Wiesława Mazurkiewicz nie żyje
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
wspomnienie

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Autorka wielu kultowych ról miała 95 lat...

Tydzień temu odbył się pogrzeb jej córki...

Gabriela Czernecka 20 kwietnia 2021 18:49
Wiesława Mazurkiewicz nie żyje
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Dotarła dziś do nas smutna wiadomość. Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz, autorka kultowych ról filmowych. „Zawsze będziesz Bunią i… moją prywatną profesor McGonagall”, wspomina ją wnuczka, Zofia Lutkiewicz. Wiesława Mazurkiewicz miała 95 lat…

Wiesława Mazurkiewicz nie żyje

O śmierci Wiesławy Mazurkiewicz poinformował Związek Artystów Scen Polskich „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła. Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 r. odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało…”, czytamy we wpisie na Facebooku ZASP.

ZobaczNie żyje Katarzyna Lutkiewicz, córka sławnego aktora Gustawa Lutkiewicza

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła....

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Wtorek, 20 kwietnia 2021

Kim była Wiesława Mazurkiewicz? 

Wiesława Mazurkiewicz była aktorką zarówno filmową, jak i teatralność. Przypomnijmy, że w 1952 roku ukończyła łódzką filmówkę, ale jeszcze zanim odebrała dyplom już można było podziwiać ją w znanych produkcjach. Aktorka zagrała w takich filmach jak Hydrozagadka, Awantura o Basię, Stawka większa niż życie, Faraon czy Potop. grała w czołowych warszawskich teatrach, w ostatnim czasie w Teatrze Polonia oraz Och-Teatrze. 

Wiesława Mazurkiewicz życie prywatne

Aktorka była żoną Gustawa Lutkiewicza, również znanego aktora. Para poznała się na trzecim roku studiów, w 1950 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Wkrótce później zostali rodzicami córki, której dali na imię Katarzyna. „Była fajną koleżanką, dobrą i skromną. Miała ciężkie życie, podczas wojny uciekła przed Niemcami. Długo się ukrywała, ciężko pracowała u pewnej rodziny. Myślę, że to ją ukształtowało na resztę życia”, mówił o żonie. Para była ze sobą do końca życia aktora, który odszedł 24 lutego 2017 roku w wieku 93 lat. 

Niestety ostatnie lata nie były łatwe dla Wiesławy Mazurkiewicz. Śmierć Gustawa Lutkiewicza mocno nią wstrząsnęła. Pod koniec marca tego 2020 aktorka pożegnała też córkę. Katarzyna Lutkiewicz zmarła na skutek nowotworu. Jak informował niedawno tygodnikprzeglad.pl, u Katarzyny Lutkiewicz już kilka lat temu wykryto raka piersi. Przeszła operację i wróciła do zdrowia, ale w ubiegłym roku nagle straciła przytomność we własnym domu. Jej pogrzeb odbył się w minionym tygodniu. Córka Wiesławy Mazurkiewicz spoczęła na Powązkach Wojskowych i tam też pochowana zostanie aktorka. 

Gwiazdę ekranu wzruszająco pożegnała w social mediach wnuczka, Zofia Lutkiewicz: „ochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z "Faraona", albo major Hanną Bösel ze "Stawki...", ale dla mnie zawsze będziesz Bunią... i moją prywatną Profesor McGonagall”, napisała na Facebooku. Piękny wpis zamieściła również Krystyna Janda: „Nasza Kochana Przyjaciółka, Aktorka, wspaniała Wiesia Mazurkiewicz, odeszła dziś rano, opuściła nas po wielu latach grania w Teatrze Polonia i w Och- Teatrze. Kochaliśmy Ją wszyscy”, napisała.

Rodzinie i najbliższym aktorki składamy głębokie wyrazy współczucia. 

Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego żeby sięgać po więcej,...

Opublikowany przez Zosię Lutkiewicz Wtorek, 20 kwietnia 2021

Wiesława Mazurkiewicz życie prywatne
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

TAGI #śmierć

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?