Polacy pokochali go jako Pana Czesia. Ogromną popularność przyniósł mu jeden program i jedno powiedzenie
Jak dzisiaj żyje kompozytor Czesław Majewski?
Marzył, żeby być aktorem. I chyba miał do tego talent, bo w „Kabareciku” Olgi Lipińskiej od razu stał się rozpoznawalną postacią. A występował tam u boku takich gwiazd, jak Janusz Gajos, Jan Kobuszewski czy Wojciech Pokora. Czesław Majewski - kompozytor, pianista - pytał namolnie piskliwym falsetem: „Mam grać? No ale mam grać, czy nie grać? - bo już w końcu nie wiem! To mam grać, czy nie?”. Wielu widzów brało go za geja, którym nie był. Bardzo się podobał: był inny, przegięty, ciepły, zabawny. Bywał też uważany za kuzyna Alicji Majewskiej, tymczasem zbieżność ich nazwisk jest przypadkowa.
Czesław Majewski był pianistą Violetty Villas
To pytanie „to mam grać?” weszło do języka potocznego i stało się znakiem rozpoznawczym Pana Czesia, jak nazywano go w „Kabareciku”. Majewski to świetny muzyk, akompaniator wielu gwiazd: Violetty Villas, Ireny Santor, Haliny Kunickiej. Prywatnie spokojny człowiek, który niemal całe życie spędził u boku jednej kobiety, tancerki i aktorki Stanisławy Kowalczyk-Majewskiej. Dożył sędziwego wieku - 87 lat, co dzisiaj u niego słychać?
Czesław Majewski urodził się w 1939 roku w Łodzi, niedaleko Teatru Muzycznego. W rodzinnym mieście skończył średnią szkołę a potem Akademię Muzyczną. Zaczynał od jazzu, który w latach 50. był bardzo popularny wśród słuchaczy i bardzo nielubiany przez władzę, przychodził do nas z Ameryki, zza żelaznej kurtyny, z innego świata. Pisano wtedy, że świetne są nasze tradycyjne krakowiaki, oberki, mazury, a nie „ta dzika murzyńska muzyka”.
Ale pan Czesio grał jazz, grał też ze swoim zespołem na potańcówkach dla artystycznej młodzieży. W latach 60. przeniósł się do Warszawy, był kierownikiem muzycznym m.in. teatrów Komedia i Syrena, a także pianistą Violetty Villas. Pojechał z nią na tournée po USA i Kanadzie. Miał być klasycznym muzykiem. Sam mówi o sobie, że jest „układaczem melodii”, a kompozytorem to był Mozart.
Pisze muzykę do spektakli teatralnych, filmów i seriali, a widzowie telewizyjni znają go z „Kabaretu Olgi Lipińskiej” i niesamowicie popularnego kiedyś show „Śpiewające fortepiany”. W Polskim radio wspominał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że w tym właściwym miejscu, we właściwym czasie, spotkałem Olgę Lipińską, która się mną zainteresowała i wciągnęła mnie do kabaretu. Bardzo wiele następstw jej zawdzięczam. Jakaś taka, nazwijmy to, popularność - to właśnie się wzięła z tego kabaretu. To ułatwiło mi dalsze życie zawodowe”, mówił Czesław Majewski.
Zobacz także
Zobacz też: Barbara Horawianka i Mieczysław Voit: jeden spektakl połączył ich na kilkadziesiąt lat
Czesław Majewski i Stanisława Kowalczyk-Majewska: taka żona to skarb
Czesław Majewski żenił się dwa razy. Jego pierwszą żona była Barbara Kwapińska. Z tego związku ma dwoje dzieci: syna Piotra Majewskiego, dziennikarza i producenta i córkę Katarzynę Majewską de Figueiredo, skrzypaczkę, która gra w orkiestrze symfonicznej w Lizbonie. Drugą żoną Czesława Majewskiego została jego równolatka, urodzona w Sosnowcu aktorka i tancerka Stanisława Kowalczyk-Majewska. Występowała w operetce warszawskiej, Teatrze Muzycznym w Łodzi, w warszawskim teatrze Roma. Zagrała epizod w serialu „07 zgłoś się”. Stanisława Kowalczyk zawsze uchodziła za piękną i pełną uroku kobietę. Z Czesławem Majewskim tworzą od lat bardzo dobrą i lubianą parę.