Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria
Fot. Anwar Hussein/WireImage
królewskie życie

O tej królewskiej tradycji nikt nie powiedział księżnej Dianie. Chodzi o wręczanie prezentów

„Królowa ludzkich serc” zaliczyła wpadkę przy świątecznym stole

Marcjanna Maryszewska 8 grudnia 2022 17:55
Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria
Fot. Anwar Hussein/WireImage

Ofiarą tej nietypowej tradycji księżna Diana padła na krótko po ślubie z księciem Karolem, podczas pierwszych świąt wśród „royalsów”. Później miała wspominać owo wydarzenie jako wręcz traumatyczne. O co dokładnie chodziło? Królewska rodzina od lat uskutecznia pewien schemat co do wręczania sobie bożonarodzeniowych podarków. Księżna nie została o nim właściwie poinformowana… 

Księżna Diana zaliczyła wpadkę przy świątecznym stole

Gdy w lipcu 1981 roku Diana Spencer oficjalnie dołączyła do brytyjskiej rodziny królewskiej, nie do końca czuła się pośród nich komfortowo. Zwykła robić rzeczy po swojemu, często łamiąc niektóre z ważniejszych podpunktów protokołu. Bywały jednak nieporozumienia wynikające przede wszystkim z niewiedzy oraz niedoinformowania księżnej… 

To też miało miejsce podczas świąt, pięć miesięcy po ślubie z następcą tronu. Zdawało się, że grudniowy klimat będzie sprzyjał zbliżeniu się księżnej Diany z pozostałymi członkami rodziny, lecz było zupełnie na odwrót. Szczególnie niezręczny moment wręczania prezentów księżna miała zapamiętać już do końca życia. Nikt nie poinformował jej bowiem o szczególnej bożonarodzeniowej tradycji, którą uskuteczniali brytyjscy royalsi.

To, co rodzina królewska nazywa „tanią i wesołą” wymianą prezentów, stało się źródłem zażenowania księżnej na bardzo długi czas. Podczas gdy pozostali obdarowywali się niezobowiązującymi i zabawnymi podarkami, żona następcy tronu wręczyła swojej szwagierceksiężniczce Annie — piękny kaszmirowy sweter. „To była bardzo elegancka i droga rzecz. Diana nie miała jednak pojęcia o obowiązującej tradycji”, ujawniła w podcaście Zoe Borrell, specjalistka od brytyjskiej rodziny królewskiej. 

CZYTAJ TAKŻE: Oto szczegóły ugody rozwodowej między Dianą a Karolem. Z czego musiała zrezygnować księżna?

„Karol powinien jej powiedzieć! Pobrali się w lipcu i wiele wskazuje na to, że do grudnia niewiele ze sobą rozmawiali. Diana bardzo się tym zirytowała”, ujawniła w dalszej części ekspertka. To bez wątpienia bardzo niezręczna sytuacja nie tylko dla księżnej, ale również samej obdarowywanej, a także pozostałych zgromadzonych przy świątecznym stole… 

księżna Diana choroba
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Świąteczna tradycja brytyjskiej rodziny królewskiej

Aby uniknąć podobnych wpadek, osoby dołączające do rodziny były odpowiednio informowane o obowiązującej tradycji. Księżna Kate i Meghan już podczas pierwszych świąt zaimponowały pozostałym royalsom swoimi oryginalnymi pomysłami: żona księcia Williama podarowała jego bratu zestaw „stwórz sobie własną dziewczynę”, z kolei Meghan Markle wręczyła królowej Elżbiecie maskotkę chomika śpiewającego hymn na jej cześć. Zabawkę upodobały sobie szczególnie ukochane psy monarchini.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wielka Brytania. Najpiękniejsze zdjęcia Harry'ego z matką. Łączyła ich wyjątkowo silna więź...

Równie pamiętny prezent władczyni otrzymała od swojego wnuka księcia Harry’ego, który wręczył jej kąpielowy czepek… z wulgarnym napisem. Brytyjski tygodnik „The Sun” donosił z kolei o innym, tym razem bardziej praktycznym podarunku: „Ulubionym prezentem księcia Karola jest podobno biała skórzana deska sedesowa od księżnej Anny, która była tak wygodna, że teraz podróżuje z nią podczas zagranicznych wycieczek”, czytaliśmy.  

Źródło: Plotek.pl, Kobieta.wp.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.