Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

Marta z bloga Superstyler: "Kiedy Mikołaj pyta, co kupić Mieciowi lub Zyziowi, odpowiadam: klocki"

Popularną blogerkę pytamy o kreatywne sposoby na zabawę z maluchami.

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 29 listopada 2020 16:56
Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Najbardziej stylowi blogerzy parentingowi w Polsce? Ten tytuł przypadłby pewnie rodzinie znanej z bloga Superstyler. Popularną stronę i Instagram prowadzi Marta Lech-Maciejewska, mama Miecia i Zyzia, a także właścicielka marki modowej Spadiora i twórczyni gry planszowej "Rodzice Roku". Jej wpisy są szczerym głosem macierzyństwa z odrobiną glamour, gwarantowaną przez perfekcyjnie skomponowane zdjęcia.

Z Martą rozmawiamy o najlepszych prezentach dla maluchów, o rozwijaniu kreatywności u synków i o godzeniu macierzyństwa z pracą z domu.

Viva.pl: Jak Wam się udaje znaleźć czas na zabawę z dziećmi na co dzień?

Marta Lech-Maciejewska, @superstylerblog: To trudne, szczególnie teraz, kiedy pracujemy z domu i kiedy życie zawodowe płynnie przenika się z tym rodzinnym. Dlatego staramy się trzymać harmonogramu dnia. Poza tym, dla naszych dzieci wspólny czas jest na tyle ważny, że zawsze się o niego upomną. ;)

Viva.pl: Jakie zabawy najbardziej podobają się chłopcom? Co lubi robić Zyzio, a co Miecio?

Marta Lech-Maciejewska: Mimo różnicy wieku (2,5 roku), chłopcy lubią się bawić podobnymi rzeczami i interesują ich podobne zabawy. Od samego początku królują u nas klocki LEGO. Pokój chłopców zdominowany jest przez LEGO DUPLO. Lubią też gry planszowe, uwielbiają zabawy, w których odgrywają różne role społeczne (zabawa w lecznicę pluszaków, zabawa w sklep). Miecio uwielbia rysować i malować, a Zyzio czerpie ogromną frajdę z zabawy autkami.

Viva.pl: Jak godzić potrzeby dwójki maluchów w różnym wieku? Macie czas dla każdego z nich indywidualnie czy zawsze bawicie się razem?

Marta Lech-Maciejewska: Od samego początku naszego podwójnego rodzicielstwa stawiamy na zabawki i atrakcje, które są w stanie spełnić oczekiwania nie tylko Miecia i Zyzia, ale również nasze. Dbamy, żeby cała rodzina czerpała przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu. Dlatego tak bardzo lubimy te zabawki, które duże pole zostawiają wyobraźni, nie są zbyt dosłowne i dają się dowolnie modyfikować.

Viva.pl: Zbliża się czas świąteczny i gorączkowe szukanie prezentów. Macie sprawdzone patenty na udany prezent na malucha?

Marta Lech-Maciejewska: Pod choinką zawsze musi się znaleźć zestaw klocków. Taki prezent w przypadku moich chłopców to strzał w dziesiątkę. Zawsze, kiedy jakiś zbłąkany Mikołaj pyta, co kupić Mieciowi lub Zyziowi, odpowiadam: klocki. Po czym dodaję: podeślij tylko numer zestawu – sprawdzę, czy już takiego nie mamy. ;)

To jedna z tych zabawek, które dostosowują się do zmieniających się zainteresowań dzieci. A umówmy się: w dzieciństwie zmieniają się one jak w kalejdoskopie. Dziś budujemy wieżę dla czarnoksiężnika, jutro stację kolejową, a pojutrze pułapkę na myszy. W tym roku przetestowaliśmy, a właściwie zrobiły to nasze dzieci, m.in. zestawy LEGO DUPLO Domek Wielofunkcyjny, Ciężarówkę z Alfabetem, Pociąg parowy czy Rozbiórkę kulą wyburzeniową. Każdy zestaw to zupełnie inne budowle, różne scenki do odgrywania i nieskończenie wiele scenariuszy zabawy.

