Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański
VIVA! Tylko u nas

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł w środę wieczorem. Miał 76 lat

Olga Figaszewska 15 marca 2017 21:40
Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł po długiej chorobie w środę wieczorem. Miał 76 lat. 

Legendarny twórca – poeta, satyryk, tłumacz, kompozytor… O jego śmierci poinformowała córka, Paulina Młynarska

"Dziś po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy", napisała na Facebooku córka artysty. 

Wojciech Młynarski chorował od wielu miesięcy. Do końca pozostawał pod opieką rodziny.

Zobacz też: Kochający ojciec i wybitny poeta. Wojciech Młynarski nie żyje. Wspomnienie genialnego twórcy

Legendarny twórca

Wybitna osobowość. Człowiek orkiestra. Wojciech Młynarksi napisał około dwóch tysięcy tekstów piosenek. Tworzył z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Skaldowie, Irena Santor, Jerzy Połomski, kabarety Dudek, Owca i Dreszczowiec… Znaną wszystkim piosenkę „Wszystko mi mowi, że mnie ktoś pokochał...” spłodził w ekspresowym tempie. Pisał recitale, libretta operatkowe, musicale. Był związany z teatrem, a także z teatrem operowym. Został uznany za twórcę nowej formy artystycznej – felietonu śpiewanego. Był zaliczany do grona współczesnych wieszczy na równi z Agnieszką Osiecką, Jeremim Przyborą czy Jonaszem Koftą. Odznaczony wieloma znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami za całokształt pracy zawodowej i społecznej. Jego postawa artystyczna była manifestem w stosunku do czasów i obyczajów PRL-u, w czasach w których przyszło mu tworzyć.

Jesienią ubiegłego roku powstała antologia „Od oddechu do oddechu” - pierwsze kompleksowe zestawienie piosenek Wojciecha Młynarskiego, które powstało przy współpracy artysty z jego córkami: Agatą i Pauliną. Od tych najbardziej znanych jak: „Jesteśmy na  wczasach”, „W Polskę idziemy”, czy „Róbmy swoje”po twórczość znaną tylko koneserom.   

Zobacz też: „Od oddechu do oddechu” takiego wydania piosenek Wojciecha Młynarskiego jeszcze nie było. Którą Ty lubisz najbardziej?

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.