pierwsze świę†a Bożego Narodzenia księżnej KAte
Fot. Chris Jackson/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tak wyglądały pierwsze święta księżnej Kate z Windsorami. Jak sobie poradziła?

Żona księcia Williama przyznała, że miała spory problem z prezentem dla królowej...

Gabriela Czernecka 1 grudnia 2021 12:45
pierwsze świę†a Bożego Narodzenia księżnej KAte
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Święta Bożego Narodzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej obrosły tradycją. Od odbywają się zawsze w taki sam sposób - są zaplanowane co do szczegółu, a każdy moment dnia uwzględniony jest w harmonogramie. Nic dziwnego, że osoby, które dopiero wstąpiły do rodziny królewskiej miały spore trudności, by przyzwyczaić się do świąt pełnych tradycji i zasad. Jak wyglądały pierwsze święta księżnej Kate z Windsorami? 

Pierwsze święta księżnej Kate z rodziną królewską

Jak dla każdego, dla Windsorów, święta są czasem, który mogą spędzić z najbliższymi. Pierwsze święta księżnej Kate jako żony księcia Williama były na swój sposób wyjątkowe. Brytyjska prasa lubi nazywać ten czas egzaminem, który nowe księżne lub partnerzy księżniczek muszą zdać. Tak było też w przypadku księżnej Kate. Po latach znajomości z księciem Williamem Kate doskonale wiedziała jednak, jak zachować się przy królewskim stole, czego unikać, a na co szczególnie zwracać uwagę. To jednak nie znaczy, że w ogóle się tym nie stresowała...

Zobacz: Nie tylko ważenie się przed przyjazdem. 7 zaskakującychświątecznych tradycji Windsorów

Pierwsze święta Kate z Windsorami przebiegły w miłej atmosferze choć ten szczególny czas królowa Elżbieta II i książę Filip spędzili osobno. Na dzień przed Wigilią książę Filip źle się poczuł i z powodu bólu w klatce piersiowej został przetransportowany do szpitala Papwort. Przeprowadzono wówczas u księcia zabieg udrożnienia jednego z naczyń wieńcowych i choć nie była to poważna operacja, to na wszelki wypadek książę został pod obserwacją lekarzy przez całe święta. Choć wszyscy tego dnia myślami byli przy księciu Edynburga, obchody świąt przebiegły zgodnie z planem.

W 2011 roku w świętach królowej udział wzięli: książę Karol i księżna Camilla, książę Harry,  książę Andrzej z córkami - księżniczką Eugenią i księżniczką Beatrice oraz hrabia i hrabina Wessex z dziećmi - Louise i Jamesem. Nie zabrakło też księżniczki Anny i Timothy’ego Laurence’a, Petera i Autumn Philipsów z córką Savannah i Mike’a i Zary Tindallów. Księżna Kate podobnie jak wszyscy Windsorowie wzięła udział w uroczystych świątecznych kolacjach czy śniadaniach, ale miała także okazję przygotować prezent. Jak sobie z tym poradziła?

Prezent księżnej Kate dla królowej 

Jak dobrze wiecie, prezenty w brytyjskiej rodzinie królewskiej mają spełniać jedno zadanie - im dziwniejsze i zaskakujące, tym lepiej! Czy Kate wywiązała się z tego zadania? Trudno powiedzieć... Księżna Cambridge eksperymentowała w tym czasie z robieniem przetworów i właśnie samodzielnie przygotowanym słoiczkiem dżemu truskawkowego i powidła śliwkowego obdarzyła część członków rodziny królewskiej. Dla samej monarchini postanowiła przygotować jednak coś innego. Jak przyznała w 2016 roku w jednym z wywiadów, długo zastanawiała się, co powinna wręczyć królowej. W końcu padło na sos chutney według przepisu jej babci: „Nieco się martwiłam, ale następnego dnia zauważyłam, że słoiczek leży na stole. Myślę, że to był prosty gest, ale wiele dla mnie znaczył, zauważyłam, że robiła (królowa -przyp.red.) to przy wielu okazjach. To pokazuje jej troskę o wszystkich”, wyznała księżna Kate.

Zobacz: Zamek Windsor gotowy na święta. Królewską choinkę ozdabiano trzynaście godzin!

Pierwszy pobyt w Sandringham był dla Kate niezwykle emocjonujący. Ze wsparciem księcia Williama nie był jednak aż takim wyzwaniem. Księżna podczas tych świąt wraz z całą królewską rodziną miała okazję uczestniczyć we mszy w kościele Świętej Marii Magdaleny. Zaprezentowała się wówczas fanom w śliwkowym płaszczu, do którego dobrała kapelusz od Jane Corbett oraz kolczyki z zielonymi ametystami, które były prezentem od Williama. Według biografów, księżna Kate „zdała egzamin” Windsorów, a zgromadzeni przy kościele fani wielokrotnie potwierdzali, że nowa księżna wyglądała na zrelaksowaną, chętnie pozowała do zdjęć i rozdawała uśmiechy. Zobaczcie, jak prezentowała się podczas swoich pierwszych świąt z rodziną królewską!  

księżna KAte płaszcz
Fot. Chris Jackson/Getty Images

księżna KAte pierwsze święta z Windsorami
Fot. Chris Jackson/Getty Images

księżna KAte święta Bożego Narodzenia 2011
Fot. Chris Jackson/Getty Images

pierwsze świę†a Bożego Narodzenia księżnej KAte
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.