Viva.pl: Jak dbacie o rozwijanie kreatywności u synów?

Marta Lech-Maciejewska: Staramy się dostarczać im dużo pobudzających kreatywność bodźców. W każdy weekend staramy się jeździć na bliższe lub dalsze wycieczki. Czytamy wspólnie książki, oglądamy albumy, w których na podstawie zdjęć sami tworzymy historie. Ale też dajemy chłopakom ogromne pole do realizowania swoich pomysłów. Uwielbiają rysować, wycinać i budować niestworzone konstrukcje z klocków.

Viva.pl: W jakim wieku warto rozpocząć zabawę klockami?

Marta Lech-Maciejewska: Miecio swoje pierwsze klocki dostał na pierwsze urodziny i już wówczas przejawiał ogromne zainteresowanie. Pamiętam, że jego pierwszy zestaw to była ciuchcia z cyferkami. Zyzio po klocki sięgnął jeszcze wcześniej, bo podbierał je Mieciowi. Klocki to zabawka, która jest z nami najdłużej. Teraz Miecio coraz chętniej sięga po systemowe klocki LEGO, np. LEGO City, te przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Nie znaczy to jednak, że LEGO DUPLO już go nie interesuje. Zabawa nimi z młodszym bratem przynosi mu mnóstwo frajdy.

Viva.pl: Za jakie formy aktywności z dziećmi odpowiada mama, a za jakie tata? A może nie macie podziału?

Marta Lech-Maciejewska: Nie mamy sztywnego podziału, ale są tematy, w których bardziej się realizujemy jako rodzice. Janek jest świetny i niezwykle cierpliwy w tłumaczeniu chłopakom świata. Ma ogromną wiedzę ogólną, więc chłopcom jeszcze ani razu nie udało się zażyć Taty. Ja za to uwielbiam wspólne gry w planszówki, czytanie książek.

Viva.pl: Czasem poruszasz na blogu kontrowersyjne tematy, ostatnio – jak bawić się z dziećmi, gdy za tym nie przepadamy. Co robisz, gdy sama jesteś zmęczona i nie masz siły na zabawę?

Marta Lech-Maciejewska: Szczerze? Daję sobie do tego prawo. Wszak jesteśmy tylko ludźmi i nawet jako rodzice powinniśmy dać sobie prawo do takich momentów. W naszym domu szczerze komunikujemy swoje potrzeby. Nigdy nie odsyłam dzieci z kwitkiem. Nawet jeśli padam na twarz, tłumaczę chłopcom, że miałam ciężki dzień. Zazwyczaj wtedy siadamy i planujemy atrakcje na jutro.

Viva.pl: Dzięki blogowaniu masz duże doświadczenie w pracy z domu w obecności dzieciaków. Co byście poradzili rodzicom, którzy podjęli to wyzwanie dopiero w czasie pandemii?

Marta Lech-Maciejewska: Przede wszystkim ustalić harmonogram dnia i trzymać się go. To kluczowe, by praca nie przenikała się z życiem rodzinnym. Harmonogram to podstawa. Poza tym dzieci uwielbiają powtarzalność, bo to wprowadza ład i harmonię, a te dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. W obecnych czasach to naprawdę istotne.

Viva.pl: Na jakich mężczyzn chcielibyście wychować Miecia i Zyzia?

Marta Lech-Maciejewska: Chciałabym, żeby byli szczęśliwi. By byli asertywni i zawsze mieli odwagę, by być sobą. Żeby umieli wyrażać swoje poglądy głośno, nawet jeśli nie będą one popularne. Chciałabym, by dbali o relacje z ludźmi, na których będzie im zależało. By zachowali w sobie wrażliwość, którą mają teraz i nigdy się jej nie wstydzili. Chciałabym wychować ich na ciekawych świata, prawdomównych ludzi o otwartych sercach.

Viva.pl: Dziękuję za rozmowę.

