Był brytyjskim aktorem filmowym i teatralnym, któremu największą sławę i popularność przyniosła rola profesora Severusa Snape'a w serii o Harrym Potterze. Kreacje aktorskie Alana Rickmana do dziś wspomina wielu fanów z całego świata. Sam mówił, że aktorem... został przypadkiem. Jednak choć późno pojawił się w Hollywood, to od razu podbił serca widzów. Niestety, zmarł u szczytu swojej popularności...

Reklama

[ostatnia aktualizacja tekstu 14.01.2024]

Jakie było dzieciństwo Alana Rickmana?

Urodził się 21 lutego 1946 roku w Londynie. Pochodzi on z irlandzko-walijskiej rodziny. Warto przypomnieć, że odziedziczył niezwykły talent po swoich rodzicach. Jego tato pracował w fabryce i pięknie malował, natomiast jego mama cudownie śpiewała. W domu przyszłego aktora nie przelewało się. Artysta miał trójkę rodzeństwa: Dawida, Michaela oraz Sheilę. Rodzice kładli nacisk na naukę. Alan Rickman mówił: „Dzieci powinny być widoczne, ale nie słyszane”. Przez surowe zasady z tym związane, nigdy nie przypuszczali, że ich syn zostanie jednym z najbardziej cenionych brytyjskich aktorów. Myśleli, że pójdzie do "normalnej" pracy. Według filmowego Snape’a aktorstwo przyszło „tylko wypadkiem”. Zapewniał również, że jego najbliżsi okazali mu ogromne wsparcie w rozwijaniu pasji.

W 1954 roku ojciec Alana zmarł na raka. To tragiczne wydarzenie było ogromnym szokiem dla całej rodziny. Aktor przez pewien czas był w głębokiej rozpaczy, lecz nigdy nie ukrywał, że był bardziej przywiązany do swojej mamy. W tamtym czasie starał się jej pomóc jak tylko potrafił. Aby ulżyć jej w problemach, siadał do podręczników i pilnie się uczył. Dzięki temu otrzymał stypendium elitarnej londyńskiej szkoły „Latimer”. To właśnie tam zainteresował się sztuką, a następnie pojawił się w szkolnym przedstawieniu.

Alan Rickman, „Szklana pułapka", rok 1988

Zobacz także
Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

W szkole brał udział w prawie każdej akademii. Jego mentor powiadał: „Alan, twój głos jest przewodnikiem do późniejszego życia”, sugerując, że jest aktorem z krwi i kości. Nastolatka jednak nie przekonywały te słowa. Postanowił pójść do College of Art and Design w Chelsea, twierdząc: „Sztuka dramatyczna nie wydaje mi się praktycznym wyborem”.

Po zakończeniu studiów wraz z przyjaciółmi założył biuro projektowe w Soho. Biznes ten nie przyniósł oczekiwanych dochodów. Kiedy aktor skończył 26 lat, postanowił wrócić do szkoły. Tym razem wybrał Royal Academy of Dramatic Arts. Warto dodać, że jego wyniki były wybitne. W rezultacie otrzymał królewskie stypendium. Jednak to nie wszystko. Mógł również pochwalić się takimi nagrodami jak: „Emily Litter Prize”, „Forbes Roberston Prize” i Złoty Medal Bancroft. Alan Rickman po pewnym czasie zaczął grać w sztukach Szekspira. Dodatkowo podróżował po całej Anglii z licznymi występami. Udział w spektaklu „Niebezpieczne związki” był dla niego strzałem w dziesiątkę. Wtedy pierwszy raz w historii Londynu plakaty do spektaklu stały się jednym z kilku źródeł dochodu dla teatru. Później propozycji i wyróżnień było coraz więcej.

CZYTAJ TEŻ: Córka Pawła Adamowicz udzieliła wywiadu 5 lat po śmierci taty. „To była ogromna trauma. I to jeszcze publiczna”

Cambridge Jones/Getty Images

Początek kariery Alana Rickmana

Rok 1988 był dla niego bardzo ważny. To właśnie wtedy zagrał w „Szklanej pułapce”, dzięki czemu stał się gwiazdą Hollywood. Po premierze wspominał, że zarobki były okropne. Na samym początku Alan Rickman dostawał “złych bohaterów”. Mogliśmy go oglądać między innymi w: „Rozważna i romantyczna” czy „Rasputin”.

Jednak to rola Severusa Snape’a była dla niego niezwykle ważna. Przypomnijmy, że J.K Rowling osobiście zaprosiła aktora do wzięcia udziału w tym projekcie. Autorka książek była przekonana, że nie znajdzie nikogo lepszego na to miejsce. „Alan jest jednym z najbardziej lojalnych i wrażliwych ludzi w branży filmowej”, mówił Daniel Radcliffe. Po zakończeniu serii o słynnym czarodzieju, został zaproszony do „Sweeney Todd” w reżyserii Tima Burtona, „Real Love” czy „Alicja w krainie czarów”. Pojawiał się również w wielu produkcjach animowanych czy fabularnych. Jego niezwykły i aksamitny głos zachwycał każdego.

Alan Rickman jako Severus Snape w serii „Harry Potter", 2007

WARNER BROS. PICTURES / Album/EAST NEWS

Alan Rickman - życie prywatne

Od 1977 roku był związany z Rimą Horton. Ich przypadkowe spotkanie z czasem przerodziło się w wielką miłość. Mimo wieloletniego związku, wzięli ślub dopiero w 2012 roku. O uroczystości mówił: „Było cudownie, bo nie było gości”. Alan Rickman nie lubił mówić o swoim życiu prywatnym. Starał się je chronić, jak tylko mógł. Nigdy nie doczekał się dziecka. „Fakt, że nie mam dzieci, daje mi miejsce do pracy”, mówił. Niestety trzy lata po ślubie przyszedł najgorszy czas w życiu małżonków. W 2015 roku dowiedzieli się, że aktor jest chory. Lekarze zdiagnozowali u niego raka trzustki. Rok później, bo 14 stycznia 2016 roku, Alan Rickman odszedł na zawsze...

Reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Telewizja Polska upamiętni Krzysztofa Respondka w wyjątkowy sposób. Piękny gest kolegów kabareciarza

Mike Marsland/WireImage
Reklama
Reklama
Reklama