Dries van noten mn
Fot. Getty Images
Ze świata mody

Czym zaskakuje projektant Dries van Noten? Oto sekrety stylu mistrza

Dziś słynny designer obchodzi 64. urodziny

Aleksandra Trendak 12 maja 2022 11:30
Dries van noten mn
Fot. Getty Images

W 2008 roku Drie van  Noten powiedział o sobie: „Nie chcę być wielkim graczem”. W rzeczywistości już wtedy nim był.  Jest jednym z najsławniejszych belgijskich projektantów i należy do antwerpskiej szóstki, czyli grupy projektantów, którzy w 1986 roku wspólnie zaprezentowali swoje kolekcje podczas London Fashion Week. 12 maja Van Noten obchodzi urodziny. Poznaj styl mistrza, który zmienił oblicze mody. 

CZYTAJ O: Legendarny projektant Christian Lacroix powrócił!

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

Dries Van Noten - życiorys 

Dries Van Noten urodził się w roku 1958. Droga jego kariery od początku była jasno wytyczona ze względu na historię jego rodziny. Ojciec Van Notena handlował odzieżą, a jego dziadek był krawcem. W 1976 roku młody Van Noten rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Już sześć lat po skończeniu szkoły pokazał swoją pierwszą kolekcję podczas London Fashion Week. Na początku lat 90-tych, gdy zapanowała moda na minimalizm, popyt na odważne i bogate kreacje Van Notena zanotował spadek. Zmieniło się to na szczęście w 2000 roku, a w 2008 projektant zdobył międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Amerykańskich Projektantów Mody. 

Dries Van Noten – najsławniejsze kolekcje 

Styl Van Notena charakteryzuje się delikatnymi i lekkimi sukienkami, które są bardzo subtelne i kobiece. „Jestem znany z kolorów, nadruków i haftów”, powiedział w wywiadzie dla Vogue w 2007 roku. Oto najsławniejsze kolekcje projektanta, które świetnie odzwierciedlają proces kształtowania się jego stylu. 

  • 1996 – jedwab i kolory

Wszystko, co zaprezentował Van Noten w latach 90-tych było wzorzyste i kolorowe. Kółka, paski, wzory i spirale, który były ze sobą śmiało łączone, dawały niezwykły efekt. Oprócz wyraźnego zafascynowania projektanta wzorami zwrócono również uwagę na fakt, że zaprezentowane stroje sprawiały wrażenie niezwykle wygodnych, co w tamtych czasach nie było powszechne. 

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

  • 2005 - pięćdziesiąta kolekcja 

To właśnie siedemnaście lat temu projektant świętował wydanie swojej pięćdziesiątej kolekcji. Pierwsza kreacja, która wówczas pojawiła się na wybiegu, była zupełnym zaskoczeniem. Biały zestaw stworzony z luźnej białej bluzki i plisowanej spódnicy był zaprzeczeniem miłości do wzorów, jaką zawsze prezentował projektant. Jak się jednak okazało, była to jedynie baza dla reszty projektów, które były żywe i charakterystyczne. Tak jak tego od Van Notena oczekiwano.

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

  • 2008 – motywy roślinne zamiast wzorów 

Projektant postawił na delikatność, łagodniejsze łączenie barw i motywy roślinne, a nie wzory geometryczne. Całość była klasyczna i bardzo elegancka. 

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

  • Jesień/zima 2014/2015 - powiew świeżości 

W propozycjach na jesień/zimę 2014/2015 znajdowało się zdecydowanie więcej minimalizmu. Kolory były znacznie bardziej przygaszone, dominowały fiolety i odcienie butelkowej zieleni oraz czernie. Wzory były bardzo często łączone w absurdalny, odważny sposób i stały się ważną częścią kolekcji. Mimo to cała kolekcja nie była już tak żywa i szalona jak wcześniej, ale z całą pewnością widać było niegasnące zafascynowanie projektanta kolorami. 

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

  • 2021 - najnowsze kolekcje

Najnowsze kolekcje Van Notena wyróżniają się ciekawą minimalistyczną konstrukcją, przy jednocześnie fantastycznej i często eklektycznej mieszance misternie dobranych materiałów własnego projektu. Łączy różnorodne struktury, bawi się kolorami i jest mistrzem wzorów oraz aplikacji. Nie podąża za komercyjnymi trendami, a sylwetki, które kreuje, są ponadczasowe.

Dreis Van Noten
Fot. Getty Images

Dries Van Noten wywarł silny wpływ na młodsze pokolenie projektantów, a dla wielu z nich jest mentorem, jak dla Sandra Lak, założyciela marki Sies Marian.. Ubrania Van Notena są sprzedawane w ponad 500 sklepach na całym świecie, jednak on sam jest właścicielem tylko pięciu butików! Jego dziedzictwo jest niezwykle ważne dla świata mody, bo pokazał, jak nietypowo łączyć ze sobą wzory i faktury tak, by z odrobiny chaosu stworzyć dzieło pożądane przez miliony osób na świecie. Który etap w karierze i która kolekcja autorstwa Van Notena podoba Wam się najbardziej?  

Dries Van Noten
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.