Gabriela Czernecka 14 lipca 2017 13:30
1/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News
1/8

Wiek Teresy Lipowskiej nie jest tajemnicą. Aktorka uwielbiana z roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak miłość” dzisiaj obchodzi 80 urodziny. Świętowanie tego wyjątkowego dnia Teresa Lipowska rozpoczęła jednak już tydzień wcześniej! Aktorzy z serialu „M jak miłość”, Katarzyna Cichopek i Rafał Mroczek, przygotowali dla koleżanki z planu niespodziankę - ogromny tort z lukrowanymi cyframi w kształcie cyfry 80.

 

Zobacz: Witold Pyrkosz nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 90 lat

 

Wcielenia aktorskie Teresy Lipowskiej

Teresa Lipowska znana jest głównie z roli Barbary Mostowiak z serialu TVP „M jak miłość”. Obecnie nie ma osoby, która nie pałałaby sympatią do babci z Grabiny. To ona udziela wsparcia aktorom, którzy dopiero debiutują w produkcji, to ją starsi aktorzy proszą o rady. Niewiele osób jednak wie, że rola w „M jak miłość” to tylko jedno z wielu wcieleń aktorskich gwiazdy.

Zanim zajęła się aktorstwem chciała związać się z muzyką - od 3 roku życia uczyła się gry na fortepianie. Jej młodzieńcze plany szybko się zmieniły, chwilę później jej marzeniem było zostanie lekarzem. Złożyła dokumenty na medycynę i jednocześnie (za namową nauczycielki) do szkoły teatralnej, gdzie dostała się za pierwszym razem.

 Przed ogromnym sukcesem Lipowskiej w „M jak miłość” aktorka związana była przede wszystkim z teatrem, a w filmie i telewizji pojawiała się na początku bardzo sporadycznie. Głównie pojawiała się w rolach drugoplanowych jako „żona” pierwszoplanowych bohaterów. Jej przygoda z filmem zaczęła się jednak wcześnie, bo już w latać 50-tych. Wtedy jako nastoletnia dziewczyna zaprezentowała swój aktorski talent w „Pierwszym starcie” Leonarda Buczkowskiego. Później podziwialiśmy ją w kolejnych rolach epizodycznych, m.in. w filmie „Sublokator”, „Skok” czy „Wniebowstąpienie”.

 

Przeczytaj także: Lipowska, Kożuchowska, Mroczkowie. Rodzina i przyjaciele pożegnali Witolda Pyrkosza

 

Wielokrotnie występowała w produkcjach, skierowanych do młodszej widowni. Wielbiciele „Pszczółki Mai” dobrze znają głos Teresy Lipowskiej z dubbingowanej przez nią postaci Klementyny. Zagrała również w serialu „Stawiam na Tolka Banana”, gdzie zagrała u boku Jacka Zejdlera czy Henryka Gołębiewskiego.

Teresa Lipowska ma na koncie także przygodę z serialem „Klan”, gdzie w latach 1997-2007 wcielała się w farmaceutkę. Rok 2000 uważany jest jednak za przełom w karierze Teresy Lipowskiej. Wówczas jako Barbara Mostowiak podbiła serca widzów. Ta rola przyniosła jej nagrodę TeleEkran w kategorii „ulubiona postać kobieca”.

 

Życie prywatne Teresy Lipowskiej

Pierwszym mężem Teresy Lipowskiej był Aleksander Lipowski. Para rozwiodła się po trzech latach małżeństwa.  W 1963 roku aktorka wzięła ślub z Tomaszem Zaliwskim, z którym ma dziecko. Przypomnijmy, że Teresa Lipowska i Tomasz Zaliwski długo starali się o dziecko. Aktorka wspominała, że wraz z mężem rozważała nawet adopcję. Teraz syn Teresy Lipowskiej jest już dorosłym mężczyzną - Marcin Zaliwski, jest obecnie dyrektorem w firmie finansowej.

 

Zobaczcie w naszej galerii, jak się zmieniała!

 

Polecamy także: Niektórzy z nich są z serialem od ponad 16 lat! Jak zmienili się aktorzy „M jak miłość”?

2/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News
2/8
3/8
Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz w pierwszych odcinkach serialu M jak Miłość
Copyright @MTL Maxfilm
3/8
4/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News
4/8
5/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News/Getty Images
5/8
6/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News
6/8

Teresa Lipowska rok 2007.

7/8
Teresa Lipowska
Copyright @East News
7/8

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.