Śmierć Jerzego Bińczyckiego była zaskoczeniem. Tak dzisiaj wygląda grób „Znachora”
Aktor zmarł w wieku 61 lat
Śmierć Jerzego Bińczyckiego była sporym zaskoczeniem dla jego fanów. Aktor odszedł 2 października 1998 roku, mając 61 lat. Widzowie doskonale znali go między innymi z fenomenalnej roli profesora Rafała Wilczura w „Znachorze” czy Bogumiła Niechcica w „Nocach i dniach”.
Aktualizacja na VIVA! Historie 4.08.2024 r.
Jerzy Bińczycki jako profesor Rafał Wilczur w „Znachorze”
Dla wielu fanów Jerzy Bińczycki pozostaje przede wszystkim profesorem Rafałem Wilczurem z kultowego „Znachora” Jerzego Hoffmana. Obok niego, w filmie mogliśmy zobaczyć także inne wielkie nazwiska, takie jak Piotr Fronczewski, Anna Dymna, Artur Barciś, Bożena Dykiel czy Tomasz Stockinger. Mimo że od premiery produkcji minęły już ponad cztery dekady, to popularność „Znachora” nie słabnie.
Jerzy Bińczycki miał na swoim koncie wiele wspaniałych ról zarówno filmowych, jak i teatralnych. Mogliśmy oglądać go w „Syzyfowych pracach”, „Ucieczce z kina „Wolność”, „Panu Tadeuszu”, „Janosiku”, „Magnacie”, „Lecie leśnych ludzi” czy jako Felicjana Dulskiego w serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni” oraz profesora Filidora w „Ferdydurke”.
Największą miłością aktora był jednak teatr. Jerzy Bińczycki zaczynał swoją karierę w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Następnie związany był z Teatrem Starym w Krakowie. Tam zachwycał między innmi jako Edek w „Tangu” Sławomira Mrożka, jako Tomasz Becket w „Mordzie na katedrze” czy jako Poloniusz w „Hamlecie”. Sam także zajmował się reżyserią.
Zobacz także
Jerzy Bińczycki
Jerzy Bińczycki został dyrektorem Starego Teatru. Tak wygląda jego grób
Przez kilka dekad Jerzy Bińczycki związany był z krakowskim Starym Teatrem, a w lipcu 1998 roku wybrano go na dyrektora. „Nowa funkcja była dla niego zbyt wielkim stresem i obciążeniem”, zdradził Jerzy Hoffman, który nie ukrywał troski o przyjaciela. Lekarze podkreślali, że aktor powinien się oszczędzać i zbyt mocno nie angażować się w sprawy teatru. On jednak nie słuchał tych rad... Niestety miało to dla niego tragiczne skutki.
Zaledwie trzy miesiące po objęciu funkcji dyrektora teatru, serce Jerzego Bińczyckiego nie wytrzymało. Zmarł 2 października 1998 roku. „Jestem wstrząśnięty, umarł niezwykły człowiek. Binio był taki jak jego role, cudownie ciepły i bardzo wrażliwy”, mówił Jerzy Hoffman po śmierci przyjaciela. „Znaliśmy się z Biniem doskonale od czasu pracy nad „Znachorem”, gdzie obsadziłem go w głównej roli. Jego role odpowiadały prywatnemu wizerunkowi. Ta jego niebywała dobroć była zresztą wypisana na twarzy”, dodał.
- SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Córka Jerzego Bińczyckiego w szczerym wyznaniu o ojcu: "miał problem z hazardem i alkoholem"
Jerzego Bińczyckiego pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzy Rakowickim w Krakowie. Charakterystyczny nagrobek aktora wciąż odwiedzany jest nie tylko przez jego bliskich, ale także fanów. Mogiła jest szczególna. Na wysokim pomniku znajduje się logo Starego Teatru, z którym odtwórca roli Rafała Wilczura związany był do końca swoich dni...
Grób Jerzego Bińczyckiego
Grób Jerzego Bińczyckiego