogramem. W 2016 roku pojawiły się skórzane sukienki, ozdobione kwiatowym wzorem z logo.

W 2018 roku męską kolekcję przejął amerykański projektant mody Virgil Abloh, który zmarł w 2021 roku. Abloh odmienił spojrzenie na męską modę, a dzięki uwielbieniu, jakim cieszył się wśród gwiazd, sprawił, że męskie kolekcje zyskały rozgłos porównywalny do damskich. Uchodził za jednego z największych wizjonerów świata mody. Rewolucją na rynku modu było pojawienie się w 2013 roku jego autorskiej streetwearowej marki Off-White. To właśnie po jej sukcesie do współpracy zaprosił go Bernard Arnault, prezes LVMH. Arnault zaoferował mu stanowisko dyrektora artystycznego linii męskiej.

ZOBACZ TEŻ: Pokazy mody: męska kolekcja Louis Vuitton na jesień 2022. Ostatnie dzieło mistrza…

Louis Vuitton - przyszłość marki

Louis Vuitton pozostaje jedną z najpopularniejszych luksusowych marek na świecie, a dzięki kreatywności  Nicolasa Ghesquière'a co sezon zachwyca. Dzięki regularnej współpracy z artystami i projektantami powstają jeszcze bardziej wyjątkowe akcesoria, które są jak dzieła sztuki. Dom mody czerpie ze swojego DNA, inspiruje się pomysłami samego Louis Vuittona, ale jednocześnie patrzy w przyszłość świata mody i… go kreuje. Czy tak będzie też za czasów nowego dyrektora kreatywnego męskiej linii LV Pharella Willimsa, który zastąpił  niedawno  zmarłego Virgila Abloha? Mocno trzymamy za to kciuki! 

1/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo portret
Copyright @The History Collection / Alamy Stock Photo
1/20

Louis Vuitton - portret założyciela marki

2/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo rodzina
Copyright @Apic/Getty Images
2/20

Georges Vuitton (1857-1836), syn Louisa Vuittona, z żoną Josephine Patrelle i ich dziećmi Gastonem-Louisem (1883-1970) oraz bliźniakami Pierre'em i Jeanem, ok. 1900 roku.

3/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo reklamowa broszura
Copyright @Piero Oliosi/Polaris/East News
3/20

Reklama marki z początków działalności

4/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo reklama
Copyright @Balfore Archive Images / Alamy Stock Photo
4/20

Kufry Louis Vuitton - dawna reklama marki

5/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo retro
Copyright @Hulton Archive/Getty Images
5/20

Amerykańska dziedziczka Gloria Vanderbilt (1904 - 1965) i jej ciotka Gertruda Vanderbilt Whitney (1874 - 1942) pozują, siedząc na wierzchu kufra Louis Vuitton po powrocie z rejsu ok. 1945 roku.

6/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo hepburn
Copyright @Staff/Mirrorpix/Getty Images
6/20

Aktorka Audrey Hepburn na lotnisku Heathrow w Londynie z torebką Louis Vuitton, 5 listopada 1966 roku

7/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo kampania
Copyright @mat. prasowe
7/20

Louis Vuitton słynie z kontrowersyjnych kampanii reklamowych.

8/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo warszawa sklep
Copyright @Gregory Wrona / Alamy Stock Photo
8/20

Witryna salonu Louis Vuitton w Warszawie

9/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo butik
Copyright @Patti McConville / Alamy Stock Photo
9/20

Witryna salonu Louis Vuitton w Nowym Jorku

10/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo modelki
Copyright @Stephane Cardinale/Corbis via Getty Images
10/20

Modelki na wybiegu podczas pokazu kolekcji Louis Vuitton wiosna/lato 2009

11/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo 3
Copyright @Chris Moore/Catwalking/Getty Images
11/20

Anja Rubik na pokazie Louis Vuitton, 6 października 2010 roku

12/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo kolekcja na wybiegu
Copyright @Pascal Le Segretain/Getty Images
12/20

Modelki na wybiegu podczas pokazu kolekcji Louis Vuitton wiosna/lato 2016

13/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo ubrania
Copyright @Donato Sardella/Getty Images for Louis Vuitton
13/20

Kolekcja cruise 2016 Louis Vuitton

14/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo wybieg pokaz
Copyright @Dominique Charriau/Getty Images
14/20

Kolekcji cruise 2022 Louis Vuitton

15/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo pokaz
Copyright @Pascal Le Segretain/Getty Images
15/20

Pokaz męskiej kolekcji wiosna/lato 2019

16/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo meska kolekcja
Copyright @Imax Tree/Free
16/20

Męska kolekcja Louis Vuitton jesień/zima 2020

17/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo wybieg
Copyright @Imax Tree/Free
17/20

Męska kolekcja Louis Vuitton jesień/zima 2021

18/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo kolaboracje
Copyright @Peter Horree / Alamy Stock Photo
18/20

Torebka z limitowanej kolekcji MASTERS LV X KOONS

19/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo torebka
Copyright @Armando Grillo/IMAXTREE.COM
19/20

Louis Vuitton jesień/zima 2020

20/20
Louis Vuitton historia domu mody kolekcje projektanci ubrania akcesoria logo produkcja
Copyright @Franck Dubray / MAXPPP / Forum
20/20

Zakład produkcyjny Louis Vuitton w Beaulieu sur Layon

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…