Zabawki LEGO DUPLO polecane przez Superstylerblog

LEGO DUPLO Pociąg parowy (10874)

Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Pociąg parowy jest teraz jeszcze łatwiejszy w obsłudze i pozwala na zabawę na wiele sposobów. Dzięki silnikowi z funkcją ręcznego startu małe dzieci mogą zostać prawdziwymi maszynistami. Wystarczy delikatnie popchnąć zabawkę do przodu lub do tyłu, by zaczęła jechać, albo przytrzymać ją lub podnieść, by się zatrzymała. Klocki umożliwiają odegranie sygnału dźwiękowego, włączanie i wyłączanie świateł, zatrzymanie i tankowanie, zmianę kierunku oraz zatrzymanie pociągu. Zestaw LEGO DUPLO 10847 to nieskończona liczba pomysłów na ciekawą zabawę i opcjonalne sterowanie za pomocą aplikacji.

LEGO DUPLO Pociąg z cyferkami (10847)

Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Pociąg z cyferkami LEGO DUPLO pozwala w zabawny sposób zapoznać dzieci z cyframi i liczeniem. Pociąg złożony jest z dużych klocków, które dają maluchowi wiele radości przy składaniu i przebudowywaniu, pomagając przy tym rozpocząć naukę cyfr. Zestaw zawiera dwie figurki dzieci DUPLO oraz figurkę kota, co pozwala wymyślać jeszcze lepsze historie bez końca budować, jeździć i uczyć się.

LEGO DUPLO Domek wielofunkcyjny (10929)

Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Ten barwny domek dla lalek oferuje mnóstwo możliwości nauki przez zabawę. To rewelacyjny sposób, by nauczyć maluszka czegoś nowego o codziennym życiu: gotowaniu, jedzeniu czy spaniu. W komplecie są figurki mamy, taty i dziecka, a także pieska i pluszowego misia, do których dzieci z łatwością poczują sympatię. Wspólne odkrywanie znajomych detali i nowych możliwości zabawy pozwoli rodzicom uczestniczyć w rozwoju ich pociech. To nie koniec atrakcji — z tych samych klocków można zbudować wieżę mieszkalną, a potem dom mieszkalny!

LEGO DUPLO Rozbiórka kulą wyburzeniową (10932)

Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Zestaw LEGO DUPLO Construction Rozbiórka kulą wyburzeniową pozwala wymyślać niezliczone zabawy z ruchomym dźwigiem, wywrotką i buldożerem. Zestaw zawiera trzy figurki robotników, dźwig poruszający się w górę, w dół i na boki, buldożer z wytrzymałymi gąsienicami i otwieraną kabiną, wywrotkę, mały domek oraz akcesoria, takie jak głazy i znaki — słowem wszystko, co potrzebne przedszkolakom do zabawy, rozwijania zdolności manualnych i poznawczych oraz nabywania umiejętności społecznych i emocjonalnych. Linia zestawów LEGO DUPLO Construction została pomyślana tak, by zabawki dostarczały dzieciom stymulacji do rozwoju i mogły zaspokoić ich rosnące potrzeby. Zestawy można też łączyć, co potęguje dobroczynny efekt zabawy.

LEGO DUPLO Ciężarówka z alfabetem (10915)

Zabawki LEGO DUPLO - prezent na mikołajki i pod choinkę
Fot. mat. prasowe

Zestaw LEGO DUPLO Ciężarówka z alfabetem pozwala połączyć kreatywne budowanie oraz pomysłową zabawę z nauką alfabetu. Układając klocki z literami na ciężarówce, maluszki poprawią swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Wymyślanie i odgrywanie przygód z chłopcem, dziewczynką i misiem w rolach głównych pozwoli im poprawić orientację przestrzenną. A 26 klocków z literami dostarcza mnóstwa okazji do nauki alfabetu i rozwijania umiejętności językowych. Ponieważ te bezpieczne klocki zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach przedszkolaków, małe rączki nie mogą się doczekać, by je chwycić i zacząć budowanie.

Materiał powstał z udziałem marki LEGO DUPLO.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?