EN_01563521_1546 Król Karol III, Karol III
Fot. DAN CHARITY/AFP/East News
Królewskie życie

Wzruszająca przysięga księcia Williama, książę Harry bez Meghan. To wydarzyło się podczas koronacji Karola III 

Ne zabrakło również polskich akcentów...

Marcjanna Maryszewska 6 maja 2023 16:04
EN_01563521_1546 Król Karol III, Karol III
Fot. DAN CHARITY/AFP/East News

Wielka uroczystość koronacji Karola III oraz jego małżonki Camilli właśnie dobiegła końca. Nie zabrakło chwil wzruszeń, bawiących do łez ujęć najmłodszych royalsów, a także... polskich akcentów. Co jeszcze przydarzyło się podczas ceremonii? Oto podsumowanie momentów, które wywołały najwięcej emocji.

Koronacja króla Karola III. Książę William złożył historyczną przysięgę

Od dzisiejszego dnia książę William stał się prawowitym następcą brytyjskiego tronu. Podczas ceremonii odegrał z kolei kluczową rolę — najstarszy syn króla uklęknął przed nim, aby złożyć uroczystą przysięgę, tzw. Hołd Królewskiej Krwi. Na szyję ojca nałożył symboliczny szal, a następnie ślubował wierność. „Ja, William, książę Walii, przyrzekam ci moją wierność, a wiarę i prawdę ci przyniosę, jako twój senior, człowiek życia i zdrowia. Tak mi dopomóż Bóg" — powiedział.

Król Karol III nie krył wzruszenia w tym szczególnym momencie, jaki przyszło mu współdzielić z przyszłym następną tronu. Po złożeniu przysięgi przez Williama, ze szklącymi się oczami wyszeptał w jego kierunku słowa podziękowania. 

Fot. YUI MOK/AFP/East News

Kontrowersyjna obecność księcia Harry'ego

Drugi syn koronowanego króla również wzbudza sporo emocji, lecz niekoniecznie tych pozytywnych... Ku zdziwieniu wielu, książę Harry wziął udział w ceremonii, tym razem jednak u jego boku zabrakło Meghan Markle. Małżonkowie od dawna nie cieszą się najlepszą reputacją oraz sympatią pozostałych członków rodziny królewskiej, a kontrowersyjne ruchy sprzed kilku miesięcy wcale nie poprawiły ich sytuacji.

CZYTAJ TAKŻE: Koronacja Karola III: Księżniczka Charlotte i książę Louis skradli całe show!

Jednak pomimo tego młodszy z synów Karola III nie mógł narzekać na zły humor, co doskonale oddają zdjęcia zrobione przez obecnych fotoreporterów. Chwilę przed ceremonią rozmawiał jedynie ze swoją kuzynką, księżniczką Eugenią. To jedna z niewielu royalsów, która miała nie zmienić swojego nastawienia do Harry'ego...

Fot. Dan Charity/Associated Press/East News

Polskie akcenty podczas koronacji Karola III i Camilli

Nie mogło zabraknąć również gości z Polski. Już kilka dni temu sieć obiegła sensacyjna informacja o obecności księcia Jana Lubomirskiego Lanckorońskiego podczas bankietu przedkoronacyjnego mającego miejsce 3 maja. Nie uczestniczył on jednak w ceremonii koronacyjnej — za to takie zaproszenie otrzymała prezydencka para, czyli Andrzej Duda oraz Agata Duda. Oboje postawili na eleganckie stroje, a ich wspólne zdjęcie zrobiło niemałe wrażenie! 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Koronacja Karola III. Kto pojawił się na uroczystości? 

To jednak nie koniec, jeśli chodzi o polskie akcenty w Opactwie Westminsterskim. W TVN24 ujawniono, że Roxannie Panufnik — kompozytorce polsko-brytyjskiego pochodzenia — przypadł zaszczyt napisania hymnu "Sanctus" na uroczystość koronacyjną Karola III! 

Artystka przyznała, że 22 grudnia 2022 roku otrzymała telefon od dyrektora muzycznego, który rozpoczął pracę w Opactwie Westminsterskim. Wcześniej napisał do niej wiadomość, że musi porozmawiać z nią o czymś poufnym. „Już przez jakiś czas zastanawiałam się, o co może chodzić. I kiedy w słuchawce telefonu usłyszałam słowa "widziałem się ostatnio z królem", serce mi zamarło. [...] To było bardzo ekscytujące" — opowiadała w rozmowie z korespondentem Faktów TVN, Maciejem Worochem.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Miłość w cieniu skandalu... Oto skomplikowana historia relacji króla Karola III i Camilli 

Roxanna Panufnik dostała bardzo mało czasu na skomponowanie prostego utworu. Dostała bardzo konkretne wytyczne, nie było miejsca na zbyt rozległą inwencję twórczą. „Dali mi tylko dwie minuty i musiałam komponować prosto, dokładnie to, co potrzeba. Udało mi się jednak zawrzeć w tych dwóch minutach zmianę nastroju. Przechodzę od zdumionej aury mistyczności do głośnego triumfowania na końcu", wyjaśniła korespondentowi zagranicznemu.  

Fot. ANDREW MATTHEWS/AFP/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.