To jedna z tradycji świątecznych brytyjskiej rodziny królewskiej

Gabriela Czernecka 25 grudnia 2022 11:30

Nie od dziś wiadomo, że brytyjska rodzina królewska na co dzień zachowuje się zgodnie z zasadami królewskiego protokołu czy etykiety. Okazuje się, że czas świąt Bożego Narodzenia nie jest wyjątkiem. Windsorowie nawet w trakcie tych kilku szczególnych dni w roku przestrzegają zasad i...tradycji! A tych jest całkiem sporo. I nie chodzi tylko o miejsce, w którym co roku gromadzą się WIndsorowie na święta, czyli w Sandringham. 

Tradycja świąteczna Windsorów - dziwne prezenty

Jedną z najsłynniejszych, ale i najbardziej zaskakujących tradycji świątecznych w brytyjskiej rodzinie królewskiej z pewnością są prezenty. Przede wszystkim Windsorowie wręczają sobie je w Wigilię. Choć w filmie Spencer pada informacja, że to dlatego, że rodzina królewska jest ponad innymi i wręcza sobie dzień wcześniej prezenty, by dostać od Mikołaja to, co najlepsze to nie jest to prawda. Wręczanie sobie prezentów w Wigilię to niemiecka tradycja, która zakorzeniła się w brytyjskiej rodzinie królewskiej jeszcze za czasów Królowej Wiktorii.

Zobacz: Nie tylko ważenie się przed przyjazdem. 7 zaskakującychświątecznych tradycji Windsorów

Najdziwniejsze prezenty Windsorów 

Najbardziej zaskakujące jest to, co takiego w tym szczególnym dniu wręczają sobie Windsorowie. Okazuje się, że przestrzegają jednej zasady – im dziwniejszy prezent, tym lepiej! Najczęściej wnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa - Harry, WIlliam, Zara, Peter, Eugenia czy Beatrice starali się zrobić wszystko, by zaskoczyć dziadków. Kiedy żyli, książę Filip dostawał prezenty w dużej mierze związane z technologią. W dokumencie BBC o księciu Filipie książę William i Peter Philips przyznali, że ich dziadek z ogromnym zainteresowaniem przyglądał się swojemu prezentowi i sprawdzał jego „przydatność”. Podobno wspaniale było go obserwować, jak analizuje dany przedmiot i... jak denerwuje się, nie mogąc zrozumieć do czego służy.

Zobacz również: Tak wyglądały pierwsześwięta księżnej Kate z Windsorami. Jak sobie poradziła?

Królowa z kolei zawsze z szacunkiem traktowała każdy prezent, a nawet.. papier, w który został zapakowany. Jeden z biografów wspominał, że monarchini swego czasu tak odpakowywała dany prezent, by nie zniszczyć papieru, który składała i chowała na kolejny rok, by móc go ponownie wykorzystać. Wspomina się także, że podczas pierwszych świąt księżna Kate wręczyła królowej... domowej roboty sos chutney według przepisu jej babci. I choć prezent nie do końca wpisywał się w tradycję Windsorów, Kate wyjawiła, że monarchini następnego dnia położyła go na stole, doceniając jej gest. A jakie inne prezenty w ciągu ostatnich lat wręczali sobie WIndsorowie? Zobaczcie sami!  

1/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ Tim Graham Photo Library via Getty Images
1/9

Księżniczka Anna bratu, księciu Karolowi, postanowiła podczas jednych świąt sprezentować miękką skórzaną nakładkę na… deskę klozetową.

2/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ John Stillwell - WPA Pool/Getty Images
2/9

Królowa dostała kiedyś od księcia Harry’ego czepek kąpielowy z napisem „Ain't life a b*tch” i wydawała się być tym prezentem bardzo rozbawiona.

3/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
3/9

Książę William podczas jednych ze świąt postanowił wręczyć babci… maskotkę - śpiewającą rybę.

4/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Alastair Grant - WPA Pool/Getty Images
4/9

Kiedyś Kate i Harry mieli bardzo dobre relacje. Para przyjaźniła się i często robiła sobie żarty. Nic dziwnego, że księżna Kate wręczyła księciu Harry’emu zanim zaczął spotykać się z Meghan zestaw do „wyhodowania własnej dziewczyny”.

5/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
5/9

Księżna Meghan podczas świąt z Windsorami w 2017 roku zaskoczyła księcia Williama wręczając mu… łyżkę z napisem „zabójca płatków zbożowych”.

6/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Jeff J Mitchell/Getty Images
6/9

Meghan podczas swoich pierwszych i... jedynych świąt u królowej Elżbiety II wręczyła jej śpiewającego chomika.

7/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
7/9

Z kolei księżna Kate wręczyła księciu Filipowi.. pudełeczko muszek wędkarskich.

8/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Georges De Keerle/Getty Images)
8/9

O zasadzie wręczania dziwnych prezentów nie została poinformowana Diana i w pierwsze święta z Windsorami wręczyła księżniczce Annie kaszmirowy sweter. kolejne święta, które miała okazję spędzić z Windsorami poprawiła się - księżnej Sarah wręczyła… dywanik kąpielowy w panterkę.

9/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ Tim Graham Photo Library via Getty Images
9/9

Książę Filip najczęściej otrzymywał od najbliższych prezenty związane z technologią. Nic dziwnego, że od córki Anny otrzymał młynek do pieprzu z lampką, dzięki temu książę mógł przyprawiać jedzenie podczas grilla nawet, gdy bylo ciemno. Uznał podobno prezent za bardzo pożyteczny, choć „przedziwny”.

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.