Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański
VIVA! Tylko u nas

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł w środę wieczorem. Miał 76 lat

Olga Figaszewska 15 marca 2017 21:40
Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł po długiej chorobie w środę wieczorem. Miał 76 lat. 

Legendarny twórca – poeta, satyryk, tłumacz, kompozytor… O jego śmierci poinformowała córka, Paulina Młynarska

"Dziś po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy", napisała na Facebooku córka artysty. 

Wojciech Młynarski chorował od wielu miesięcy. Do końca pozostawał pod opieką rodziny.

Zobacz też: Kochający ojciec i wybitny poeta. Wojciech Młynarski nie żyje. Wspomnienie genialnego twórcy

Legendarny twórca

Wybitna osobowość. Człowiek orkiestra. Wojciech Młynarksi napisał około dwóch tysięcy tekstów piosenek. Tworzył z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Skaldowie, Irena Santor, Jerzy Połomski, kabarety Dudek, Owca i Dreszczowiec… Znaną wszystkim piosenkę „Wszystko mi mowi, że mnie ktoś pokochał...” spłodził w ekspresowym tempie. Pisał recitale, libretta operatkowe, musicale. Był związany z teatrem, a także z teatrem operowym. Został uznany za twórcę nowej formy artystycznej – felietonu śpiewanego. Był zaliczany do grona współczesnych wieszczy na równi z Agnieszką Osiecką, Jeremim Przyborą czy Jonaszem Koftą. Odznaczony wieloma znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami za całokształt pracy zawodowej i społecznej. Jego postawa artystyczna była manifestem w stosunku do czasów i obyczajów PRL-u, w czasach w których przyszło mu tworzyć.

Jesienią ubiegłego roku powstała antologia „Od oddechu do oddechu” - pierwsze kompleksowe zestawienie piosenek Wojciecha Młynarskiego, które powstało przy współpracy artysty z jego córkami: Agatą i Pauliną. Od tych najbardziej znanych jak: „Jesteśmy na  wczasach”, „W Polskę idziemy”, czy „Róbmy swoje”po twórczość znaną tylko koneserom.   

Zobacz też: „Od oddechu do oddechu” takiego wydania piosenek Wojciecha Młynarskiego jeszcze nie było. Którą Ty lubisz najbardziej?

 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.