Jerzy Pilch, VIVA! maj 2018
Fot. Olga Majrowska
VIVA! Tylko u nas

Zakażenia koronawirusem na pogrzebie Jerzego Pilcha. Wśród gości wielu ludzi kultury...

Pożegnanie mistrza nowym ogniskiem choroby?

Rafał Kowalski 18 czerwca 2020 11:59
Jerzy Pilch, VIVA! maj 2018
Fot. Olga Majrowska

Kilkadziesiąt osób żegnało 4 czerwca w Kielcach pisarza, publicystę i scenarzystę Jerzego Pilcha. Wśród zaproszonych gości poza bliskimi mistrza było wiele osób ze świata kultury - Grzegorz Turnau, Michał Probierz, Jan Nowicki, Andrzej Grabowski i inni. Kilka dni temu Wirtualna Polska podała jako pierwsza, że wśród żałobników doszło do przynajmniej kilku zakażeń koronawirusem.

Koronawirus na pogrzebie Jerzego Pilcha – szczegóły. Opinia sanepidu

Po ostatnim pożegnaniu pisarza, według informacji WP, kilka osób zgłosiło się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach z podejrzeniami koronawirusa. U jednej z nich oficjalnie potwierdzono zakażenie COVID-19. W grupie osób, które były obecne na pogrzebie byli jednak też przyjaciele publicysty spoza Kielc. Kilka z nich zrobiło sobie test na koronawirusa prywatnie – przynajmniej u jednej osoby z Warszawy wykryto zakażenie.

Nie wiadomo, czy wśród zarażonych COVID-19 jest ktoś ze środowiska pisarzy, aktorów, dziennikarzy… Temu, że i on padł ofiarą zakażenia zaprzeczył na razie Andrzej Grabowski. „Minęły dwa tygodnie, czuję się dobrze. Ale nikt się z nikim nie całował, nie podawaliśmy sobie ręki na powitanie. Na pogrzebie nie było też zbyt wielu osób”, powiedział WP aktor. Warto jednak zaznaczyć, że według redakcji Wirtualnej Polski krzesła w kościele były ustawione bardzo blisko siebie, a osoby, które wyszły ze świątyni i pojechały na cmentarz zdjęły maseczki. Nie wiadomo też, jak wyglądało konsolacja.

Ponieważ nie są znane dokładne statystyki zarażeń COVID-19 na pogrzebie Jerzego Pilcha, wiele osób zastanawia się, jak bardzo sytuacja jest poważna i czy to wydarzenie można uznać za nowe ognisko epidemii. Sanepid, choć od razu nie zebrał danych na temat tego, kto jeszcze był na pogrzebie, utrzymuje, że nie ma się czym martwić. „Do nas oficjalnie nic w tej sprawie nie wpłynęło. Natomiast i tak będziemy tę sytuację zgłębiać. Od pogrzebu minęło jednak już 14 dni, tak że jest już trochę późno”, podsumował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura.

O rozwagę apeluję też Zygmunt Miłoszewski, który miał ostatnio kontakt z jednym z uczestników pogrzebu laureata Literackiej Nagrody Nike. Pisarz będzie prawdopodobnie musiał przejść kwarantannę, przez co nie wie, jak zagłosuje w wyborach prezydenckich… „Dowiedziałem się, że osoba, z którą spędziłem w niedzielę kilka godzin na sympatycznej rozmowie w zamkniętym pomieszczeniu (Kumpel Wirusolog: idealne warunki transmisji) i która była obecna na pogrzebie Jerzego Pilcha - które to wydarzenie okazało się być w ramach ostatniego żartu Wielkiego Złośliwca ogniskiem pandemii - jest chora na Covid-19”, napisał autor wielu popularnych książek i dodał, dlaczego o tym pisze. „Osoba ta nie miała i nie ma absolutnie żadnych objawów. Chciałbym, żeby to wybrzmiało: fakt, że nikt na nas nie nakichał nie oznacza, że nie należy zachowywać ostrożności. Kumpel Wirusolog: powiedz ludziom, żeby nosili, ku*wa, te maseczki! Mówię”, zaapelował na Facebooku Zygmunt Miłoszewski.

Sprawa będzie dalej badana. Czekamy na kolejne informacje. 

Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska

Dzień 1 Pytacie: czego dzień pierwszy? Otóż dowiedziałem się, że osoba, z którą spędziłem w niedzielę kilka godzin na...

Opublikowany przez Zygmunt Miłoszewski Środa, 17 czerwca 2020

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.