Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański
VIVA! Tylko u nas

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł w środę wieczorem. Miał 76 lat

Olga Figaszewska 15 marca 2017 21:40
Wojciech Młynarski, Viva! Grudzień 2002
Fot. Robert Wolański

Wojciech Młynarski nie żyje. Artysta odszedł po długiej chorobie w środę wieczorem. Miał 76 lat. 

Legendarny twórca – poeta, satyryk, tłumacz, kompozytor… O jego śmierci poinformowała córka, Paulina Młynarska

"Dziś po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy", napisała na Facebooku córka artysty. 

Wojciech Młynarski chorował od wielu miesięcy. Do końca pozostawał pod opieką rodziny.

Zobacz też: Kochający ojciec i wybitny poeta. Wojciech Młynarski nie żyje. Wspomnienie genialnego twórcy

Legendarny twórca

Wybitna osobowość. Człowiek orkiestra. Wojciech Młynarksi napisał około dwóch tysięcy tekstów piosenek. Tworzył z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Skaldowie, Irena Santor, Jerzy Połomski, kabarety Dudek, Owca i Dreszczowiec… Znaną wszystkim piosenkę „Wszystko mi mowi, że mnie ktoś pokochał...” spłodził w ekspresowym tempie. Pisał recitale, libretta operatkowe, musicale. Był związany z teatrem, a także z teatrem operowym. Został uznany za twórcę nowej formy artystycznej – felietonu śpiewanego. Był zaliczany do grona współczesnych wieszczy na równi z Agnieszką Osiecką, Jeremim Przyborą czy Jonaszem Koftą. Odznaczony wieloma znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami za całokształt pracy zawodowej i społecznej. Jego postawa artystyczna była manifestem w stosunku do czasów i obyczajów PRL-u, w czasach w których przyszło mu tworzyć.

Jesienią ubiegłego roku powstała antologia „Od oddechu do oddechu” - pierwsze kompleksowe zestawienie piosenek Wojciecha Młynarskiego, które powstało przy współpracy artysty z jego córkami: Agatą i Pauliną. Od tych najbardziej znanych jak: „Jesteśmy na  wczasach”, „W Polskę idziemy”, czy „Róbmy swoje”po twórczość znaną tylko koneserom.   

Zobacz też: „Od oddechu do oddechu” takiego wydania piosenek Wojciecha Młynarskiego jeszcze nie było. Którą Ty lubisz najbardziej?

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.