To jedna z tradycji świątecznych brytyjskiej rodziny królewskiej

Gabriela Czernecka 6 grudnia 2021 06:48

Nie od dziś wiadomo, że brytyjska rodzina królewska na co dzień zachowuje się zgodnie z zasadami królewskiego protokołu czy etykiety. Okazuje się, że czas świąt Bożego Narodzenia nie jest wyjątkiem. Windsorowie nawet w trakcie tych kilku szczególnych dni w roku przestrzegają zasad i...tradycji! A tych jest całkiem sporo. I nie chodzi tylko o miejsce, w którym co roku gromadzą się WIndsorowie na święta, czyli w Sandringham. 

Tradycja świąteczna Windsorów - dziwne prezenty

Jedną z najsłynniejszych, ale i najbardziej zaskakujących tradycji świątecznych w brytyjskiej rodzinie królewskiej z pewnością są prezenty. Przede wszystkim Windsorowie wręczają sobie je w Wigilię. Choć w filmie Spencer pada informacja, że to dlatego, że rodzina królewska jest ponad innymi i wręcza sobie dzień wcześniej prezenty, by dostać od Mikołaja to, co najlepsze to nie jest to prawda. Wręczanie sobie prezentów w Wigilię to niemiecka tradycja, która zakorzeniła się w brytyjskiej rodzinie królewskiej jeszcze z czasów Królowej Wiktorii.

Zobacz: Nie tylko ważenie się przed przyjazdem. 7 zaskakującychświątecznych tradycji Windsorów

Najdziwniejsze prezenty Windsorów 

Najbardziej zaskakujące jest to, co takiego w tym szczególnym dniu wręczają sobie Windsorowie. Okazuje się, że przestrzegają jednej zasady - im dziwniejszy prezent, tym lepiej! Najczęściej wnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa - Harry, WIlliam, Zara, Peter, Eugenia czy Beatrice starali się zrobić wszystko, by zaskoczyć dziadków. Dotychczas książę Filip dostawał prezenty w dużej mierze związane z technologią. W dokumencie BBC o księciu Filipie książę William i Peter Philips przyznali, że ich dziadek z ogromnym zainteresowaniem przyglądał się swojemu prezentowi i sprawdzał jego „przydatność”. Podobno wspaniale było go obserwować, jak analizuje dany przedmiot i... jak denerwuje się, nie mogąc zrozumieć do czego służy.

Zobacz również: Tak wyglądały pierwsześwięta księżnej Kate z Windsorami. Jak sobie poradziła?

Królowa z kolei zawsze z szacunkiem traktuje każdy prezent, a nawet.. papier, w który został zapakowany. Jeden z biografów wspominał, że monarchini swego czasu tak odpakowywała dany prezent, by nie zniszczyć papieru, który składała i chowała na kolejny rok, by móc go ponownie wykorzystać. Wspomina się  także, że podczas pierwszych świąt księżna Kate wręczyła królowej... domowej roboty sos chutney według przepisu jej babci. I choć prezent nie do końca wpisywał się w tradycję Windsorów, Kate wyjawiła, że monarchini następnego dnia położyła go na stole, doceniając jej gest. A jakie inne prezenty w ciągu ostatnich lat wręczali sobie WIndsorowie? Zobaczcie sami!  

1/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ Tim Graham Photo Library via Getty Images
1/9

Księżniczka Anna bratu, księciu Karolowi, postanowiła podczas jednych świąt sprezentować miękką skórzaną nakładkę na… deskę klozetową.

2/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ John Stillwell - WPA Pool/Getty Images
2/9

Królowa dostała kiedyś od księcia Harry’ego czepek kąpielowy z napisem „Ain't life a b*tch” i wydawała się być tym prezentem bardzo rozbawiona.

3/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
3/9

Książę William podczas jednych ze świąt postanowił wręczyć babci… maskotkę - śpiewającą rybę.

4/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Alastair Grant - WPA Pool/Getty Images
4/9

Kiedyś Kate i Harry mieli bardzo dobre relacje. Para przyjaźniła się i często robiła sobie żarty. Nic dziwnego, że księżna Kate wręczyła księciu Harry’emu zanim zaczął spotykać się z Meghan zestaw do „wyhodowania własnej dziewczyny”.

5/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
5/9

Księżna Meghan podczas świąt z Windsorami w 2017 roku zaskoczyła księcia Williama wręczając mu… łyżkę z napisem „zabójca płatków zbożowych”.

6/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Jeff J Mitchell/Getty Images
6/9

Meghan podczas swoich pierwszych i... jedynych świąt u królowej Elżbiety II wręczyła jej śpiewającego chomika.

7/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
7/9

Z kolei księżna Kate wręczyła księciu Filipowi.. pudełeczko muszek wędkarskich.

8/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @Georges De Keerle/Getty Images)
8/9

O zasadzie wręczania dziwnych prezentów nie została poinformowana Diana i w pierwsze święta z Windsorami wręczyła księżniczce Annie kaszmirowy sweter. kolejne święta, które miała okazję spędzić z Windsorami poprawiła się - księżnej Sarah wręczyła… dywanik kąpielowy w panterkę.

9/9
tradycja świąteczna WIndsorów: prezenty
Copyright @ Tim Graham Photo Library via Getty Images
9/9

Książę Filip najczęściej otrzymywał od najbliższych prezenty związane z technologią. Nic dziwnego, że od córki Anny otrzymał młynek do pieprzu z lampką, dzięki temu książę mógł przyprawiać jedzenie podczas grilla nawet, gdy bylo ciemno. Uznał podobno prezent za bardzo pożyteczny, choć „przedziwny”.

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.